Kredi Kartı Olanlar Mutlaka Okusun! Bankalardan Paranızı Geri Alabilirsiniz

Kredi Kartı Olanlar Mutlaka Okusun! Bankalardan Paranızı Geri Alabilirsiniz
26.03.2020

Kredi kartı kullananlar için müjde geldi! Kredi kartı sahipleri, bankalar tarafından yapılan kesintilerin birçoğundan haberdar bile olamıyor. Bazen şans eseri öğrenilen kredi kartı aidat kesintileri iade ediliyor! Kredi kartı için bankalar tarafından yapılan masraf ve aidat kesintileri iade edilecek

Kredi kartı kullananlar için müjde geldi! Kredi kartı sahipleri, bankalar tarafından yapılan kesintilerin birçoğundan haberdar bile olamıyor. Bazen şans eseri öğrenilen kredi kartı aidat kesintileri iade ediliyor! Kredi kartı için bankalar tarafından yapılan masraf ve aidat kesintileri iade edilecek. Peki bu paralar nasıl geri alınır? Kredi kartınızdan kesilen paraları geri almak için yapmanız gerekenleri öğrenmek için buyrun haberimize...

Kredi kartı kullanıcıları için müjdeli haber geldi! Kamu ve özel bankalardan kredi kartı alan, kredi kartı sahipleri, pek çok kez kartları üzerinden yapılan kesintileri öğrenemiyor bile. Bazen şans eseri öğrenebildiğimiz banka kredi kartı masraf ve aidat kesintileri için müjdeli haber! Tüketici konumunda bulunan vatandaşlar, bankaların kredi kartları için yaptıkları kesintileri geri alabiliyor! Bankaların kredi kartı masraf ve aidat kesintileri iade ediliyor. Peki kimler nasıl iade alabilir? Bankaların kredi kartlarından yaptıkları aidat kesintileri nasıl geri alınır? Sizler için hazırladık.

Bankaların Kredi Kartı Aidat Kesintileri İade Ediliyor

Bankalar, geçmiş dönemde yıllarca kredi kartınızdan aidat ve masraf kesintisi yapmış olabilir! İstanbul Barosu Tüketici Hakları ve Rekabet Hukuku Merkezi Başkanı Avukat Sevda Şensoy, kredi kartlarında yapılan kesintilerle ilgili son dakika uyarılarında bulundu! Milyonlarca kredi kartı sahibi ve banka müşterisine müjdeli haberler de geldi! 


İstanbul Barosu Tüketici Hakları ve Rekabet Hukuku Merkezi Başkanı Avukat Şevda Şensoy, son dönemde bankaların Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a aykırı olarak yapılan kesintileri iade etmeye başladığını, İstanbul Tüketici Mahkemeleri'nden de bu yönde kararların onandığına dikkati çekti. 

Bankalar, BDDK'ya bildirilmeyen hiçbir masraf ve aidat için kredi kartlarında kesinti yapamazlar! Diğer kısmıyla ne için ve ne amaçla kesildiği bilinmeyen paraların da iadesi gerekir. Karşılığı olmayan masraf ve aidatların alınması hukuksuzdur, Dosya masrafı adı altında da makul olmayan giderler kesinti yoluyla alınamaz. Müşterinin bu süreçte iyice aydınlatılması ve kesintiler konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor.

Bankalardan İade için E-Devletten Başvuru

Kredi kartı aidatlarının iadesi için E-Devlet üzerinden başvuru yapılabiliyor. Bunun için ilk olarak PTT Şubelerinden 3 TL'ye alacağınız E-Devlet şifresine ihtiyaç duymaktasınız. E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Bireysel Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru açmanız gerekiyor. Burada Yeni Başvuru sekmesine tıklayarak başvuru formunu doğru ve eksiksiz şekilde doldurmanız gerekiyor. Ardından size 30 iş günü içinde geri dönüş yapılmasını beklemeniz gerekiyor. Geri dönüş, E-Devlet hesabınıza kayıtlı E-mail hesabınızdan eposta ile yapılacaktır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER