Otomotivde Patlama! Yılın İlk Çeyreğinde Kar Patlaması Yaşadılar!

Otomotivde Patlama! Yılın İlk Çeyreğinde Kar Patlaması Yaşadılar!
YAYINLANMA TARİHİ: 29.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Yılın ilk çeyreğinde en çok kar eden şirketler hangileridir? Yılın ilk çeyreğinde en çok zarar eden şirketler hangileridir? Hangi şirketler öz kaynaklarını arttırdı? En çok değer kazanan ve en çok değer kaybeden hisseler hangileridir?

2020'nin ilk çeyreğinde Borsa İstanbul'da otomotiv sektöründe finanasal açıdan artış gözlemlenmektedir. 8 şirket tarafından finansal tablolar açıklanmıştır. Bu şirketlerin toplam net karları, bir önceki yılın ilk çeyreğine göre %72,8 artış göstererek 1 milyar 171 milyon liraya yükselmektedir.

Bu dönemde küresel ölçekte yaşanan salgınla beraber otomotiv şirketlerinin öz kaynakları %18,7, satışları %12,8, aktifleri ise %8,1 artmaktadır.

YILIN İLK ÇEYREĞİNDE EN ÇOK KAR EDEN EN ÇOK ZARAR EDEN ŞİRKETLER HANGİLERİDİR?

Borsada işlem gören otomotiv şirketlerinden 5'i bu yılın ilk çeyreğini karla kapatmasının ardından, 3'ü ise zararla kapatmaktadır. Sözü geçen dönemde Türk Traktör'ün karını %1.000'den fazla artış göstererek 7,6 milyon liradan 84 milyon liraya çıkarması dikkati çekmektedir.

Geçen yıl aynı dönemine göre yaklaşık olarak karını %31,7 arttırmasının ardında Ford Otosan, 629,4 milyon lirayla en yüksek karını açıklayan otomotiv şirketi olmaktadır. Bu dönemde salgın sürecinde en yüksek ikinci karı 346,2 milyon Tofaş Otomobil Fabrikası elde etmektedir. Tofaş, Otomobil yılın ilk çeyreğinde 2019'un aynı dönemlerine göre %6,6'lık kar artışı sağlamaktadır.

Doğuş otomotiv tarafından geçen yılın ilk çeyreğinde 69,5 milyon lira zarar açıklamasının ardından, bu yılın aynı dönemlerinde 124,1 milyon kar elde etmişlerdir. Otokar 2019'un ise ilk 3 ayını yaklaşık 11 milyon lira zararla tamamlamıştır. Otokar da bu yılın aynı döneminde 22,3 milyon lira kar ettiklerini açıklamışlardır.

Karsan Otomotiv tarafından 2019'un ilk çeyreğinde 31,8 milyon lira olan zararı, bu yılın aynı dönemlerinde 8,4 milyon liraya gerilemesinin ardından, en yüksek zararı yaşayan Anadolu Isuzu olmaktadır ve açıklamıştır. Anadolu Isuzu'nun ise zararını açıklamasınına ardından 14,4 milyon TL'den 17,7 milyon TL'ye, Tümosan Motor ve Traktör'ün zararı ise yaklaşık olarak %48 artış göstererek 6 milyon liradan 8,8 milyon liraya çıkmıştır.

ÖZ KAYNAKLARINI ARTTIRDILAR!

Borsada işlem gören otomotiv şirketlerinin toplam öz kaynakları geçen yılın aynı dönemine göre %18,7 artarak 11 milyar 910 milyon liraya ulaşmıştır. Şirketlerin tamamının öz kaynaklarını artırması dikkati çekmektedirler. Karsan Otomotiv ise öz kaynaklarını %115 artırmasının ardından bu bilanço da en iyi performansı gösteren şirket olmaktadır. Karsan Otomotiv %84 öz kaynak artış seviyesiyle Tümosan Motor ve Traktör izlemektedir.


Ford Otosan ise öz kaynaklarını %15 artırarak, 4 milyar 17 milyon lira ile en yüksek öz kaynağa sahip şirket konumunda bulunmaktadır.

Borsada işlem gören otomotiv şirketlerinden 6'sı ise 2020'nin ilk çeyreği ile beraber geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını artırmaktadır. Toplam satışlar yaklaşık %12,8 artış göstererek 17 milyar liradan 19,2 milyar liraya yükselmektedir.

Satışlarını yaklaşık olarak %76 artırmasının ardından Doğuş Otomotiv, bu alanda en iyi performansı gösteren şirket olmaktadır. Doğuş Otomotiv'i, yaklaşık %46 artış göstererek Türk Traktör takip etmektedir. Karsan Otomotiv, %26'lık düşüşün ardından satışları en fazla azalan şirket olmaktadır.

Sözü edilen 8 şirketten 7'si ise 2020 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre aktiflerini artırmaktadır. Şirketlerin aktif toplamları %8,1 yükseliş göstermesinin ardından 46,6 milyar liraya ulaşmaktadır. Tümosan Motor ve Traktör %70,8 artış oranı ile aktiflerini en çok artıran şirket olarak kayıtlara geçmiştir. Ford Otosan %11 artış göstererek aktiflerini 16,6 milyar liraya çıkarması ile bu bilanço kalemindeki liderliğini sürdürmektedir.

BORSA DA POZİTİF AYRIŞMA

Otomotiv şirketlerinde yeni tip korona virüs salgını ile beraber satışları düşmesi üzerine otomotiv şirketlerinin hisselerinin fiyatı 2020'ye iyi bir başlangıç yapmış olsada Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan salgınla beraber küresel bazda sert düşen hisse fiyatlarından otomotiv şirketleri büyük oranda etkilenmişlerdir.

Borsa'da işlem görmekte olan 8 şirket'ten 7'sinin hisse senedi fiyatlarını yılın ilk çeyreğinde %20'nin üzerinde değer kaybetmesinin üzerine, Anadolu Isuzu hissesi, Ocak-Mart döneminde %39 getiriyle pozitif ayrışmaktadır.

Bu dönemde salgın sürecinde hisse senedi fiyatı en çok gerileme gösteren şirket, %33,3 ile Tümosan Motor ve Traktör olmaktadır. Tümosan Motor ve Traktör'ü, %29,8 ile Tofaş Otomobil takip etmektedir.

Yılın ilk üç ayında BIST 100 endeksi Borsa İstanbul'da yaklaşık olarak %22 değer kaybetmektedir.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER