Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Tayinleri İçin Sonuçları Açıkladı!

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Tayinleri İçin Sonuçları Açıkladı!

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen tayinleri için sonuçları açıkladı! Birçok öğretmeni ilgilendiren sonuçların işte detayları!

Genel olarak öğretmenlerin birçoğu kendi okullarındaki görev yerlerini mazeret tayini şeklinde değiştirebilmektedir. Öğretmenlere verilen bir hak olarak değerlendirilen bu mazeret tayini ise bu yıl çok değişik bir şekilde sonuçlanmıştır. Özellikle Mart ayında patlak veren korona virüs salgını nedeniyle daha da sıkıntıya giren öğretmen tayinleri birçok kişiyi mağdur etmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan mazeret tayin sonuçları da birçok öğretmen için hiç de iyi gelmemiştir. MEB ise bu konu ile ilgili sessizliğini sürdürmektedir. Öğretmenler sosyal medya üzerinden seslerini duyurmak üzere şikayetlerini iletmeye çalışmaktadır.

ÖĞRETMENLER MECBUREN OKULA GİDECEK!


Mazeret tayini sonrasında ise bir diğer olay olan gelişme ise öğretmenlerin tekrardan okula gidecek olmasıdır. Genel olarak korona virüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim modeline geçen Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin evlerden ders görmesini sağlayacaktır. Fakat bu noktada ise öğretmenlerin mecburen okula gelerek buradan canlı ders vermesini istemektedir. 8 ve 12. Sınıflar ise yine aynı şekilde okullarına devam edeceklerdir. Korona virüs salgını nedeniyle birçok kurumun uzaktan çalışma düzenine geçmesine karşın Milli Eğitim Bakanlığının böyle bir şart koyması birçok öğretmeni etkilemiştir. Öğretmenler ise böyle bir kararın doğru olmadığını ve uzaktan çalışma düzenine geçilmesi gerektiğini savunmaktadır.

BAKAN SELÇUK’UN ÖĞRETMEN MAAŞI AÇIKLAMASI BÜYÜK YANKI UYANDIRDI!

Öğretmen tayinleri ve okuldan eğitim gelişmelerinden sonra ise bir diğer skandal haber Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan geldi. Bakan Selçuk canlı yayında soruları yanıtlarken öğretmen maaşları ile ilgili hiç hoş olmayan açıklamalar yaparak görev yapan bütün öğretmenleri karşısına aldı. Yapılan açıklamaya göre ise Milli Eğitim Bakanlığınca verilen öğretmen maaşları bakanlığın yatırımları için büyük bir yük olarak değerlendirilmiştir. Öğretmen maaşlarının yük olması nedeniyle yeterince yatırım bütçesi ayrılamadığı ifade edilmiştir. Bu açıklama sonrasında ise birçok öğretmen sosyal medya hesaplarından bu açıklamayı kınayarak çeşitli açıklamalarda bulundu. Daha sonrasında ise Bakan Ziya Selçuk tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı. Konu ise halen öğretmenlerce tartışılarak eleştirilmektedir. İl içi ve il dışı, mazerete bağlı yer değiştirme sürecinde sonuçlar belli oldu, ilişik kesme ve yeni göreve başlama süreci yaşanıyor. Tarihlerle ilgili detaylar aşağıdaki gibi... Kadrosunun bulunduğu kurumda 3 yılı tamamlayanlar il içi yer değişikliği başvuru yapabilirler. Kadrosunun bulunduğu ilde asgari 3 yıl görev yapan öğretmenlerin il dışı yer değişikliği hakları da vardır. Öğretmenler, kendisi, eşi ya da çocuklarından birisinin mazeretine binaen mazerete bağlı yer değişikliği isteğinde de bulunabilir.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER