Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? Kredi Notunuzu Öğrenin

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? Kredi Notunuzu Öğrenin

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? E Devlet'te Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır? Milyonlarca vatandaş, bankalardan kredi almak ve diğer işlemler için kredi notuna ihtiyaç duyuyor. Kredi Notunu öğrenmek isteyenler buyrun haberimize...

Şahısların tüm finansal geçmişinin bankalardan kullandığı taksitli kredilerin, kredi kartlarının ve kredili mevduat hesaplarına ait ödeme durumlarının kredi kayıt bürosu tarafından toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan şahsa özel puana "kredi notu" denir.

Elde edilen kredi notu, bankaların yeni kredi başvurularda veya diğer finansal taleplerin değerlendirilmesinde kullandığı önemli ölçütlerden biridir. Notun yüksek olması kişinin borcunu zamanında ödediği geciktirmediği anlamına gelir. Düşük olması ise borçların gecikmeli ödendiği ödemelerde aksamaların yaşanabileceği anlamına geldiğinden krediler onaylanmayabilir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesağlanırken kullanılan kriterler birbirine benzer olsa da her banka kredi notu hesaplama işlemini kendine özel yapmaktadır. Bankalar puanlama işlemini kendi kriterlerine göre yapınca dolayısıyla  kredi punaları her banka farklılık göstermektedir. Kredi notu hesaplanırken birçok kriter göz önünde bulundurulur. Kişilerin kredi ödeme durumları puanlamanın yüzde 30nu etkilerken, mevcut hesap borç durumu yüzde 25 etkilemektedir. Bunlara ilave olarak yeni kredi kullanılmışsa yüzde 20 , kredi kullanım süreleri de yüzde 15 olarak bu hesaplamada baz alınır. Yüze 10 luk kısım ise diğer nedenlere dayanır.

Herkesin Kredi Notu Var mıdır?

Herkez kredi notuna sahip olmayabilir. Son 5 yıl içerisinde bankacılık sisteminden kredi kartı, bireysel kredi veya kredili mevduat hesabı kullanmış olan şahısların kredi notu bulunmaktadır. Bu tür bankacılık işlemlerinden yararlanmamış sadece banka hesabı mevcut olan kişilerin kredi notu bulunmamaktadır çünkü veri olmadığı için hesaplanamamaktadır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?


KKB aracılığı ile kredi notu öğrenilebilir. Findex, kredi kayıt bürosuna ait bir marka olduğundan buraya ödenecek belirli bir ücret karışılığında öğrenilebilir.

Bankalar aracılığı ile kredi notu öğrenilebilir. Kredi notu sorgulama işlemini birçok banka müşterilerine sunmaktadır. Bankalar aracılığı ile kredi notunu öğrenmenin de iki yolu bulunmaktadır. Banka şubesinden rica ederek , kredi kullanırken veya hiç bankaya gitmeden internet bankacılığı aracılığı ile belirli bir ücret karşılığı öğrenilebilmektedir.

E Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

E devlet üzerinden bir kolaylıkta Kredi notu sorgulama işlemi olmuştur. Bankalarda 16 lira verilerek alınan kredi risk raporuna artık hiçbir ödeme alınmada e devlet üzerinden ulaşılabilecek. E devlet üzerinden de vatandaşların bilmesi gereken önemli bir husus bu hizmet ayda 1 defa ücretsiz olarak sunulacaktır. 

Bu hizmet doğrultusunda kişiler sadece kredi notunu öğrenmekle kalmayacak, ayrıca kredi limit, borç bilgileri. çek bilgilerini ayda bir defa ücretsiz olarak bilgileneceklerdir. Bu hizmetten yararlanmak isteyen vatandaş Tc kimlik numarası ile e devlete giriş yaparak Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu başvurusu bölümüne girip yeni başvuruyu tıklayarak istediği bilgilere ulaşabileceklerdir. 

E-Devlet'ten SMS Bilgilendirmesi

Talebin belirtilmesinden sonra 2 saat ile bir gün arasında rapor bilgileri sms ile iletilecek. Gelen mesajda raporu indirmek için rapor şifresi yer alacaktır. Bu yeni karar vatandaşlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Banka ve finansal kuruluşlar tarafından yasal takibe girmiş veya açık konumdaki borçlar da son on yılı kapsayacak şekilde bu raporda görülebilecektir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR