Kredi ve Kredi Kartı Borcu Olanlar! Takip Süresi Ne Kadar? Süreler Uzatıldı mı? Hangi Borçları...

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Olanlar! Takip Süresi Ne Kadar? Süreler Uzatıldı mı? Hangi Borçları...

Peki kredi ve kredi kartı borçları gecikme süresi ne kadar? Gecikme süreleri uzatıldı mı? Hangi borçlar yeni uygulamaya dahil edilmektedir?

Korona virüsle mücadele kapsamında bir çok önlemler ve destek uygulamaları devreye alınıyordu. Bu önlemlerden biride son dakika devreye alınan kredi borçları ve kredi kartı borçları olmaktadır. Son alınan karara göre bu borçlarla ilgili olarak bir önlem paketide devreye alındı. BDDK bu kapsamda açıklama yaparak borçlarla ilgili olarak yeni kararı açıkladı. Peki kredi ve kredi kartı borçları gecikme süresi ne kadar? Gecikme süreleri uzatıldı mı?

BDDK'DAN ÖDEMESİZ DÖNEM UYGULAMASI!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından alınan karara göre, Koronavirüs (COVID-19) salgın sürecinde vatandaşın ve reel sektörün finansman sıkıntılarını en aza indirmek ve koşullarını kolaylaştırmak vatandaşı rahatlatmak, amacı ile beraber uygulanan tedbirler kapsamında devam edilmesine karar verilmiştir. Devreye alınan bu uygulamaların geçerlilik tarihi 31 Aralık 2020'den 30 Haziran 2021 tarihine uzatılmıştır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu BDDK'nın yapmış olduğu açıklamaya göre 30 Haziran 2021'e kadar kredi ödemelerinde yaşanan gecikmelere esneklik tanıyarak, gecikmeye giren krediler kapsamında takip hesaplarına aktarılmadan önce 90 gün yerine 180 gün beklenilmeye devam edilecek kararı alınmıştır.

Alınan kararla beraber kart borçlarıyla ilgili olarak öteleme kararı alındığını ve süre boyunca bankaların asgari tutar oranlarıda da dahil olmak üzere alacaklarını talep etmeyerek ödemesiz dönem tanımlayabilme uygulaması da 30 Haziran 2021'e kadar uzatılmıştır.
 

ALINAN KARARA GÖRE KREDİ BORCU GERİ ÖDEMESİ GECİKME SÜRESİ UZATILDI MI?


Bununla beraber yeniden yapılandırılmış olan kredilerin geri ödemelerinde oluşan koşullar için de kolaylık devam etmektedir. Ayrıca 90 günlük gecikme sürelerinin 180 güne çıkarılmasına benzer şekilde, 1 yıllık izleme süresi içerisinde anapara veya faiz ödemeleri 30 günden fazla gecikmiş olan ya da bu süre içinde bir kez daha yeniden yapılandırmaya tabi tutulmakta olan kredilerin 3. Grupta sınıflandırılma şartı 30 Haziran 2021'e kadar uygulanmayacaktır.

KREDİ BORCU ÖTELEME KARARI HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR?

Yapılan düzenlemeler kapsamında, ihtiyaç kredileri ve bunların yanı sıra taşıt kredisi, konut kredileri ve tüketici kredileri ile tüm ticari kredi türlerini kapsamaktadır.

Bununla beraber ayrıca bankacılık sektörünün mali bünyesine ilişkin olarak resmin daha şeffaf bir şekilde analiz edilmesi durumunu ve oluşacak olan risklerin daha etkin bir şekilde yönetilebilmesini sağlamak amacı ile teminen belirli düzenlemelere ise 31.12.2020 tarihinden itibaren son verilecektir.

BDDK ALTIN DÖVİZ KARARI?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, (BDDK) tarafından ayrıca, döviz ve altın alımlarında geçerli olmak üzere 1 günlük valör uygulamasının kaldırıldığı açıklanmaktadır. BDDK'dan alınan bu karara göre; gerçek kişilerin100 bin dolar ve üzeri döviz alım işlemleri ile beraber bankalar tarafından 1 iş günü valör uygulaması son bulmaktadır. Bu uygulama ile beraber dövizin TL karşılığı bir gün önce yatırılmaktadır ve alınan döviz hesaba ertesi gün geçmekteydi. Dövizi bozduranlarda bir kısıtlama bulunmamaktaydı.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR