Milyonlarca Kişiyi İlgilendiriyor! SGK SSK ve Bağkur'luya 2 Yıl Ücretsiz

Milyonlarca Kişiyi İlgilendiriyor! SGK SSK ve Bağkur'luya 2 Yıl Ücretsiz
YAYIN TARİHİ: 24.05.2020 04:35:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

SGK mevzuatında 2008 yılında yapılan değişikliklerle Genel Sağlık Sigortası (GSS) de hayata geçirildi. 2008 yılında yürürlüğe konulan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu tarafından getirilen en büyük değişikliklerden biri

SGK mevzuatında 2008 yılında yapılan değişikliklerle Genel Sağlık Sigortası (GSS) de hayata geçirildi. 2008 yılında yürürlüğe konulan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu tarafından getirilen en büyük değişikliklerden biri de 18 yaş altı tüm T.C Vatandaşlarına şartsız sağlık güvencesi sağlanması olmuştu. Koşulsuz sağlık sigortasında yaş sınırı ve öğrenim durumu da önem taşıyor. Şöyle ki lise ve dengi okullar için 20, yükseköğrenim gören öğrenciler ise 25 yaşına kadar sağlık güvencesinden yararlanabiliyorlar. Anne babaları üzerinden bakmakla yükümlü olunan sıfatıyla sağlık sigortasına sahip olan gençler için 2016 yılında yapılan değişiklikle anne babaları sigortalı olmasa da GSS ile aynı haklar tanındı! Detayları haberimizde sizler için hazırladık...

Koronavirüs salgını, 2020 yılında tüm Dünyaya ve ülkemize büyük bir kriz olarak yansıdı. Bu süreçte okullar kapandı ve milyonlarca öğrenci evlerinden uzaktan eğitim modeliyle derslerine devam etti. Son sınıf öğrencisi olanlar bu yıl uzaktan eğitim ve sınavlar eşliğinde mezun olacaklar. Mezun öğrencilerden bir kısmı için eğitim hayatı halen daha sürecekken bir kısmı da eğitim hayatlarını tamamlayacak. İlk ve ortaokul ile lise mezunları ve de yükseköğrenim mezunları, eğitim hayatlarını bitirip sigortalı bir işte çalışmaya başladıkları taktirde, sağlık hizmetinden zorunlu sigortalılık kapsamında yararlanabileceklerdir. Öte yandan eğitim hayatları bitmesine karşın herhangi bir işte çalışmayan gençlerin de 2 yıllık sürede GSS primi ödemeksizin sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma imkânı bulunuyor. Peki Genel Sağlık Sigortası nedir? Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile ilgili son yapılan yasa değişikliğiyle özellikle GSS primi konusunda vatandaşa büyük kolaylıklar sağlanmıştır. Önceden 3 kademeli olarak uygulanan ve yüksek tutarlara ulaşan GSS prim borçları %1 seviyesine çekildi. Mezun olduktan sonra iş bulamayan ve işe girmeyen gençlere de büyük bir kolaylık sağlandı.

MEZUN GENÇLER İÇİN YAŞ SINIRI 24!

Uzaktan eğitimlerini aldıktan sonra bu yıl yaz aylarında mezun olacak milyonlarca lise ve üniversite öğrencisi, okul sonrası herhangi bir işe girememiş olsa da 2 yıl boyunca GSS primi ödemeksizin sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabileceklerdir. Böylelikle mezuniyet sonrası işsiz kalan gençlerin 2 yıllık sürede GSS prim borçları olmayacak. Ancak 2 yıllık ücretsiz sağlık hizmetlerden yararlanma hakkı için yaş sınırı da bulunmaktadır. Bu yaş sınırı öğrenim durumuna göre belirlenmiştir ve yaş sınırının aşıldığı tarihte ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı son bulacaktır. Bu çerçevede lise mezunları için max. yaş sınırı 20 iken, üniversite mezunları için yaş sınırı 25'tir. 23 yaşında üniversiteden mezun olan bir genç, 2 yıl süreyle yani 25 yaşına kadar sağlık hizmetlerinden parasız olarak yararlanacaktır.

MEZUNİYET TARİHİNDEN İTİBAREN 2 YIL ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ


2 yıllık süre, lise veya üniversite mezunu öğrencinin, mezun olduğu tarihten itibaren başlatılmaktadır. Buna göre MEB ve YÖK e-kayıtlarına göre GSS tescil işlemleri gerçekleştirilecektir. Örneğin 10 Ağustos 1998 doğumlu bir öğrenci, 1 Temmuz 2020 yılında üniversiteden mezun olmuş ve mezun olduktan sonra da bir işe girmemişse, 1 Temmuz 2022 tarihine dek sağlık hizmetlerinden ücretsiz şekilde faydalanabilecektir. Ancak 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için GSS prim ödemesi yapması gerekecektir. Üniversite mezunu genç, ayrıca yüksek lisans için kayıt yaptırırsa 10 Ağustos 2023 tarihine yani 25 yaşını doldurduğu tarihe kadar GSS primi ödemeksizin sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilecektir.

2 YILI DOLDURDUKTAN SONRA NE YAPILABİLİR?

2 yıllık ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi doldurulduktan sonra SGK, sizin GSS tescilinizi re'sen gerçekleştirecek ve siz de re'sen GSS yükümlüsü haline geleceksiniz. Bu çerçevede, 2020 yılı itibariyle aylık 88.29 TL GSS prim borcu çıkartılacaktır. Ödeme gücü olmayanlar için GSS primleri Hazine/Devlet tarafından karşılanmaktadır. Ancak bu imkandan faydalanabilmek için, gelir testi yaptırılması gerekmektedir. Test sonucunda ailede kişi başına düşen aylık gelir asgari ücretin 3’te 1’inden az çıkarsa prim ödenmez.

PRİM BORCU OLANLARA MÜJDELİ HABER

Olağan şartlarda 60 günden fazla GSS prim borcu olanlara sağlık hizmeti sunulamamaktadır. Ancak yapılan bir düzenleme ile bu hüküm 31 Aralık 2020 tarihine kadar ertelenmiş durumda. 2 yıllık süreyi doldurup GSS yükümlüsü haline gelenler, 60 günün üzerinde prim borcu bulunmasına rağmen 31 Aralık 2020 tarihine dek sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebileceklerdir. Ancak bu süreçte prim borçları işlemeye devam da edecektir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR