O Kişilere Her Ay 1100 TL Ödeme Yapılacak!

O Kişilere Her Ay 1100 TL Ödeme Yapılacak!

2008 Ekim ayında yürürlüğe giren 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununda hak sahipler eşi, çocukları, anne ve babası olarak ayarlanmıştır. Peki, ölüm maaşı nedir? Kimlere bağlanır? İşte ayrıntılar...

Ölüm aylığı için hak sahiplerinin kimlerdir? 2008 Ekim ayında yürürlüğe giren 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununda hak sahipler eşi, çocukları, anne ve babası olarak ayarlanmıştır. Peki, ölüm maaşı nedir? Kimlere bağlanır? Kız çocukları ölüm maaşını nasıl alır? Ölüm maaşı alacak hak sahibi kişilerde aranması gereken koşullar nelerdir? Anne ve baba ölüm maaşı nasıl almaktadır? İşte ölüm maaşı haberinin ayrıntıları sizlerle olacak.

ÖLÜM MAAŞI NEDİR? KİMLERE BAĞLANIR?

Ölüm maaşı, ölüm sigortasından yararlanabilecek desteklerin başında gelmektedir. Kanunda ölen sigortalı çalışana dair şartlar olunca hak sahiplerine SGK tarafınca ölüm maaşı verilmektedir. Hak sahiplerine şartlar devam gördüğü sürede SGK tarafınca ölüm maaşı verilmektedir. Hak sahiplerine şartlar devam ettiği dönemde ölüm maaşı devam etmektedir.

KİMLER ÖLÜM MAAŞI ALABİLİR?

Ölüm maaşı alacak hak sahiplerine, ölen vatandaşın eşi, çocukları ve anne babası olarak açıklanmıştır. Ölüm maaşı verilebilmesi için vefat eden sigortalı çalışanın kanunda belirlenen belli başlı kuralları yerine getirebilmesi gerekmektedir. Bu şartlar emeklilik düzeyine gelmiş ve emekli olamamış olmasına göre değişmektedir. Şayet vatanda SGK’dan yaşlılık veya malullük maaşı alırken yani emekli olmasının ardından vefat etmesi konumunda hak sahiplerine bir koşuk fark etmeksizin vefat eden sigortalı için ölüm maaşı alabilmektedir. Fakat sigortalı çalışan henüz emeklilik düzeyine gelmemiş ve ya boştayken vefat ederse o zaman en az 1800 gün prim ödeme gün miktarı olması gerekmektedir.

Buna karşın yalnızca SGK sigortalılar için geçerli olacak vefat edenler 2008 Ekim ayının ardından borçlanma zamanları haricinden 5 seneden bu tarafa sigortalı olup en az 900 gün prim ödemesi yapması gerekmektedir. Ölüm sigortasında 2008 dikkat edilmesi gereken bir tarih. 2008 senesinde önce ölen sigortalı vatandaşlar 1800 gün ve ya 5 seneden beri sigortalı çalışan olup 900 gün prim aranmakta fakat bu konuya borçlanma süreleri de dâhil olacaktır. 2008 senesinden sonra ölen sigortalılar içinde 5 yıllık sigortalılık zamanında yanı sıra 900 gün prim ödemesi zamanının tespitinde borçlanma zamanları dâhil olmayacaktır.


ÖLÜM MAAŞI ALACAKLARIN TAŞIMASI GEREKEN ŞARTLARI?

Hak sahipleri aralığında eş gelmektedir. Eşler için aranan tek şart ölüm zamanında vefat eden sigortalı çalışanın resmi bir nikâh akdinin olması gerekmektedir. Eşin çalışması veya kazanç aylığı alması eşin ölüm maaşı verilmesine engel değildir.

ÖLÜM MAAŞINI ÇOCUKLAR NASIL ALIR?

Çocukların ölüm maaşı alma koşulu nedir? Çocukların ölüm maaşını alması konusunda üç grupta incelemek mümkün olacaktır. Kız çocukları, erkek çocukları ve malul çocuklar.

ERKEK ÇOCUKLAR ÖLÜM MAAŞINI NE ZAMANA KADAR ALMAKTADIR?

Erkek çocuklara ölüm maaşı alması için yaş ve öğrencilik konuları belirleyici olacaktır. 18 yaşına kadar erkek çocuklara ölüm maaşı ödenmektedir. 18 yaşının ardından ölüm maaşının devam etmesi için çocuğun orta öğrenim 20 yaşına kadar, yükseköğrenim de ise 25 yaşına kadar ölüm maaşı ödenmektedir. 2008’den önce erkek çocuğunun çalışması ölüm maaşı almasına engel değilse 2008 Ekim ayının ardından erkek çocukların hiçbir biçimde çalışmaması gerekmektedir ve gelir maaşı almaması koşullardan bir tanesidir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR