Merkez Bankası Yeni Ödeme Sistemini Hizmete Açıyor! Tüm Hazırlıklar Tamamlandı! 7/24 Ödeme İmkanı!

Merkez Bankası Yeni Ödeme Sistemini Hizmete Açıyor! Tüm Hazırlıklar Tamamlandı! 7/24 Ödeme İmkanı!

FAST sitemi nedir? FAST sistemi ne zaaman uygulanmaya başlanacak? Saat sınırlaması var mı? Uygulamanın özellikleri nelerdir? İşlem limiti nedir?

Merkez Bankası tarafından yapılan bir düzenleme ile artık işlerinizi daha kolay ve sınırlama olmadan istediğiniz zaman yapabilmeniz mümkün olacak. Merkez Bankası yeni bir döneme başlıyor.

Yapılan yeni düzenleme ile EFT saatleri değişirken bununla ilgili açıklama geldi. Yapılan yeni düzenleme ile beraber, FAST Sisteminde katılımcılar arasında yapılan para transfer işlemlerinde uçtan uca bir para transferi işleminin ortalama 2-3 saniye seürede tamamlanması hedefi ile devreye alınmış bir uygulamadır.

Bu uygulama kısa sürede gerçekleşecek ve eğer 25 saniye içerisinde işlem tamamlanmazsa iptal olacaktır. Bu uygulanacak olan yeni sistemle beraber vatandaşlar, farklı bankalarda olan hesapları arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat heran yapmaları mümkün olacaktır. İşte detaylar...

FAST NE ZAMAN KULLANIMA AÇILACAKTIR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından, pilot uygulamasına yönelik olarak başlayacağı Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST)  Sistemi ile beraber, katılımcılar arasında uçtan uca yapılacak olan bir para transferi işleminin ortalama gerçekleşme süresi  2-3 saniye de tamamlanması hedeflenmiştir. Para transferinin en fazla 25 saniye içerisinde tamamlanması beklenirken, 25 saniyede tamamlanmamış olan işlermler iptal edilecektir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, yeni bir ödeme sistemini vatandaşa sunmak için tüm hazırlıklarını tamamlanmıştır. Bu uygulama ile Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olarak isimlendirilen devreye alınan bu sistemle beraber vatandaşlar, farklı bankalardaki hesapları  arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde kısa sürede ve 7 gün 24 saat her an kısa sürede yapılabilecektir.

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi, 18 Aralık 2020 tarihi itibari ile pilot uygulama olarak hizmete  alınması planlanmıştır. Uygulama ardından kademeli olarak bir şekilde vatandaşların kullanımına sunulacaktır.


FAST İLE BERABER EFT SAATLERİNDE DEĞİŞİKLİK!

Bu uygulama ile perakende ödemeleri  hesaptan  hesaba saniyeler içerisinde tamamlanması hedeflendmiştir. Uygulamanın en önemli özelliklerinden biri 7/24 çalışacak FAST Sistemi ile beraber, vatandaşların hayatında önemli yenilikleri beraberinde getirirken heran para transferi yapılabilecek.

FAST Sistemin hayata geçmesiyle beraber, kişilerin ve işletmelerin farklı bankalarda olan hesapları arasında günün her saatinde anında 7/24 para aktarımı yapılabilecektir. Saat kısıtlaması ortadan kalkmaktadır.  Aktarılan fon, ödeme  işleminin başlatılması üzerine saniyeler içerisinde alıcı kişinin hesabında  kullanılır duruma geçecektir. İşlemi yapan ve karşısındaki kişinin, bankaları tarafından işlem sonucu  hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

Ayrıca FAST Sistemi ile, ödemelerinizin IBAN yerine telefon numarası aracılığı ile,  kimlik numarası kullanılarak veya e-posta adresi gibi bilgiler ile de başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi (KOLAS) de vatandaşların hizmetine sunulacaktır.

Bununla beraber KOLAS ile FAST katılımcılarının müşterileri, mobil telefon numaraları,  e-posta adresleri veya TCKN bilgileri ile ödeme almak istedikleri hesaplarını  (IBAN) eşleştirebileceklerdir.

FAST SİSTEMİNDE İŞLEM LİMİTİ OLACAK MI?

Sistem planlandığı şekilde 18 Aralık 2020 tarihi itibari ile pilot olarak uygulanmaya başlayacaktır. Uygulama ilk olarak pilot uygulama döneminde işlem üst limiti olarak düşük miktarla uygulanacağı zamanla 1.000 TL'ye çıkarılması planlanmıştır. Uygulama limiti ile ilgili olarak zaman içerisinde değerlendirmeler yapılacaktır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR