O kişilere Devlet’ten ücretsiz sağlık sigortası yapılacak! Hemen başvuru yapın!

O kişilere Devlet’ten ücretsiz sağlık sigortası yapılacak! Hemen başvuru yapın!
YAYINLANMA TARİHİ: 21.05.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Sosyal güvenlik sistemimizde ciddi anlamda çok derin kapsamlı çalışmalar yapıldı. 2008 yılında yapılan çalışmalar neticesinde 5510 Sayılı Kanun’un getirmiş olduğu en değerli değişiklikler sonunda çalışır vaziyete geldi.

Sosyal güvenlik sistemimizde ciddi anlamda çok derin kapsamlı çalışmalar yapıldı. 2008 yılında yapılan çalışmalar neticesinde 5510 Sayılı Kanun’un getirmiş olduğu en değerli değişiklikler sonunda çalışır vaziyete geldi. Aradan geçen 12 yılsonunda Devlet artık o kişilere ücretsiz sağlık sigortası yapabilecek. 5510 Sayılı Kanun ile beraber getirilen yeniliklerden en önemlisi 25 yaşından küçük vatandaşların tamamına koşulsuz ve şartsız sağlık güvencesi sağlanması oldu. Ancak yaş sınırı şu şekilde belirtildi: Eğer bir kişi sadece lise ve dengi okul mezunu ve öğrenci değilse 18’e kadar, eğer kişi yükseköğrenim eğitimi görüyor ise 25 yaşına kadar Devlet o kişiler hakkında koşulsuz ve ücretsiz bir şekilde sağlık sigortası kapsamına alıyor. İlk defa 2008 yılında gündeme getirilen konu ikinci defa 2016 yılında yürürlüğe girdi ve 2020 yılında ise nihayet çalışabilir sistem haline geldi. İşte ücretsiz sağlık sigortası hakkındaki tüm detaylar…

Milyonlarca öğrenci vatandaşımızın çalışamamaları ve 18 yaşından sonra baba veya anne üzerinden düşmeleri sebebiyle sağlıktan ücretsiz yararlanamamaları sakıncalı bir durum oluşturdu. Özellikle yükseköğrenim eğitimi gören öğrencilerin ve gençlerin eğitim hayatları boyunca ücretsiz ve koşulsuz bir şekilde Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alınması sağlandı. Geçtiğimiz yıllarda benzeri sistemler aktif olarak çalışıyordu ancak hiçbir öğrenci gencimiz GSS yani Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmıyordu. Sadece hastaneye gittiği zaman ücretsiz bir şekilde tıpkı SSK primlerini yatıran vatandaşımız gibi tedavi ve ilaç alabiliyordu. Ancak hiç kimse Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmıyordu. İşte 2008 yılında ve 2016 yılında iki defa gündeme gelen konu nihayet açıklığa 2020 yılında kavuştu.

OKULU BİTMİŞ GENÇLERDE GSS ALABİLECEK!

Korona virüs ortamında dahi uzaktan eğitim sistemi ile yüz binlerce son sınıf Üniversiteli öğrenci mezun olmuş olacak. Ancak mevcut durumda iş bulmaları bir nebze daha zor olacak işte bu nedenle Devlet’ten güzel bir adım atıldı. Mezun olan ancak iş bulamayan genç Üniversiteli arkadaşlarımız için artık iki yıl boyunca GSS kapsamına alınacakları ifade edildi. Bundan böyle her mezun olmuş vatandaş iş bulamadığı takdirde iki yıl boyunca Devlet’in sağladığı Genel Sağlık Sigortası kapsamında iki yıl boyunca ücretsiz ve koşulsuz bir şekilde tedavi ve ilaç alabilecek. Eğer gençler herhangi bir işte çalışmaya başlayacak olursa ücretsiz sağlanan Genel Sağlık Sigortası kapsamı iptal edilecek ve kendilerine herhangi bir borç bildirimi yapılmayacak. Bu imkân tamamı ile devletimizin ücretsiz ve koşulsuz bir şekilde sağlayacağı en temel sağlık hizmetlerinden bir tanesidir.


24 YAŞINDAN SONRA DİKKAT ETMEK GEREK

Okulunu bitirmiş olan genç vatandaşlarımızın en büyük kâbusu genellikle Genel Sağlık Sigortası borcudur. Okulu bittikten sonra Genel Sağlık Sigortası almaya devam eden vatandaşların çok yüksek miktarlarda GSS borcu ödediği bilinen bir gerçektir. Bu tür sorunların tekrar etmemesi için 24 yaşından önce mezun olmuş tüm vatandaşların ücretsiz Genel Sağlık Sigortası fonundan yararlandığına dair Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) dilekçe ile başvuru yapmaları gerekecek. Aksi takdirde kendilerine GSS borcu çıkarılabilecek.

LİSE MEZUNU OLANLAR 20 YAŞINA KADAR FAYDALANIYOR!

Lise ve dengi okul mezunu olmuş ve herhangi bir işe girmemiş olan vatandaşlarımız için ücretsiz Genel Sağlık Sigortası kapsamı 20 yaşında bitecek. 19 yaşında mezun olan gençler 18 yaşından 20 yaşına kadar ücretsiz Genel Sağlık Sigortası kapsamında tüm devlet hastanelerinden ücretsiz bir şekilde tedavi alabilecek.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER