Milyonların Beklediği Vergi Borçlarında Yapılandırma Başladı! Başvuru Nasıl Yapılacak? Son Gün Ne?

Milyonların Beklediği Vergi Borçlarında Yapılandırma Başladı! Başvuru Nasıl Yapılacak? Son Gün Ne?

Vergi borcu yapılandırma başvurusu nasıl yapılacak? Vergi borcu yapılandırma hangi borçları kapsamaktadır? Ödemeler ne zaman olacak? Nasıl ödenecek? Son gün ne zaman?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından milyonların beklediği yapılandırma kararı ile ilgili açıklama geldi. Gelir İdare Başkanlığı yapılandırma başvurularının başladığı duyurusunda bulundu. Bu fırsattan yararlanacak vatandaşlar için tarih olarak 31 Aralık 2020'ye işaret edildi. Beklenen yapılandırma için son günde belirlenirken bundan yararlanmak isteyen için son şans olabilir bu yüzden tarihinden önce başvuru yapmanızda fayda var.

Alınan karara göre yapılandırma kapsamına giren borçlar arasında, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsamakta olan tüm vergi borçları yapılandırma kapsamına dahil edildi. Peki başvurular ne zaman olacak? Nasıl yapılacak tüm detaylar haberimizde...

YAPILANDIRMA BAŞVURULARI NASIL OLACAK?

VERGİ BORCU YAPILANDIRMA BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

VERGİ BORCU YAPILANDIRMA HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR?

-
 Yeni düzenleme de vergi dairesine ödenmemiş olan vergi ve diğer borçlara bağlı olarak ortaya çıkan gecikme zamları ve faizleri yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) oranlarında güncelleme yapılacaktır. Bu kapsamda vergi aslına bağlı cezaların (vergi ziyaı cezası) tamamı silinecektir.

- Yine bu karara göre, Vergi aslına bulunmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının %50'sinin silinme kararı alındı.

- Ayrıca Motorlu Taşıtlar Vergisi borçlarına bağlı olarak, faizler yerine Yİ-ÜFE oranında güncelleme yapılacaktır.


- Öğrencileri ilgilendiren, öğrenim veya katkı kredisine bağlı olarak, borçların gecikme zamları yerine Yİ-ÜFE oranında güncelleme yapılacaktır. Eğer kişi peşin ödeme yaparsa Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca %90 oranında indirim uygulanacak.

- Bir diğer yapılandırma kapsamına giren borçlardan, trafik para cezaları ve diğer idari para cezalarının peşin ödenmesi durumunda borcun asılllarında %25 oranında indirim uygulanacaktır. Taksitli ödeme seçeneği tercih edilirse de eğer ilk taksitin zamanında ödenmesi şartına bağlı olarak, 2. taksit ödeme süresi içinde geri kalan taksitlerin tamamının ödenmesi durumunda; Yİ-ÜFE oranında hesaplanmış olan tutardan ayrıca %50 indirim uygulanabilecektir.

ÖDEMELER NASIL OLACAK?

Bu kapsam doğrultusunda, trafik para cezaları ve diğer idari para ceza borçlarının asıllarında %12,5 indirim yapılması, yapılandırılacak olan tutarların da peşin olarak veya ikişer aylık dönemler halinde 6, 9, 12, 18 eşit taksitler halinde ödenmesi, imkanları sağlanacak,

Ayrıca yapılandırılacak olan borçların anlaşmalı olduğunuz bankaların banka kartı ve kredi kartı ile ödenmesi, imkanıda sağlanacaktır.

Bunlarla beraber Vadesi 31 Aralık 2014 tarihi öncesinde olan aslı 100 TL ve altındaki borçların silinmesine yönelik olarak, devam etmekte olan borçların yeniden yapılandırılması  adına tecili devam etmekte olan borçların yeniden yapılandırılması gibi çok önemli imkanlar devreye alınmıştır.

Sunulmakta olan bu imkanlardan yararlanmak için 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuru yapılması gerekmektedir.

Bunlara ek olarak da, yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların 30 Haziran 2021 tarihine kadar milli ekonomiye kazandırılması durumunda vergi alınmayacak ve vergi incelemesi yapılmayacaktır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR