Milyonlarca Vatandaş Ödedikleri O Paraları Alabilecek! Peki Nasıl?

Milyonlarca Vatandaş Ödedikleri O Paraları Alabilecek! Peki Nasıl?
YAYINLANMA TARİHİ: 22.05.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Emlak vergisi nedir? Yılda kaç kez ödenir? Emlak vergisi geri iadesi yapılır mı? İade başvuruları nereye yapılmaktadır? Emlak vergisinden kimler muaf tutulmaktadır? Emlak vergisi sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Taşınmaz varlığı olan kişilerin emlak vergisi ödemesi zorunludur. Ev, arsa, tarla, dükkan, işyeri, arazi gibi mülkleri olan kişilerin vergi ödemesi gerekmektedir. Bu ödemeleri yıllık olarak yapmanız gerekmektedir.

EMLAK VERGİSİ İADE BAŞVURUSU NASIL VE NEREYE YAPILIR?

Türkiye'de çoğu vatandaşımız emlak vergisinden muaf tutulmaktadır. Taşınmazlarına dair ödemelerini yapmaktadırlar. Bu vatandaşların mağduriyetini karşılamak için belirlenen sürede başvurularını iletmesi gerekmektedir. Bu durumla beraber vergi iadesi gerçekleştirilmektedir.

Emlak vergisi iadeleri 5 yıllık süreyi kapsayacak şekilde yapılamktadır. Bununla beraber kanun kapsamında emlak vergisinden muaf olan kişilerin ödeme yapmaları durumunda geriye dönük ödedikleri 5 yıllık vergilerin iadesi yapılmaktadır. İade başvuruları belediyeler aracılığı ile yapılmaktadır.

Kişilerin vergi öedemesi yaptıkları belediyelere başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapan kişinin başvuru esnasında, emlak vergisi iade dilekçelerinin yanlarında bulunması gerekmektedir.

EMLAK VERGİSİ NEDİR?

Emlak Vergisi taşınmaz mal varlığınızdan dolayı belli oranlarda devlete ödediğiniz vergi türlerinden biridir. 1986 yılından beri taşınmazlar için verilen emlak vergisi ödemeleri belediyeler tarafından tahsil edilmektedir. Taşınmaz sahibi kişiler Emlak vergisini yıllık olarak ödemeleri gerekmektedir. Emlak vergisi; bina vergisi ve arazi vergisi olarak ikiye ayrılır.


EMLAK VERGİSİNDEN MUAF OLAN KİŞİLER KİMLERDİR?

Taşınmazların emlak vergisi miktarı belirlenirken, taşınmazların büyüklüğüne, konumuna, ikametine, göre belirlenmektedir. Bu durum kapsamında taşınmaz mülkleri olan kişilerin vergi ödemesi zorunludur. Ev, arsa, tarla, dükkan, işyeri, arazi gibi mülkleri olan vatandaşın vergi ödeme zorunluluğu bulunmaktadır.

Fakat bazı durumlarda vergi ödemesinden muaf tutulabilirsiniz. Hangi durumlarda muaf tutulacaksınız;


Adınıza kayıtlı olan taşınmaz varlığınızın 200 mertekareden küçük olması durumunda vergiden muaf tutulursunuz. Ayrıca kişinin adına kayıtlı başka taşınmazın olmaması gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan aldıkları maaş dışında başka bir geliri olmayan emekliler, vergiden muaf tutulmaktadırlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan aldıkları maaş dışında başka bir geliri olmayan Engelliler, vergiden muaf tutulmaktadırlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan aldıkları maaş dışında başka bir geliri olmayan, Şehit ve gazi yakınları, vergiden muaf tutulmaktadırlar.

Ayrıca İşi olmayan kişiler ile ev hanımları emlak vergisinden muaf tutulmaktadırlar.

BELEDİYE EMLAK VERGİSİ DİLEKÇESİ NASIL YAZILIR?


Emlak vergisi dilekçeleri bağlı olduğunuz belediye yazılmaktadır. Başvurular belediyelere yapılmaktadır. Bu yüzden emlak vergisi iade dilekçesi yazarken; talebin iletileceği belediyeye hitap ederek başlayan bir dilekçe olmalıdır.

Örneğin;

Giriş yaparken belediyeye hitap edilmeli (....... Belediyesi Emlak Dairesi Başkanlığına) gibi bir giriş yapılmalıdır.

Taşınmaz varlığınızın  adresi verildikten sonra bu taşınmaz için iadesi istenecek emlak vergisi yıl bazından eklenerek bildirilmelidir.

Emlak vergisi geri iadesi dilekçesinde; "talep ediyorum, gereğinin yapılmasını arz ederim, saygılarımla" gibi ifadeler kullanılmalıdır.

Dilekçenin son kısmına ise; isim-soyisim, tarih ve ıslak imza gibi kişisel bilgiler yazılarak bitirilmelidir.

EMLAK VERGİSİ ÖDEMELERİ NEREYE YAPILIR?

Emlak vergisi taşınmazınızın bulunduğu belediyelere ödenmesi gerekmektedir. Buralara başvuru yaparak ödeyebilirsiniz. Belediyelere gitmeden emlak vergisi ödemesi yapabilirsiniz.

Emlak vergisi ödeme işleminizi PTT aracılığı ile havale ile ya da emlak vergisi mükellef numarasını kullanarak ödeyebilirsiniz. Ödemelerinizi ayrıca E-Belediye sistemini kullanarakta yapabilirsiniz.

EMLAK VERGİSİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Taşınmazlarınızla ilgili emlak sorgulaması yaparken bir kaç seçeneğiniz bulunmaktadır. 

Üzerinize kayıtı olan taşınmazınızın bulunduğu belediyelere giderek emlak vergisi ile ilgili tüm bilgileri buralardan öğrenebilirsiniz.

Belediyelere gitmeden online olarakta emlak vergisi sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. e-Belediye sistemini kullanarak emlak vergisi sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Hizmete dahil olan belediyeler için geçerli olan e-Devlet sistemi aracılığı ile de sorgulamala yapabilirsiniz.

e-Devlet kapısını kullanarak vatandaşların sorgulama yapabilmesi için ilgili belediyenin ödeme sayfasına girmeniz yeterli olacaktır. Buradan sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER