O Kişiler Bu Vergiyi Bundan Sonra Ödemeyecek! Sadece Bu Formu Gönderenler Faydalanabilecek!

O Kişiler Bu Vergiyi Bundan Sonra Ödemeyecek! Sadece Bu Formu Gönderenler Faydalanabilecek!

Milyonlarca vatandaşımız her yıl on binlerce daire satın alıyor. Satın alınan bu daireler için ise yılda iki defa olmak üzere ödenmektedir. 2020 yılı birinci taksiti tamamlandı ancak ikinci taksiti önümüzdeki günlerde ödenecek.

Milyonlarca vatandaşımız her yıl on binlerce daire satın alıyor. Satın alınan bu daireler için ise yılda iki defa olmak üzere ödenmektedir. 2020 yılı birinci taksiti tamamlandı ancak ikinci taksiti önümüzdeki günlerde ödenecek.

2 Kasım 2020 tarihinde başlayacak olan emlak vergisinin ikinci taksit tutarı için gecikme olması halinde gecikme faizi gibi işlemler uygulanacak. Ancak daha önemlisi bazı kriterler içerisinde olan vatandaşlarımızın emlak vergisi ödemelerinden muaf olabilecekleri biliniyor. Emlak vergisi tutarını ödemek zorunda olmayan vatandaşlarımızın hala bu ödemeleri gerçekleştiriyor olmalarının üzerine oluşturduğumuz bu haberimiz sayesinde kimlerin emlak vergisini ödemek zorunda olmadığını öğreniyor olacağız.

Eğer gelecek dönemlerde yine aynı şekilde emlak vergisi ödemesi yapacak olursanız son beş yıl içerisindeki ödemiş olduğunuz tüm emlak vergisi ödemelerini belediyelerden iade alabileceksiniz. Alınabilecek olan iade tutarları ise geriye dönük toplam beş yıl için yapılabiliyor. Yani yılda iki defa olmak üzere ödenmiş olan emlak vergilerinin son beş yıl içindeki toplam tutarı 10 defa hesaplanmaktadır.

Emlak vergisi ödemelerini iade alabilecek olan vatandaşlarımız ve ödeme mecburiyeti bulunmadığı halde bu ödemeleri yapmakta olan vatandaşlarımızın bilgilenmesi ve bundan sonraki tüm emlak vergisi ödemelerini daha rahat bir şekilde muaf sayılabilmeleri için tüm ayrıntıları paylaşıyor olacağız.

Eğer aşağı tarafta bahsettiğimiz tüm kriterleri yerine getiriyor ve emlak vergisi muafiyeti şartlarını karşılıyorsanız hemen gerekli tüm başvuruları gerçekleştirerek bundan sonraki ödenecek olan emlak vergisi tutarlarından kurtulabilirsiniz. Zira emlak vergisi yılda iki defa ödenmekte olup Türkiye şartlarına göre oldukça yüksek tutarlar olduğu kabul edilebilir.


Eğer bu ödemelerden hızlı bir şekilde kurtulmak ve bundan sonra emlak vergisi ödemek istemiyorsanız mutlaka gerekli olan işlemleri yaparak emlak vergisi muafiyeti almanız gerekmektedir. Ayrıca son beş yıl içerisindeki tüm emlak vergisi ödemelerinizi toplu bir şekilde iade alabilir ve belediyelerde hakkınız olan tutarları bırakmamış olabilirsiniz.

EMLAK VERGİSİNDEN NASIL MUAF OLUNUR?

Taşınmaz mal sahibi olan herkes kanunen ödemesi zorunlu tutulan emlak vergisi mükellefi olarak kabul edilmektedir.
Kimler emlak vergisi öder, kimler ödemez sorusu çokça sorulmakta olup emlak vergisi muafiyet hakkı olanların dışında tüm taşınmaz sahipleri emlak vergisi ödemekle yükümlüdür.
  • Emlak vergisi muafiyet hakkından yararlanan kişiler ise;
  • Hiçbir geliri olmayan ev hanımları,
  • Emekli maaşı dışında hiçbir geliri olmayan emekliler,
  • İşsiz olduğu için geliri bulunmayan işsiz kişiler,
  • Şehidin dul eşi ve yetimleri olarak sıralanmaktadır.
EMLAK VERGİ MUAF OLMA ŞARTLARI BELİRLENDİ Mİ?

Emlak vergisinden muaf olma şartlarının neler olduğuna baktığımızda öncelikle hizmet karşılığı elde edilen ücret geliri,
  • Ticari ve mesleki faaliyet geliri,
  • Tarımsal faaliyet geliri,
  • Menkul ve gayrimenkul geliri,
  • Faiz geliri veya benzeri türde bir gelirinin olmaması şartı aranmaktadır.
EMLAK VERGİSİ İADE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Emlak vergisi iade başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımızın evlerinin bağlı bulunduğu ilgili belediyeye TC kimlik belgeleri ile başvuru yapmaları yeterli olacaktır. İlgili belediye gerekli olan araştırmaları yaparak olumlu sonuca ulaşması halinde son beş yıl içerisindeki ödenmiş olan tüm emlak vergisi tutarlarını hızlı bir şekilde iade edebilecektir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR