O Kişilere Müjdeli Haber Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Geldi! Karar Resmi Gazete’de Yayınlandı!

O Kişilere Müjdeli Haber Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Geldi! Karar Resmi Gazete’de Yayınlandı!

Elazığ hem de Malatya’da yaşamakta olan vatandaşlarımızın elektrik, su ve doğal gaz faturalarını 90 gün daha ödemelerine gerek kalmayacak

Cumhurbaşkanlığı kararı depremzede vatandaşlarımızın ödemelerinin artık herhangi bir sorun teşkil etmeyeceği ifade edildi. 24 Ocak 2020 tarihinde gerçekleşen Elazığ ve Malatya depremlerinde depremzede olan vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetten sonra orada ikamet etmekte olan vatandaşlarımızın doğalgaz, elektrik ve su gibi önemli faturalarını ödemelerine gerek kalmayacak. Depremde yaşanan önemli kayıplardan sonra vatandaşlarımızın hem yeniden hayata adapte olmalarında hem de giderlerini karşılayabilecek seviyeye gelmemeleri sebebi ile Elazığ ve Malatya’da yaşamakta olan vatandaşlarımızın hem yaşadıkları bu büyük mağduriyetin giderilmesi hem de faturalarının ödenmemesi konusunda Resmi Gazete’de ilgili karar yayınlandı. Bundan böyle hem Elazığ hem de Malatya’da yaşamakta olan vatandaşlarımızın elektrik, su ve doğal gaz faturalarını 90 gün daha ödemelerine gerek kalmayacak. Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı ile alakalı gelen bu kararın 3 ay daha ertelenebileceği ifade ediliyor. Bu kapsamda vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğunun faturalarını ödemekte zorlandığı tespit edildi. Buna istinaden Cumhurbaşkanlığı Kararı ile beraber elektrik, su ve doğal gaz faturalarında ödemelerin üç ay daha ertelenebileceği onaylanmış oldu.

24 Ocak 2020 tarihinde ülkemizin yaşamış olduğu Elazığ ve Malatya depremi üzücü depremden sonra vatandaşlarımızın ekonomik ve sosyolojik olarak yaşamış oldukları mağduriyetlerin hızlı bir şekilde giderilebilmesi ve ardından Koronavirüs salgını ile beraber gelen ekonomik bozukluk ve işsizlik ortamından zarar gören bu iki şehir sakinlerine elektrik, su ve doğal gaz faturalarını ödememeleri konusunda gerekli uyarılar yapıldı. 24 Ocak'ta Elazığ ve Malatya'da meydana gelen depremin hane halkı ve küçük esnafın üzerindeki etkilerini azaltmak için alındı. Cumhurbaşkanlığı kararı ile alınan karara göre depremde büyük açıdan zarar gören vatandaşlarımızın 2020 yılı içerisinde Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı içerisinde elektrik, su ve doğal gaz faturalarını ödememeleri konusunda gerekli uyarılar yapıldı. 2020 yılı Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı fatura dönemlerine ilişkin tüketim faturalarının tahsilatı 3 ay süreyle ertelenecek. Karar, deprem nedeniyle iş yeri veya konutu yıkılan, orta hasarlı veya ağır hasarlı hale gelen tüketicileri kapsıyor. Ekli "Elazığ ve Malatya'da Yaşanan Deprem Nedeniyle Zarar Gören Tüketicilerin Elektrik ve Doğal gaz Tüketimlerine İlişkin Tahsilatların Ertelenmesi Hakkında Kararın yürürlüğe konulmasına, 7269 sayısı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlere Yapılacak Yardımlara Dair Kanun'un ek 13'üncü maddesi gereğince verildi.

KİMLER FATURA ÖDEMEME KARARINDAN YARARLANABİLECEK?


Öncelikle sadece depremzede olarak kayıtlara geçen vatandaşlarımızın bu imkanlardan yararlanabileceği belirtiliyor. O nedenle yapılacak olan başvuruların beraberinde mutlak surette depremzede belgelerinin başvuru esnasında başvuru yapacak olan vatandaşlarımızın yanlarında olması ve ilgili memurun talep etmesi halinde ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu konuda tüm vatandaşlarımızın dikkatli olması gerekmektedir. Depremzede belgesi olmayan başvuru yapmak isteyen kişilerin başvurularının mutlak surette geçerli olmayacaktır.

DEPREMZEDE BELGESİ NASIL ALINIR?

Depremzede belgesi alabilmek için öncelikle konutunuzun depremden zarar görmüş olması gerekmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na direkt olarak başvuru yaparak depremzede belgesi alınabilmektedir.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER