Otomobili Olanlar İçin Büyük Müjde! Zorunlu Trafik Sigortası İçin İndirim Yapılacak!

Otomobili Olanlar İçin Büyük Müjde! Zorunlu Trafik Sigortası İçin İndirim Yapılacak!
YAYINLANMA TARİHİ: 30.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Otomobili olanlar için büyük müjde! Milyonları ilgilendiren zorunlu trafik sigortası için indirim yapılacak! 2020 zorunlu trafik sigortası taban tavan fiyatları kaç TL oldu? İşte ayrıntılar...

Günümüzde zorunlu trafik sigortası kapsamında Trafik Karayolları Kanunun 2918 sayılı kanununca düzenlenen ve trafikte her olan aracın yaptırmak zorunda oldukları sigorta çeşitleri olarak bulunmaktadır. Korona virüs ile mücadele dönemi içerisinde girilmesiyle beraber sigorta şirketleri her ay yüzde 1,5 oranında sigorta satma sınırlamasını gündemimize getirdi. Bu doğrultu da yıllık yüzde 1,5 oranında fiyat artışı yüzde 0,75’e düşürülüyor. Ancak sermayesi yetersiz olan şirketler için de trafik sigortası satma sınırlaması getirilmesiyle yıllık yüzde 20’lik artış yerine genelge ile birlikte aylık fiyat artışı haziran ayı içerisinde yüzde 0,75’e düşürüldü. Yıllık artış yüzde 20’lik artış yerine genelge sonrasında Haziran ayı itibari ile yüzde 0,75 olarak belirlendi. Yıllık artış yüzde 13 ile sınırlandırılmaktadır. Peki, 2020 zorunlu trafik sigortası taban fiyatları ne kadar oldu? Sorusu gündemimizde ki yerini almasıyla beraber araştırılmaya devam ediyor. İşte detaylar…

ARABASI OLAN VATANDAŞLARIMIZA MÜJDE! BÜYÜK İNDİRİM GELİYOR

Zorunlu trafik sigortası günümüzde araç sahibi olan vatandaşlarımızın yaptırması gereken önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Yapılan son açıklama kapsamında zam oranı haziran ayı içerisinde yarı yarıya azaldı. Yıllık en fazla yapılabilecek zam oranı ise yüzde 20’den yüzde 13’e indirilmektedir. Yıl içerisinde bu oran aylık en fazla yüzde 1 olarak belirlendi. Peki, 2020 zorunlu trafik sigorta taban ve tavan fiyatları nedir? Yeni düzenleme ile birlikte 2021 yılı itibari ile bu oran yüzde 1’e çıkması bekleniyor. Böylelikle gelecek senenin başlarından itibaren sigortacıları, trafik sigortası fiyatlarını aylık yüzde 1 oranında arttırma fırsatını sunmaktadır. Korona virüs ile mücadele döneminde sigorta şirketleri önce vadeleri 1 ay uzatmış ve ardından ise bu vadeleri taksitler halinde 1 ila 3 ay arasına erteleme olanağı sunuldu.  Sigorta şirketleri bu durum karşısında bir çoğunun ürünlerinde müşterilerine ilave olarak iki aylık hak sunuyor.


SERMAYENİN 4 KATINI GEÇEMEYECEK

apılan son düzenlemeler sonucunda korona virüs ile mücadele dönemi içerisinde önemli bir konunun altını çizen Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli tarafından, "Atılan bu adımla zam oranı yarı yarıya indirişmiş oldu. Bu yıl için yüzde 20'den 13'e çekildi diyebiliriz. Sektörün Kovid-19 döneminde aldığı kararların ve önlemlerin tamamı vatandaşlar tarafından da çok büyük rağbet gördü. Bu yeni desteklerden faydalanan müşterilerimizin yüzde 90'ı aşan oranda olduğunu söyleyebiliriz" ifadeleri kullanıldı. Yapılan ikinci düzenleme sonrasında ise sigorta şirketlerine, sermayeleri oranında trafik sigortası satıp prim toplama hakkı verilmektedir. Bu doğrultu da genelge ile birlikte mayıs ayının başlarından sene sonuna kadar 8 aylık sürecin bulunmasında sigorta şirketlerinin trafik sigortası üzerinden topladıkları prim öz sermayeleri 4 katını geçmeyeceği bildirildi.

BÜTÜN SEKTÖRLER FAYDALANACAK!

2021'de ise bu oran 5 katı olarak belirlendi ve şirketler sermayelerinin 5 katından fazla trafik primi üretemeyecek. Sermaye yeterliği kararının da sektör için çok önemli olduğunu dile getiren Benli, "Sermaye yeterlilik anlamında zaten sektörün neredeyse tamamı bu şartları karşılıyor durumda. Bu sınırları aşan bir şirketimiz olursa da sermaye artırımı yaparak yoluna devam edebilir" diye konuştu.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER