Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Ödemelerde Sıkışanlar Dikkat!

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Ödemelerde Sıkışanlar Dikkat!
YAYINLANMA TARİHİ: 30.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Kredi kartı kullanımını doğru yapabilmek herkesin yapabileceği bir şey değil, özellikle yeni alınan kredi kartının tüm limitini harcayan ve limitini sürekli bitirenlerin en büyük hataları bilinçsiz bir şekilde kredi kartı kullanmaktır.

Kredi kartı kullanımını doğru yapabilmek herkesin yapabileceği bir şey değil, özellikle yeni alınan kredi kartının tüm limitini harcayan ve limitini sürekli bitirenlerin en büyük hataları bilinçsiz bir şekilde kredi kartı kullanmaktır. Ancak kredi kartı kullanımı bu şekilde doğru yapılabilen bir harcama değildir. Kredi kartı kullanımı konusunda yüksek limitli ancak düşük maaşlı kişilerin daha fazla dikkat etmesi gerekir. Vatandaşlarımızın en büyük sorunu yetersiz maaşa sahip oldukları için kredi kartı limitlerini kullanmaktır. Ancak kredi kartı limitini kullanarak harcama yapmak ancak düşük maaşa sahip olmak çok ciddi bir sorunun doğmasına neden olur. Ödemelerde finansal özgürlüğe sahip olmak gerekir. Eğer kredi kartı borcunuzu ödedikten sonra size yüzde 70’lik bir kısım kalmıyorsa mutlaka büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. O nedenle kredi kartı harcamalarında kendinizi düzene sokabilmeniz gerekiyor.
İnsanlar artık kredi kartı kullanımı konusunda bir nebze daha bilinçleniyor olsa da hala sorunlar devam ediyor. Özellikle bankaların açıklamış olduğu banka kredi kartı borçlu sayısına bakıldığı zaman her ay ciddi bir problem olduğu anlaşılabiliyor. Ülkemizde kredi kartı kullanımı konusunda çok daha ciddi problemlerin olduğu kara günlerde oldu ancak o günlerde geride kaldı. Pek çok kredi kartı kullanan kişi öncelikle bilir ki harcama yapılan ayın sonunda yüklü bir ödeme çıkacaktır. Ancak insan ihtiyaçları doğrultusunda çaresiz bir şekilde kredi kartı harcaması yapabiliyor. Bu nedenle yapacağınız alışverişlerde limitinizin düşük olmasına dikkat edilmelidir. Eğer alışveriş limiti yüksek olursa bir o kadar da harcama yapılacaktır. Eğer kredi kartını bilinçsiz kişiler kullanırsa hem ödemelerde sorun olacaktır hem de avantajlardan yararlanma olasılığı düşecektir. Fakat kredi kartları bilinçli eller tarafından kullanıldığında hem ülke ekonomisine hem de biz tüketicilere hatırı sayılır avantajlar sağlamaktadır.

ÖNEMLİ OLAN İSTEK DEĞİL İHTİYAÇ

Kredi kartı harcamalarında önemli olan kesinlikle istek değil ihtiyaç olmalıdır. Eğer kredi kartınızı sadece acil ihtiyaçlarınız için kullanırsanız kredi kartı kullanımında daha bilinçli bireyler haline gelebilirsiniz. Vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu kredi kartı kullanımı konusunda ciddi oranda bilinçlendi ancak hala bilinçsiz bir şekilde harcama yapan kişiler var. Bu sebeple, istekleriniz için değil, ihtiyaçlarınız doğrultusunda kredi kartınızı kullanın.

ÖDEMELERİ ERTELEMEYİ BIRAKIN


Bu ayın ödemesini bir sonraki aya ertelediğinizde borcunuzu ödemeyecek olmuyorsunuz. Belki o ay içerisinde elinizde nakit bulundurabilir ve ödeme tarihini bir ay daha atmış olursunuz ancak o borç elbet ödenecek. Günlük kredi kartı kullanımında mutlaka ay sonu ödemesini düşünün. Ödemeyi düşünerek harcama yaparsanız daha rahat olabilirsiniz. Kredi kartı limitiniz ne kadar yüksek olursa olsun, limitinizi sonuna kadar zorlamayın, günlük veya aylık bir harcama planı oluşturun. Harcama planınızda aylık gelirinizin belirlediğiniz limiti aşmıyor olmasına dikkat edin.

ÖDENEMEYECEK KADAR HARCAMA YAPMAYIN

Ödenemeyecek kadar harcama yapmak demek sizi ciddi bir psikolojik sıkıntının içerisine sokabilir. Bu durumdan kurtulabilmek için acil bir şekilde günlük ödeme yaptığınız harcamaları mutlaka ay sonunda ödeyecek kadar yapın. Eğer maaşınızı aşıyorsanız ya da maaşınıza çok yaklaşıyorsanız sadece harcamak için kazanıyor olursunuz. Oysaki insanlar birikim yapabilmek ve bir şeyler satın alabilmek adına kullanırlar. Ama siz ise sadece istekler doğrultusunda har vurup harman savuruyorsunuz. Bu duruma karşı daha dikkatli olun.

KREDİ KARTI HARCAMANIZ YÜZDE 30 SEVİYESİNDE KALSIN

Kredi kartı harcamalarınız için mutlaka aylık kazancınızın yüzde 30’u kadar harcama yapın. Geliriniz 1000 TL olsa bunun sadece 300 TL’sini kredi kartı harcaması yapın. Asgari ücret ile geçinen bir kişinin kredi kartı harcaması en fazla 690 TL olmalıdır. Kendinizi bu sınıra dayandırarak harcama yapmazsanız ödemeleriniz çok daha kolay olabilir.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER