Kredi Kullanacaklara Kötü Haber! Bankaların Yeni Faiz Politikası Belli Oldu

Kredi Kullanacaklara Kötü Haber! Bankaların Yeni Faiz Politikası Belli Oldu

Bankalar faiz oranlarını yükselterek kar payını yükseltmek için harekete geçti. Vatandaşın aklındaki soru ise bu faiz yükseltmesi hangi kredilerde olacak oldu.

Bankalar faiz oranlarını yükselterek kar payını yükseltmek için harekete geçti. Vatandaşın aklındaki soru ise bu faiz yükseltmesi hangi kredilerde olacak oldu. Bu ve buna benzer tüm bu soruların cevabını haberimizde kredi çekmek isteyen vatandaşlarımız ve bilgi edinmek isteyen vatandaşlarımız için bir araya derledik.

KREDİ FAİZLERİ ARTMAYA DEVAM EDİYOR!

Korona virüs pandemi sürecinde halkın gözüne düşük faizli ve de yüksek limitli krediler vererek girmeyi başaran bankalar bu aldığı karar ile birlikte de vatandaşın gözünden geri düşmeye hak kazandı. Vatandaş tarafından tepkilere yol açan faizleri yükseltme kararı herkes tarafından eleştirilir oldu.

Halk kötü gidişatın bedelinin neden vatandaşa kesildiğini soruyor oldu. Ve de bu konuda vatandaşın çağrısı hiç de haksız değil. Pandemi sürecinin henüz son bulmamış olması zaten cepleri yakarken bir de bunun üzerine bankaların almış olduğu faiz yükseltme kararı ve de Türk Lirasının piyasadaki dalgalanması eklenince halk haliyle tepki göstermekte haklı oldu.


Bu durum karşında bankaların ve de devlet görevlilerinin tutumunun ne olacağı merak konusu. Halk bankalara kar peşinde koşmak yerine vatandaşa destek çıkması konusunda ağız birliğine varmış durumda.

Halk tarafından pek çok olumsuz yorum alan bu kararlar hangi kredileri kapsıyor diye araştırmaya başlayan vatandaşlarımız için haberimizin bu bölümünde bu karar ile ilgili bilgileri toplamaya çalıştık. Türkiye’de tüm bankaların ortalaması alındığında ihtiyaç kredisinin faiz oranı yaklaşık olarak yüzde 35 civarında seyretmektedir.

Taşıt kredileri ise biraz daha düşük olarak yüzde 31 civarında seyretmektedir. Konut kredisi de yüzde 25 dolaylarında devam etmektedir. Bu rakamların gayet yüksek olduğu ortadadır. Bu rakamlar bile vatandaşları gayet zor duruma sokarken bir de bu rakamların biraz daha artması vatandaşı iflasa doğru sürüklemeye başlar.

Bu yüzden de fırsatçı bankaların ve de devlet yetkililerinin bu kararlara bir el atması gerekmektedir. Gerekirse devletin bu bankalara yaptırım uygulaması maalesef şart haline gelmiş bulunmaktadır. Halk gelecek yeni kararları merak içinde beklemeye başladı. Halkın gözü haberlerde ve de ekonomi programlarında.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR