Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası, Konut, Taşıt, İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Artar mı Düşer mi?

Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası, Konut, Taşıt, İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Artar mı Düşer mi?

Uzmanlar ne diyor? Faiz arttı! Peki bankaların kredi faiz oranları ne olacak? Konut, taşıt, ihtiyaç kredisi faiz oranları düşer mi? Yükselir mi?

Tüm Türkiye tarafından beklenen Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamanın ardından gözler artık yapılan faiz arttırım haberinin ardından bundan sonra neler yaşanacağı konusunda araştırmalar başlandı. Bunun ardından vatandaş krediler ile ilgili ne gibi gelişmelerin yaşanacağını merak ediyor. Özellikle son zamanda hızlı bir şekilde artan kredi faiz oranlarında neler yaşanacaği merak konusu.

Konut, taşıt, ihtiyaç kredisi faiz oranları ne olacak düşecek mi? Yükselecek mi? Vatandaş tarafından merak konusu olan kredi faiz oranları ile ilgili soruya İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Şener tarafından yapılan açıklamada faiz kararı sonrası ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi artar mı düşer mi açıklamalarında bulundu.

FAİZLER ARTTI, KREDİ FAİZLERİ NE OLACAK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından önceki gün yapılan açıklamaya göre (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplanarak herkesin beklediği faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası tarafından alınan kararlar kapsamında, "vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 475 baz puan artırarak yüzde 10,25'ten yüzde 15'e yükseltti."

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamanın ardından bir çok soru merak edilmeye başlandı. Merak edilen konulardan biri, konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi faiz oranları bu karardan nasıl etkilenecek? İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Şener tarafından yapılan açıklamaya göre faiz kararı sonrası ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi artar mı düşer mi en çok merak edilen sorular merak edilen sorulara şu şekilde cevap verdi.

FAİZ KARARI KONUT, TAŞIT, İHTİYAÇ KREDİLERİ NASIL ETKİLENECEK?


Faiz artınca kredi oranları ne olacak herkes tarafından merak edilmeye başlandı bile. Binlerce kişi tarafından merakla beklenen Merkez Bankası'nın faiz kararı sonucu açıklanması üzerine kafada başka sorular canlanmaya başladı.

Uzmanlar tarafından Merkez Bankası kararı açıklanmadan önce, Merkez Bankası'nın faiz artırımı yapacağı yönünde açıklama yapmışlardı. Merkez Bankası faiz artırımı gerçekleşti. Şimdi merak edilen ise bundan sonra ne olacağı. Bir süredir hızlı bir şekilde artış gösteren, Konut, tüketici ve ihtiyaç kredisi faiz oranları kararın ardından ne olacağı merak edilip araştırılmaya devam ediyor.

FAİZ ARTIŞI İLE KREDİLER YÜKSELİR Mİ? TAŞIT, KONUT VE İHTİYAÇ KREDİSİ ORANLARI NE OLUR?

Prof. Şener tarafından yapılan açıklamada, sıkıntılı süreci açıklayarak, vatandaşların alınan bu karar sonrasında biraz tasarruf yapması gerektiği vurgusunda bulunarak. İşte Prof. Şener tarafından yapılan açıklamaya göre;

"Bundan sonraki süreçte tüketici (Ev (konut) araç (taşıt) kredilerinin faiz oranlarının artması anlamına geliyor. Acı reçete dediğimiz kısım burası. Sermaye daha pahalı hale gelmiş oluyor. Asıl boyutu ise işletmeler açısından maliyetli kredilerin gelmesi söz konusu. Yabancı yatırımın gelme ihtimali yükseliyor. Yabancı yatırımın gelmesi biraz daha vatandaşa yansımayı yavaşlatıyor.

Vatandaşların bu kararlar sonrası biraz daha tasarruf yapması gerekiyor. İşletmeler ve bireyler açısından bir maliye artışı yaşanacak bu doğaldır. Bu karar enflasyon ve kurlar için sevindirici ama uzun vadede Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi faiz artışı riskli bir durumdur. TL varlıkların değerini artıracaksanız ülkenin risk primini düşürmek istiyorsanız en azından enflasyon üzerinde bir faiz artışını sağlamanız gerekiyor."

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR