Kredi Notu Nasıl Hesaplanır? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Kredi Notu Sorgulama İşlemi!

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Kredi Notu Sorgulama İşlemi!
YAYINLANMA TARİHİ: 30.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Vatandaşlarımız tarafından son zamanlar içerisinde kredi faiz oranlarının düşük göstermesiyle beraber kredi notu hesaplama ve yükseltme işlemleri ile ilgili araştırmalar hız kazanmakta.

Vatandaşlarımız tarafından son zamanlar içerisinde kredi faiz oranlarının düşük göstermesiyle beraber kredi notu hesaplama ve yükseltme işlemleri ile ilgili araştırmalar hız kazanmakta. Banka tarafından finansal ihtiyaçlarını karşılamak isteyen vatandaşlarımız için kredi fırsatı sunuluyor. Ancak bu kredi fırsatlarından yararlanmak için öncelikle kredi notunuzun düşük olmaması önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Banka, finansal kiralama, faktöring, finansman şirketi ve varlık yönetim şirketleri kapsamında meydana gelen kredi ve tasfiye edilecek alanlar için rapor sunmaktadır. Kredi limiti ve çek bilgilerinizi öğrenmenin en ideal yöntemleri arasında e Devlet uygulaması bulunmaktadır. Risk merkezi raporu ismiyle ücretsiz olarak banka üzerinden ne kadar kredi kartı limitinizin olduğuna ya da kredi çekme olanağına sahip olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kredi notu, bankalar ile tüketiciler arasında bulunan güveni temsil etmektedir. Kredi kayıt bürosu kapsamında analiz edilmesi sonucunda kişiler için özel puan doğrultusunda kredi notu verilmektedir. Elde edilen kredi notu finansal kurumlar tarafından sunulmasıyla beraber yeni başvuruların sunulması ve diğer finansal taleplerin oluşturulması için en önemli ölçütler arasında bulunuyor. İşte kredi notu nasıl hesaplanır? Kredi notunu yükseltmek için yapılması gerekenler nelerdir? Gibi sorularınızı ayrıntılı cevapları…

KREDİ NOTU HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?
 • Kredi ödeme düzeni: %35
 • Mevcut kredi borç durumu: %35
 • Yeni alınan kredi: %11
 • Kredi kullanma yoğunluğu: %10
 • Diğer faktörler: %9
Kredi notunuzun hesaplayabilmek için en önemli etkenler bu şekilde belirlenmektedir. Aynı zamanda e Devlet üzerinden kredi notunuzu hesaplama olanağına sahip olabilirsiniz. E Devlete giriş yapmanız kapsamında risk merkezi başvuru hizmetlerinizi seçme olanağına sahip olabilirsiniz. Çıkan ekran kredi limitleri kapsamında borç bilgileri ya da çek bilgileri dahilinde talep edebilirsiniz. İlgili talep sonucunda Bankalar tarafından yoğunluk dahilinde 2 saat ile 24 saat arasında size hızlı bir şekilde dönüş sağlanacaktır. Böylelikle kredi notunuzu öğrenmek isteyen bireyler e Devlet uygulaması üzerinden işlemlerini gerçekleştirme olanağına sahip olabilmektedir.


KREDİ NOTUNU YÜKSELTMEK İÇİN YAPILMASI GEREKEN ÖNEMLİ UNSURLAR

Kredi çekmek isteyen bireyler tarafından kredi notu nasıl yükseltilir? Sorusu gündemimize gelmektedir. Kredi notunuzu yükseltmek için öncelikle kredi ya da kredi kart borçlarınızı düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda;
 • Aylık kredi ödemeleri bütçeye göre yapılandırılır.
 • Borçlar tek bir kredide birleştirilir.
 • Kredi kartı asgari ödemesinin bir gün bile gecikmemesine özen gösterilir.
 • İpotek vererek kullanabileceğiniz kredi tutarı yukarı çekilir.
 • Ödemelerinizi bir gün bile geciktirmeyin.
 • Ödeme güçlüğü çekiyor iseniz borçlarınızı yapılandırın.
Böylelikle kredi çekmeniz kapsamında ya da kredi kart kullanımlarınızı kredi notunuzun olumsuz etkilenmemesi amacıyla aylık ödemelerinizi bütçenize göre ayarlamanız gerekmektedir. Aylık bütçenizi aşmanız durumunda kredi ödemelerinizi zamanında yapamıyorsanız kredilerin vadesini kesinlikle uzun tutmanız önemli unsur olarak gündemimizde ki yerini almaktadır. Aylık ödeme tutarınızı düşük tutmak ödeme konusunda sizin için büyük avantaj sağlayacak ve kolay bir şekilde ödemelerinizi gerçekleştirerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

KREDİ NOTU NEDEN YÜKSEK OLMALI?

Bankalardan kredi çekmek isteyen bireyler tarafından kredi veren kurumlar kredi notu kapsamında ve kredi değerlendirmeleri doğrultusunda kredi notları önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Böylelikle kredi çekerken herhangi bir problemler ile karşılaşmamak için muhakkak kredi notunuzu yüksek tutmanız gerekmektedir. Kredi notunuz iyi olması durumunda karşılaşabileceğiniz ayrıcalıklar şu şekildedir:
 1. Düşük faiz ve uzun vade ile borçlanma ayrıcalığı
 2. Ticari ilişkilerde güven
 3. Tercih edilen müşteri konumuna gelinmesi
 4. İş birliği şartlarının daha kolay esnetilebilir olması
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER