KYK Borcu Olanlar Buraya! KYK Borçlarında Yapılandırma Fırsatı!

KYK Borcu Olanlar Buraya! KYK Borçlarında Yapılandırma Fırsatı!

Öğrenim hayatına devam eden ancak okul sürecinde devletten destek almak isteyen kişilerin KYK borçları birikir ve okul bittikten sonra devlete ödenmek üzere borç olarak durular.

Öğrenim hayatına devam eden ancak okul sürecinde devletten destek almak isteyen kişilerin KYK borçları birikir ve okul bittikten sonra devlete ödenmek üzere borç olarak durular. Ancak pek çok kişi bu borçları ödemekte zorluklar çekiyor. Bu durumun neticesinde devlet tarafından bu konuda yeni bir düzenleme bekleniyordu.

Sonunda KYK borcu olanlar için müjdeli haber geldi. KYK borçlarında yapılandırma fırsatı tanınacağı açıklandı. Uzun zamandır beklenen bu haber vatandaşlara da duyuruldu. Üniversite öğrencilerinin KYK borçları hakkında yapılan toplantılar sonucunda alınan kararlar açıklandı. Detaylar haberimizin devamında…

KYK BORCU YAPILANDIRMASI HANGİ TARİHLERDE YAPILACAK?

KYK borcu bulunan öğrenciler yapılan yeni açıklamanın ardından KYK borcu yapılandırmasının hangi tarihlerde yapılacağını merak etmeye başladılar. Yapılandırmalardan faydalanmak isteyen kişilerin tarihleri kaçırmamaları çok önemlidir. Ancak dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi KYK borcu yapılandırmalarının 31 Ağustos 2020 tarihinden önceki borçları kapsayacak olmasıdır. Bu tarihten sonra olan borçların yapılandırması yapılmayacaktır. Yapılandırma düşünen kişilerin dikkat etmesi gereken diğer bir nokta ise 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvurularını gerçekleştirmiş olmaları gerektiğidir.


Borç yapılandırması yalnızca öğrenci kredisi için değil aynı zamanda prim, emlak, taşıtlar vergisi, trafik cezası gibi birçok alanda da gerçekleştirilecek. Milyonlarca vatandaşın borçlarla yaşadığı sorunun çözüme kavuşması için yapılan uygulamanın başvuru tarihleri içerisinde başvurusunun yapılması durumunda başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır. Aynı zamanda borçlarını peşin olarak ödeyen kişilere de yeni bir ayrıcalık ve avantaj tanınıyor. Peşin olarak yapılan borç ödemelerinde gecikme faizi ile enflasyon farkının yüzde 90'ının silineceği açıklanan bilgilerin arasında yer aldı.

BAŞVURULAR NASIL GERÇEKLEŞTİRİLECEK?

Borç yapılandırmalarının açıklanmasının ardından en çok merak edilen konulardan birisi haline gelen başvuru yöntemleri hakkında haberimizde detaylı bilgilendirme sağlayacağız. İlk olarak son günlerde ülkemizde ve dünyada çok fazla görülen korona virüs salgını nedeniyle pek çok kurum ve kuruluş internet üzerinden başvurular yapılmasına sıcak bakıyor. Aynı şekilde borç yapılandırmalarında internet üzerinden kolaylıkla başvuru yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden giriş yapark başvurunuzu kısa sürede herhangi bir sağlık ve güvenlik tehlikesi yaşamadan halledebilirsiniz.

Borç yapılandırması başvurusu için internet üzerinden başvuru yapma istemeyen kişiler için de ikinci bir seçenek olarak Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezi'ne bireysel olarak giderek başvurunuzu da yapma imkanı sunuluyor. İstediğiniz şekilde başvurunuzu bu iki yolla gerçekleştirebilirsiniz.

BORÇ YAPILANDIRMALARI HANGİ BORÇLAR İÇİN UYGULANACAK?

Borç yapılandırmasının açıklanmasının ardından borcu olan kişiler için en önemli nokta hangi borçlar için yapılandırma yapılacağı hakkında açıklama yapılması oldu. Haberimizin devamında bu konu hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız…

İlk olarak öğrenci kredisi için yapılacak olan borç yapılandırmalarının yalnızca KYK borçları için olmadığı açıklandı. Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV sosyal güvenlik primi, trafik cezaları, seçim cezaları, nüfus para cezaları, Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında tüm cezalar, tüm idari para cezaları, KYK borçları, hazine alacakları, çiftçilerin kullandıkları krediler ve orman köylülerinin kullandıkları krediler gibi daha pek çok kredi için de borç yapılandırmaları uygulanıyor.

YAPILANDIRMA ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

Borç yapılandırmaları gerçekleştirildikte sonra ödeme kolaylığı açısından ödemelerinizi iki ay aralar ile 18 ay taksitli olarak kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Aynı zamanda peşin şekilde ödemeyi tercih edenler için bir avantaj da bulunuyor. Peşin olarak ödeyen kişilerin gecikme faizi iptal ediliyor. Ayrıca taksitli olarak ödeme seçenekleri de 6, 9, 12 ya da 18 taksit olarak kararlaştırıldı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR