Okulların Açılacağı Tarih Ertelendi mi? Okullar Ne Zaman Açılacak?

Okulların Açılacağı Tarih Ertelendi mi? Okullar Ne Zaman Açılacak?

21 Eylül 2020 de okullar açılacak mı? Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? Okullar yeniden ertelendi mi? Okullar yüz yüze eğitime 12 Ekim 2020 de mi başlayacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan açıklama...

Korona virüsle mücadelemiz devam ederken, okuların açılıp açılmayacağı merak edilmeye devam ederken 31 Ağustos 2020 tarihinde, uzaktan eğitmle okullar açıldı. Bununla beraber okulların yüzyüze eğitime ne zaman geçeceği merak edilmeye başlandı.21 Eylüle de kademeli olarak okulların açılacağı duyurusu yapılmıştı.

Fakat son günlerde hızla artan vaka sayıları ile beraber 21 Eylülde açılması planlanan yüzyüze eğitimin olup olmayacağı merak edilmeye başlandı. Artan vaka sayıları ile beraber sosyal medyada okulların 3 hafta daha erteleneceğine dair söylentiler dolanırken, okullar 3 hafta ertelendimi? Konu ile ilgili olarak gözler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak açıklamaya çevrildi. Okullar 21 Eylül de mi açılacak? Okullar 12 Ekim de mi açılacak?

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK? YÜZ YÜZE EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Okulların ne zaman açılacağı konusu araştırılmaya devam ederken, Son dakika Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklama kapsamında yüz yüze eğitim ilk olarak 21 Eylül 2020 Pazartesi günü başlayacağı açıklandı. Bakan Selçuk tarafından Veli rızasının önemine dikkat çekilmektedir. Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamada, ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin uyum haftası ile beraber bir gün daha sonra ise haftada iki gün olacak şekilde okula gidecekleri açıklamalarında bulundu.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI SELÇUK'TAN AÇIKLAMA!


"Salgın sürecinin en başından bu yana dünyayı izliyoruz. Hepinizin bildiği gibi, Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulunun değerlendirmeleri doğrultusunda ve bilimsel veriler ışığında kararlar alıyor, bu kararları en doğru şekilde uygulama yoluna gidiyoruz. Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında okullar, tüm kademe ve sınıflarda yüz yüze eğitime başladı. Ancak biz, ülkemizde daha kontrollü ve aşamalı bir başlangıçtan yanayız.

Buna göre; 21 Eylül olarak belirlediğimiz başlangıç tarihinde, yüz yüze eğitim öğretime sadece -hâlihazırda zaten açık olan okul öncesi öğrencilerimiz ve okulla duygusal bir bağ kurma ihtiyacında olan birinci sınıf öğrencilerimizle başlayacağız. İlkokul birinci sınıf öğrencilerimiz uyum haftasında 1 gün, daha sonraki haftalarda ise haftada 2 gün olacak şekilde okullarımızda olacak. 21 Eylül'den itibaren geçecek üç haftanın sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim-öğretime başlama konusunda süreci yeniden değerlendireceğiz. Yüz yüze eğitime başlama konusunda veli rızası, bizim için önemlidir. Velilerimiz isterlerse öğrenciyi yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilirler. Bu durumda öğrencimiz, uzaktan eğitime devam edecek ve devamsız sayılmayacaktır.

Bu kademeler de Sağlık Bakanlığı tavsiye kararları doğrultusunda, sınıf mevcudu yüz yüze eğitim için gruplara ayrılarak azaltılacaktır ve çocuklarımızın okulda kalış süreleri kısaltılacaktır. Eğitim, yüz yüze eğitime ek olarak uzaktan eğitim yolu ile devam edecektir. Böylece hem yüz yüze eğitim hem de uzaktan eğitim imkânları bir arada kullanarak eğitim öğretime devam edilecektir. Sınıf mevcudunda sağlanan azalma, okul servislerine de aynı oranda yansıyacaktır

Yüz yüze eğitimde temizlik ve hijyen konusunda, Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulunun rehberliğinde her türlü tedbiri alıyoruz. Okul hayatını daha önce tecrübe etmemiş olan birinci sınıf öğrencilerimizi; seyreltilmiş sınıflarımız, eğitim programımız, sosyal mesafeye riayet ederek oynayacakları temassız oyunlarımız, titizlikle çalışılmış uyum haftası içeriklerimiz ve elbette ki bu süreci omuzlayacak öğretmenlerimizin gayretleriyle karşılayacağız.

Uzaktan eğitimle ilgili olarak da EBA Televizyonu ve EBA dijital platformu üzerinde çok yoğun ve sıkıntısız işleyen bir altyapımız var. Uzaktan eğitimde canlı derslere öncelik veriyoruz ve öğrenci ile öğretmene dijital ortamda eş zamanlı ve interaktif ders yapabilme imkânı sağlıyoruz. 1. sınıf öğrencilerimize uzaktan eğitimi sevdirebilmek için de oyun tabanlı dijital içerikler hazırladık.

Şu an tek gayemiz, evlatlarımızı sağlıkla okullarıyla buluşturabilmek ve 21 Eylül'de okula başlayacak çocuklarımızı güvenle karşılamak. Öğretmenlerimiz, okullarımız, tüm dikkatimiz ve özverimizle buna hazırız."


DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER