Kurban Randevulu Kesilecek! Bu Tesislerden Randevu Almayanlar Kurban Kesemeyecek! 88 Bin TL Ceza!

Kurban Randevulu Kesilecek! Bu Tesislerden Randevu Almayanlar Kurban Kesemeyecek! 88 Bin TL Ceza!
YAYINLANMA TARİHİ: 29.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Kurban randevulu kesilecek! Bu tesislerden randevu almayanlar kurban kesemeyecek! 88 bin TL ceza yolda! İşte tüm detaylar…

Kurban kesimi her yıl olduğu gibi bu yılda da farklılıklar içeriyor. Özellikle Korona virüs salgını tedbirleri kapsamında pek çok değişiklik yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan tebliğe uygun olacak şekilde hayvan satışı ve kurban kesimi olacağı belirtildi. Ayrıca her 8 metrekareye bir kişi (Müşteri ve satıcı bir) olacak şekilde kontrollü girişler yapılabilecek. Kesim yerlerinde sadece randevu sistemi olacak. Erkenden giden ve orada kalabalık çıkartan, sosyal mesafeye uygun olmayan tüm kişilere 88 bin TL’ye kadar idari yaptırım uygulanacak. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan 2020 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, illerde vali veya görevlendireceği bir vali yardımcısının, ilçelerde ise kaymakamın başkanlığında, müftülük, il veya ilçe sağlık müdürlüğü, il veya ilçe tarım ve orman müdürlüğü, çevre ve şehircilik il müdürlüğü, belediye ve Türkiye Diyanet Vakfı temsilcisinden oluşan Kurban Hizmetleri Komisyonu kurulacak.
Şehirlerde ihtiyacı karşılayacak sayıda ve kapasitede, kurban satış ve kesim yerleri ile adaklık kesim yerleri tesis edilecek. Halk eğitim merkezlerinde 20 saatlik "Kurban Kesim Elemanı" kursu düzenlenecek. Kurban satış yerleri İstanbul'da bayramdan 15 gün, diğer illerde ise 1 ay önce hazır hale getirilecek ve bu tarihten önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmeyecek. İstanbul'a kurbanlık hayvan girişleri 16 Temmuz'dan itibaren başlayacak. Dini açıdan ve sağlık açısından kurban olması uygun olmayan hayvanların sevklerine asla izin verilmeyecek, sevk işlemleri hayvan refahı mevzuatına uygun yapılacak. Kurban satış yerlerinde her satıcıdan hayvanların kurban olmaya uygun olduğuna dair taahhütname alınacak, yapılan denetimlerde uygun olmayan hayvanların satış yerine getirildiğinin anlaşılması durumunda (X) sembolüyle işaretlenerek vatandaşlar uyarılacak. Kurban satış ve kesim yerleri belirlenen kriterler çerçevesinde değerlendirmeye tabi tutulacak, gerekli asgari şartları taşımayan işletmelere yaptırımlar uygulanacak.

KESİM YERLERİNDE RANDEVU SİSTEMİ UYGULANACAK

Kurban kesimlerinin daha düzenli olabilmesi adına çeşitli düzenlemeler yapıldı. Bundan böyle tüm kesimhaneler ve kurban kesilecek yerlerde mutlaka randevulu sistem uygulanacak. Randevu saatlerine rivayet etmeyen ya da randevusuz çalışan kurban kesim tesislerine ayrı ayrı 88 bin TL, kurban kesim yerine randevusuz giden ya da randevu saatinde gitmeyenlere 88 bin TL ayrı ayrı idari para cezası uygulanacak.


ÖZEL MÜLK VEYA BAHÇESİNDE KURBAN KESECEKLERE UYARILAR

Cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda kurbanlık hayvan kesimleri yapılamayacak. Kesim yerleri, resmi ve belediye veteriner hekimleri, belediye zabıta ekipleri ile din görevlileri iş birliğinde etkin olarak denetlenip kontrol edilecek. Etrafı kapatılmış özel mülk veya bahçesinde kurban kesecekler için ise şu uyarılarda bulunuldu:

''Kesim yeri beton, beton asfalt ve benzeri sızdırmaz malzemeden olur, çıkan kanın toprağa dağılmasını önlemek üzere hemen toprakla kapatılır, gerektiğinde kireçlenir. Kurbandan çıkan, kullanılmayacak olan işkembe ve diğer benzeri atıklar sızdırmaz, dayanıklı, yüksek yoğunluklu polietilen siyah torbalara 2/3 oranında konulur, gerektiğinde ikinci torba kullanılır, ağzı iyice kapatılıp bağlanır ve Kurban Bayramı süresince düzenli olarak hizmet verecek olan belediye temizlik ekiplerine teslim edilir. Kesim sonunda kesim mahalli kanlı ve kirlenmiş bir durumda bırakılmaz, kan izi kalmayacak şekilde temizlenir, gerektiğinde kireçlenir. Kurban derilerinin taşınması esnasında kan sızmalarına ve çevre kirliliğine neden olunmaması yönünde tedbir alınır.''
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER