O Kişiler 49 Yaşında Hemen Emekli Olabiliyor!

O Kişiler 49 Yaşında Hemen Emekli Olabiliyor!

Günümüzde bazı meslek grupları yıpranma payı hakkına sahip olabilmeleri ile birlikte emekli olma fırsatını elde etme hakkına sahip olabilecektir.

Günümüzde bazı meslek grupları yıpranma payı hakkına sahip olabilmeleri ile birlikte emekli olma fırsatını elde etme hakkına sahip olabilecektir. Bu meslek gruplarının açıklanması ile beraber pek çok vatandaşımız için müjdeli haber geldi. Meslek gruplarının belirlenmesi ardından pek çok vatandaşımız için olağanüstü fırsatlar sunulmaya başlanmış bulunmaktadır. Peki, yıpranma payı hakkı ile ne zaman emekli olabilirim? Erken emekli olma yöntemleri nelerdir? Emeklilik için merak edilen tüm ayrıntıları haber adresimiz üzerinden öğrenebilirsiniz.

Vatandaşlarımız uzun yıllar boyunca çalışması ile beraber emeklilik fırsattını elde edebilmektedir. Milyonlarca vatandaşımız için sunulan olanaklar karşısında vatandaşlarımız bu zorlu süreç içerisinde desteklerini her an geliştirmeye devam etmektedir. Prim ya da yaş sebebiyle emekli olma olanağına sahip olamayan vatandaşlarımız artık belirlenen bu meslek grupları sayesinde erken emeklilik fırsatını elde edebilecek. En düşük 49 yaşına kadar emekli olabilir ve emeklilik fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Kanun ile beraber dikkatleri üzerine çeken vatandaşlarımız için olağanüstü fırsatlar sunulması ile beraber yıpranma payı vatandaşlarımıza sunulmaya başladı.

YIPRANMA PAYI HAKKINA SAHİP OLABİLİRSİNİZ!

Yıpranma payı hakkına sahip olmak isteyen vatandaşlarımız özellikle korona virüs ile mücadele dönemi içerisinde bir hayli güçlük çekmesi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Yapılan bu açıklamalar kapsamında milyonlarca vatandaşımız bu zorlu süreç içerisinde elinde ki fırsatları değerlendirebilmek için açıklamalar da bulunmaktadır. Peki, yıpranma payı hakkına sahip olan meslek grupları hangisidir? İşte konuya dair ayrıntılar…


Sigortasız olarak çalışan vatandaşlarımız için amortisman payı sunulması ile beraber çalışma şartları ağır olan meslek grupları da diğer meslek gruplarına göre erken emekli olma olanağına sahip olabilmektedir. Fiili olarak bulunan hizmetler neticesin de pek çok artış meydana gelmesinin ardından vatandaşlarımız erken emekli olmanın yöntemlerini araştırmaktadır.

YIPRANMA PAY HESAPLAMA OLANAĞI!

Erken emekli olmanın en ideal yöntemleri arasında yüz binlerce vatandaşımız için sunulan şartlar bulunmaktadır. Aynı zaman da yıpranma payı hesaplamalarının nasıl yapılacağı ön plana çıkması ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Emeklilik fonu içerisinde BAĞ-KUR sistemlerinin oluşturulması ile üretim ekonomisini canlandırmaktadır. Böylelikle pek çok vatandaşımız yaş engeline ya da prim gün sayısı engeline takılıyor ise bu durumda emekli olma olanağına sahip olabilmektedir.

Emekli olmak isteyen bireyler için olağanüstü fırsatlar sunulmaya başlanmış bulunmaktadır. Bu kapsam doğrultusunda araştırılan meslek grupları pek çok vatandaşımız için belli başlı günler dahilinde emeklilik fırsatını bulabileceklerdir.
 
Kimler yıpranma payına dahil olacak?
Yıpranma payına dahil olacak meslekler;
  • Kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar 60 - 90 gün
  • Cam fabrikalarında ve atölyelerde işçiler 60 gün
  • Cıva üretim işletmelerinde çalışanlar 90 gün
  • Çimento fabrikalarında işçiler 60 gün
  • Kok fabrikalarında ve termik santrallerde işçiler 60 gün
  • Alüminyum fabrikalarında işçiler 60 gün
  • Demirde işçiler ve çelik fabrikaları 90 gün
  • Döküm fabrikalarında işçiler 60 gün
  • Asit üreten yerlerde işçiler 90 180 gün
  • Yer altı madenlerde çalışanlar 180 gün gibi meslekler gruba dahil olacak.
Radroaktif ve doğal maddelerden yapay radyoaktif maddeler üzerine eklenen birçok iş için 90 gün erken emekli olma fırsatları tanınıyor.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER