O Kişiler 200 TL Fazla Emekli Maaşı Alıyor! Bu Evrakı Gönderen Herkes Alabilecek!

O Kişiler 200 TL Fazla Emekli Maaşı Alıyor! Bu Evrakı Gönderen Herkes Alabilecek!
YAYIN TARİHİ: 13.09.2020 12:24:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Türkiye’de mevcut emeklilik sisteminin hali ortadadır. Özellikle insanların emeklilik için ne tür çabalar sarf ettiğini her birimiz biliyoruz.

Türkiye’de mevcut emeklilik sisteminin hali ortadadır. Özellikle insanların emeklilik için ne tür çabalar sarf ettiğini her birimiz biliyoruz. Ancak her emekli aynı çabaları sarf etmesine rağmen her emekli aynı maaşı almıyor. Türkiye’de emekliler arasındaki bu büyük çabanın eşit oranda ödüllendirilmiyor olması pek çok kişinin dikkatini çekmiyor olsa da bu konu haber merkezimizin oldukça dikkatini çeken önemli bir nokta. Sadece 10 yıl erken emekli olduğu için 200 TL ile 600 TL aralığında daha fazla maaş alan emekli kişilerin özellikle aynı işi yapanların daha fazla emekli maaşı alması dikkatleri üzerine çeken bir nokta. Bir avukat ile asgari ücretlinin alacağı emekli maaşı tabii ki aynı olmayacak ancak aynı işi yapan ve aralarında sadece 2 yıl emeklilik süresi olan iki kişinin arasındaki emekli maaşı uçurumunu açığa çıkartmak istiyoruz. İşte kimlerin emekli maaşı ne kadar dikkat çeken noktalardan bir tanesini sizin için derledik.

Bir avukat emeklisi eğer 1999 senesinden önce emekli olduysa alacağı emekli maaşı aşağı yukarı tahminlerce 3800 TL civarında oluyor. Bir hâkim emeklisi yine aynı şekilde emekli olduysa 4 bin 900 TL emekli maaşı alıyor. Bu iki kişinin arasındaki farkı herkes normal olarak karşılıyor ancak normal olmayan sadece iki asgari ücretlinin arasındaki farktır. Örneğin 2018 yılında emekli olan asgari ücretli çalışan bugün 1700 TL emekli maaşı alırken bugün emekli olan asgari ücretli çalışan kişi 1500 TL alıyor. Bu da büyük bir haksızlığın başlangıç noktası oluyor. Ancak bu konu hakkında kimsenin bir yorum yaptığı yok hatta düşük emekli maaşı alan kişi dahi konu hakkında herhangi bir fikrini söylemiyor. İşte konu ile alakalı araştırmaları yapan ve Türkiye Emekliler Derneği’ne gerekli evraklarla beraber başvuru yapan haber merkezimizin aldığı sonuçlar. Hiç kimse Türkiye’de eşitlik ve hak hukukun olduğunu savunamaz, savunan kişilerin her biri için tek tek dosyaları açabilir ve her şeyi kanıtlayabiliriz.

KİMLER DAHA FAZLA EMEKLİ MAAŞI ALIYOR?


Asgari ücretli iki çalışanın arasındaki farkı az önce anlattık. Bu iki kişinin arasındaki tek fark bir kişinin 2 yıl önce emekli olmasıdır. Ancak ikisine de eşit oranda zam gelmesine rağmen sonra emekli olan kişi daha düşük emekli maaşı alıyor. Bu da aynı dönemde emekli sayılan iki kişinin arasındaki bu uçurumun nasıl kapatılacağını açık açık gösteriyor. Siz de 200 TL fazla emekli maaşı alabilmek için gerekli başvurularınızı yapabilirsiniz. CİMER’e devredilen konu bugünden itibaren ilgili şikayetleri alıyor ve dinliyor, gerektiği yerde konunun işleme alınması için ivedi çalışmalara başlıyor. Eğer aynı dönem aynı meslek emeklisi olduğunuz kişiden düşük emekli maaşı alıyorsanız hemen CİMER’e gerekli başvurularınızı yaparak konunun hükümet ve Cumhurbaşkanlığı kanadında incelenmesine ve emekli maaşınızın 200 TL fazla olmasına olanak sağlayabilirsiniz.

CİMER’E NASIL ŞİKÂYET EDİLİR?

https://www.cimer.gov.tr/ web adresine giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra sağ kısımda duran “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklayarak ilgili başvurunuzu gerçekleştirin. Türkiye’de hak ve hukukun sağlanabilmesi için kişinin öncülük etmesi gerekiyor. O nedenle siz de hakkınızı arayarak 200 TL fazla emekli maaşı alabilirsiniz.
 
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR