Kredi Kartları İçin Yeni Düzenleme Sonunda Geldi!Artık Kredi Kartı Limitleri Bu Şekilde Belirlenecek

Kredi Kartları İçin Yeni Düzenleme Sonunda Geldi!Artık Kredi Kartı Limitleri Bu Şekilde Belirlenecek

Genel olarak günümüzde birçok kişi kredi kartı ile alışveriş yapıyor. Taksitlendirme imkânı sayesinde oldukça avantajlı olan kredi kartları aylık taksitlendirme sayesinde ödemeleri daha kolaylaştırıyor.

Genel olarak günümüzde birçok kişi kredi kartı ile alışveriş yapıyor. Taksitlendirme imkânı sayesinde oldukça avantajlı olan kredi kartları aylık taksitlendirme sayesinde ödemeleri daha kolaylaştırıyor. Kredi kartı sahipleri ise bu avantaj sayesinde istedikleri ürünü ve hizmeti anında alabiliyor. Ancak bu kredi kartlarının belirli bir limiti bulunuyor. Bu limit ise kişilerin bankayla yapmış olduğu anlaşmaya göre şekilleniyor. Kişinin aylık gelirine göre belirlenen kredi kartı limitleri ise gelirin yükselmesi halinde değiştiriliyor. Fakat uzun bir süredir bu şekilde devam eden kredi kartı limit hesaplamaları geçtiğimiz gün yapılan açıklamayla değişti. Artık kredi kartı sahipleri farklı koşullar dahilinde kredi kartı limitine sahip olacak.

KREDİ KARTI LİMİTLERİ ARTIK NASIL BELİRLENECEK?

Kredi kartı limitleri bilindiği üzere gelir seviyesine göre belirleniyordu. Ancak gelir beyanı yapmayan kişiler bu konuda çeşitli sıkıntılar yaşayabiliyordu. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve daha sistemli bir kredi kartı limit düzeni getirmek adına bu sistem ortana kaldırıldı. Bunun yerine artık kişiler kredi limitlerini bankada bulunan mevduat ve altın hesaplarına göre değiştirebilecek. Böylelikle de gelir beyanı yapmamış olan kişiler bankada bulunan mevduatına ya da altın hesabına göre bir kredi kartı limitine sahip olabilecek.
Örnek verilecek olursa banka hesabında 100 bin lira parası olan bir kişi gelir beyanı yapmadığında en fazla 100 bin liraya kadar kredi kartı limitine sahip olacak. Bu kredi limitini ise hiçbir şekilde aşamayacak. Eğer ilgili kişiler ilk defa kredi kartı alacaksa ve gelir beyanı yapmamışsa otomatik olarak 2 bin lira kredi kartı limiti uygulanacak. Gelir beyanı yapan kişilerin ise daha sonradan kredi kartı limitleri değişebilecek. Böylelikle de daha esnek ve kullanışlı bir kredi kartı limit belirleme sisteminin uygulanacağı söylenebilir.

KREDİ KARTLARINDA ARTIK BU OLMAYACAK!


Kredi kartlarındaki limit sisteminin eskiye göre değişmesinin ardından kredi kartı sahiplerini ilgilendirecek bir diğer haber ise geçtiğimiz günlerde yapıldı. Günümüzde milyonlarca kredi kartı sahibini ilgilendiren bu gelişme ise kredi kartlarında ıslak imza zorunluluğunun kaldırıldığıdır. Islak imza zorunluluğu kaldırılmasıyla birlikte artık kredi kartı limitleri için altın ve mevduat hesaplarındaki tutarlar geçerli olabilecek. Bu hesaplara göre kredi kartı limitleri yükselebilecek diyebiliriz.

İLK DEFA KREDİ KARTI ALACAK OLANLAR İÇİN LİMİTLER!

İlk defa kredi kartına sahip olacak olan kişiler için ilk yılda aylık gelirin 2 katı kadar ve sonraki yıllarda da 4 katı kadar harcama yapma hakkı verilecek. Aylık gelir seviyesi ne kadar yüksek olursa o kadar fazla kredi kartı limitine sahip olan bu kişiler harcamalarını arttırabilecek. Gelir beyanı yapmamış olan kişiler ise direkt olarak otomatik 2 bin lira limite göre harcama yapabilecek.

KREDİ KARTLARI İÇİN BU ZORUNLULUK KALDIRILDI!

Kredi kartı sahiplerini ilgilendiren bu zorunluluk artık geçerli olmayacak. Bilindiği üzere kredi kartı sahipleri için limitler genel olarak engel, ekonomik durum, yasallık ve sosyal duruma göre belli oluyordu. Kişilerin aylık ve yıllık gelirlerine göre belirlenen kredi kartı limitleri artık mevduat ve altın hesapları ile belirlenecek. Eğer kişilerin bu hesapları yok ise direkt olarak 2 bin lira sabit kredi kartı limiti olacak. Böylelikle de herkes kredi kartını kullanabilecek uygun bir limit tutarına sahip olabilecek. Yeni kredi kartı alacak olan kişileri olumlu şekilde etkileyen bu düzenleme ise artık geçerli olarak ilerleyen dönemlerde herkese uygulanacak.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR