Kredi Kartı Kullananlar İçin Uyarılar Yapıldı! Kullanıcılar Dikkat Etmeli!

Kredi Kartı Kullananlar İçin Uyarılar Yapıldı! Kullanıcılar Dikkat Etmeli!

Kredi kartı kullanımları özellikle Pandemi sürecinde bir hayli artış göstermesiyle beraber dikkatleri üzerine çekmektedir.

Kredi kartı kullanımları özellikle Pandemi sürecinde bir hayli artış göstermesiyle beraber dikkatleri üzerine çekmektedir. Ülkemizde kedi kartı kullanımı bir hayli artış göstermesiyle beraber rekor kırmaya başlamış bulunmaktadır. On binlerce vatandaşımızı yakından ilgilendiren son dakika gelişmeler ile beraber dikkatleri üzerine çekmektedir. Korona virüs ülkemizde ekonomik açıdan sıkıntı çıkarmasıyla beraber on binlerce vatandaşımız için büyük olanaklar sunulmaya devam etmektedir. Kredi kartı ödemeleri geçtiğimiz yıllara oranlar ile yüzde 28 büyüdü. İnternet üzerinden kartlı ödemelerin yüzde 52 oranlı artışları gün yüzüne çıkarılmaktadır. Temassız ödemeler ise 4 katına artış göstermiş bulunmaktadır.

Kredi kartı kullanımları ile ilgili son dakika güncellemeler il beraber bir hayli bu zorlu süreçte artış göstermektedir. Bankalar arası Kart Merkezi'nin (BKM) Kasım ayı verilerine göre temassız ödeme adedi geçen yılın dört katına çıktı. Verilere göre, Kasım ayında kartlı ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28 oranında büyüme gösterdi. Bu dönemde internetten kartlı ödeme tutarı yüzde 52 artarken, temassız ödemeler ise 4 katına çıkarak 210 milyona ulaştı. BKM'nin verilerine göre, Kasım ayı sonunda Türkiye'de 74.8 milyon adet kredi kartı, 183.4 milyon adet banka kartı kullanılıyor. 2019 yılının Kasım ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 8'lik, banka kartı adedinde ise yüzde 13'lük artış yaşandı. Toplam kart sayısı ise 258 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 oranında artış gösterdi.

KREDİ KARTI KULLANIMLARINDA YÜZDE 28 ORANINDA ARTIŞ!


Bankacılık hizmetleri arasında bulunan fırsatlar ile beraber kredi kartı kullanımları korona virüs ile mücadele döneminde bir hayli artış göstermesinin ardından Kasım ayında toplam 110,3 milyar TL’lik ödeme yapma olanağını sunulmaya başlamış bulunmaktadır. Büyük oranları bir hayli artış göstermesinin ardından pek çok vatandaşımız alınan tedbirler doğrultusunda nakit alışverişini durdurarak kart ödemelerini bir hayli arttırdı. Belirlenen bu tutarın 91,2 milyar TL’si kredi kartı kullanımı, 19,1 milyar TL’si ise banka kartı olarak gündemimizde ki yerini almaktadır. Geçtiğimiz yıllara oranla büyük gösterilmesi ile beraber yüzde 53 oranında belirtilmesi ile beraber kredi kartı oranları yüzde 23 olarak büyüme kaydetmiştir.

TEMASSIZ ÖDEMELER YAYGINLAŞTI!

Temassız ödeme ile ilgili son dakika gelişmeler gün yüzüne çıkması ile beraber dikkatleri üzerine çekmektedir. On binlerce vatandaşımız için sunulan olanaklar sonrasında korona virüs ile mücadele dönemi içerisinde temassız ödemeler gün yüzüne çıkmaktadır. Mağaza içi ödemelerin gün yüzüne çıkarılmasının ardından geçtiğimiz yıllara oranla 4 kat bir artış gün yüzüne çıkmaktadır. 210 milyona ulaşan temassız ödemeler pek çok vatandaşımız için büyük fırsatları sunmaları ile beraber dikkatleri üzerine çekmektedir.
Korona virüs ile mücadele dönemi içerisinde artış gösteren kredi kartı kullanımları son zamanların en çok konuşulan ve olanaklar ile birlikte dikkatleri üzerine çekmektedir. Temassız ödemeler sonrasında Kasım ayı içerisinde her mağaza içi alışverişlerde ödemeden 2 si temassız olarak kullanılmıştır. Böylelikle vatandaşlarımız bu fırsatları değerlendirerek gerekli tedbirleri alarak genellikle temassız ödemelerini gerçekleştirmiş bulunmaktadırlar.

RAKAMLARLA KREDİ KARTI
  • Kasım sonunda Türkiye'de 74,8 milyon kredi kartı, 183.4 milyon banka kartı kullanıldı. Toplam kart ise 258 milyon adede ulaştı.
  • Banka kartları ve kredi kartları ile Kasım ayında toplam 110,3 milyar TL'lik ödeme yapıldı. Bu tutarın 91,2 milyar TL'sinde kredi kartları, 19,1 milyar TL'sinde banka kartları kullanıldı.
  • İnternetten kartlı ödeme tutarı, Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 52 artarak, 25 milyar TL'yi geçti.
  • Temassız ödemeler Kasım ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 281 artarak yani 4 katına çıkarak 210 milyona ulaştı.
  • Kasım ayında ticari kredi kartlarıyla yapılan ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 artarak 26,3 milyar TL oldu.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR