Kredi Kartı ve Kredi Kullanımı İle Alakalı Yeni Torba Yasa Geliyor! Torbada Hangi Maddeler Var?

Kredi Kartı ve Kredi Kullanımı İle Alakalı Yeni Torba Yasa Geliyor! Torbada Hangi Maddeler Var?
YAYINLANMA TARİHİ: 07.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Kredi kartı ve kredi kullanımı ile alakalı yeni torba yasa geliyor! Torbada hangi maddeler var? İşte milyonları etkileyecek olan torba yasa!

Ülkemizde korona virüs salgın hastalığı döneminden sonra normalleşme sürecine geçilmesinin ardından kanuni düzenlemeler yapılarak destek verilmesi amaçlanıyor. AK Parti tarafından yeni torba yasa teklifi hazırlanarak TBMM Başkanlığına sunuluyor. Torba yasa teklifi doğrultusunda yer alan maddeler ile ilgili komisyonlar görüşülmesinin ardından TBMM Genel Kurulu tarafından torba yasa teklifi görüşülüp onaylanmasının ardından yasalaşacak. Yeni torba yasasında hangi maddeler bulunuyor?

Normalleşme sürecine geçen ülkemiz korona virüs sürecinin ardından olağanüstü fırsatları vatandaşlarına sunacak. Kamu bankalarından özel bankalara kadar pek çok banka hayatın normalleşmesi için ve korona virüs salgın hastalığından olumsuz etkilenen sektörler için yeni adımlar atıyor. Bu süre içerisinde kanuni düzenlemeler destek olunuyor ve AK Parti tarafından torba yasa teklifi hazırlanarak TBMM Başkanlığına sunulmasının ardından pek çok vatandaşımız için müjdeli haber geliyor.

Yeni torba yasasında yer alan değişiklikler ile iş hayatına yönelik pek çok önemli düzenlemeler yapılıyor. Torba yasasında belirtilen teklifler doğrultusunda TBMM ile ilgili komisyonlara sevk ediliyor. Bu komisyonlar doğrultusunda torba yasa teklifi tüm detayları ile görüşülmesinin ardından onaylanarak son hali kabul edilecek. Böylelikle kabul edilmiş hali ile vatandaşlarımıza sunulacaktır. Ayrıca komisyonlarda kabul edilen tora yasa teklifi de TBMM genel kurulunca milletvekillerinin onayına sunuluyor ve böylelikle torba yasa teklifi içerisinde maddelerde yasalaşma olanağına sahip olacak.

KREDİ KARTI VE GSM ABONELİK SÖZLEŞMELERİNİ İÇİN YENİLİK! ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILABİLECEK!


Yeni torba yasa teklifi içerisinde yer alan maddeler doğrultusunda kredi kartı, banka kartı, faktöring ve finansal kiralama işlemleri için GSM şirketleri ile yapılması gereken abonelik sözleşmeleri için yeni fırsat geliyor. Böylelikle aboneliklerinizi sözleşmelerinizi elektronik ortamda gerçekleştirebilirsiniz. Bu doğrultuda ıslak imzalı sözleşmelerin yapılması zorunlu olmayacak ve daha fazla kolaylık sunulacak. Böylelikle vatandaşlar sözleşmeler için birebir ilgili kuruluşlara gitmelerine gerek kalmadan halletme olanağına sahip olabilecek!

KARŞILIKSIZ ÇEKLER İÇİN TANINAN SÜRE UZATILACAK!

Karşılıksız çekler için son dakika gelişmeleri arasında yeni bir düzenleme yapılacak. Yürürlükte bulunan son düzenlemeler gereğinin karşılıksız çeki bulunan vatandaşlar bu çeklerin yüzde 10’luk kısmını karşılıklarını ödemeleri halinde 26 Hazirana kadar cezaevine girmekten kurtulma olanağına sahip olabilecek. Yeni torba yasasında yapılan düzenlemeler sonucunda bu süre 9 ay daha uzatılabileceği açıklandı. Böylelikle çek sebebiyle cezaevine girme tehlikesi bulunan vatandaşlarımız bu süre zarfında ödemelerini yaparak cezalarının ortadan kaldırılmasını sağlayabilir.

Ayrıca yeni torba yasasında yer alan maddeler doğrultusunda kamu bankaları ya da kamu kurumları sermaye yapılarının gelişmeleri amacıyla İkrazen Özel Tertip Devlet İç Borçlanma Senet İhraç Limitini yüzde 3 oranından yüzde 5’e çıkaracı açıklandı. Bu doğrultuda kamu banları ve kamu kuruluşları için ek ödeme olarak 22 milyar TL ek finansman sağlanacağı belirtildi.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER