Milyar Dolarlık Kripto Para Ödemesi Yapılacak mı? Ya Yapılmazsa Neler Yaşanacak? Tehdit Ediliyor!

Milyar Dolarlık Kripto Para Ödemesi Yapılacak mı? Ya Yapılmazsa Neler Yaşanacak? Tehdit Ediliyor!
YAYINLANMA TARİHİ: 26.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Revil grubu adı verilen bilgisayar korsanları kimdir? Amaçları ne? Neden kripto para ile ödeme istiyorlar? Ünlü isimlerin skandal video içeriklerinin elinde olduğuna dair bilgi doğru mu? Olay yaratacak ünlü isimler kimlerdir? Verilerin içeriği ne?

Mayıs ayında bir çok ünlü isme dair bir verinin çalındığına dair bildiler ortaya çıktı.  Bir grup verilerin ellerinde olduğuna dair açıklamalarda bulundu ve bunları yaymak için tehditte bulundular.

Bu verileri yayama karşılığında ise 42 milyon dolar tutarında kripto para istediler. Bunun üzerine verileri açık attırmaya çıkardılar ve bu şekilde satıyorlar. Dünya çapında tanınan 3 isme ait verilerin satıldığı bildirildi.

Eğer istedikleri sürede ödeme yapılmazda açık arttırma ile satacakları bilgisini verdiler. Ödemeler için Monero (XMR) ile kabul edilmektedir. Fakat verilerin gerçekten hacker'ların elinde olup olmadığı belirsizliğini dürdürüyor.

BİLGİSAYAR KORSANLARINDAN TEHDİT ÖDEME VERİLMEZSE EĞER...

Mayıs ayında bilgisayar korsanları tarafından ünlü isimlere ait veriler çalındığına dair bilgiler gündeme düştü. Geçtiğimiz ay ünlülerin avukatlılığını yapan bir hukuk bürosu hedef alınmaktadır. Ünlülere ait veriler ele geçirildi.Yaşanan bu olay, Grubman Shire Meiselas & Sacks (GSMS) hukuk bürosu tarafından da netleştirilmişti doğru olduğuna dair açıklama gelmişti.

Çalınan verileri şirket sözleşmelerini kapsamakta olduğu belirtilmiştir. Ayrıca Kişisel e-postaları ve yazışmaları içerdiği de belirtilmektedir. Çalınan toplam dosya boyutunun baya kapsamlı olduğu, 756 GB olduğu, ifade edilmişti. Ele geçirilen verileri arasında ünlü isimlerden Donald Trump’tan Lady Gaga ve Nicki Minaj’a kadar çok sayıda tanınan isim bulunduğu açıklamaları yapılmıştı.


42 MİLYON DOLAR KRİPTO PARA İLE FİDYE ÖDEMESİ İSTEDİLER!

Bilgisayar Korsanları tarafından, kripto para ile istenen fidye ödemesi istediler. İstedikleri gerçekleştirilmezse eğer verileri yayınlayacaklarını tehdit ederek dile getirdiler. İstenen fidye bedeli tam olarak 42 milyon dolar olmaktadır.

SKANDAL VİDEOLAR ORTAYA ÇIKTIĞI İDDAASI!

Bu soygunu gerçekleştiren bilgisayar korsanları, kendilerine “REvil” adını vermişlerdir. Bu bilgisayar korsanları grubu tarafından, içeriklerin seks skandalları, uyuşturucular ve ihanet gibi ünlü isimleri zor duruma sokacak içeriklerin ellerinde olduğunu ileri sürmektedirler.

Bilgisayar korsanları Revil Grubu, 1 Temmuz tarihi itibari ile verileri açık artırmaya çıkaracakları açıklamasında bulundular. İlk etapta Nicki Minaj, Mariah Carey ve LeBron James gibi ünlü isimlere ait bilgilerin satışa çıkarılacağı açıklamasını yaptılar. Ayrıca her bir ünlüye ait verilerin çok önemli olduğu fiyatının ise 600 bin dolar olduğu kaydedilmektedir. Para ise gizlilik odaklı kripto para birimi Monero (XMR) ile kabul edileceğini açıkladılar.

Bilgisayar korsanı Hacker’lar, bundan iki gün sonra ise Bad Boy Ent. Hold. Inc, Universal ve MTV’ye ait verileri satışa sunacaklardır. Bu çalınan veriler, sırasıyla 750 bin dolar, 1 milyon dolar ve 1 milyon dolarlık başlangıç fiyatlarıyla satışa çıkarılacağı bildirilmiştir.

Revil isimli grubun elinde, ünlü isimlere ait skandal yaratacak verilerin gerçekten bu verilerin olup olmadığı net olarak bilinmemektedir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER