Kredi Kartı Aidatları İçin Karar Çıktı! Basit Birkaç İşlemle Artık Hemen Alabilirsiniz

Kredi Kartı Aidatları İçin Karar Çıktı! Basit Birkaç İşlemle Artık Hemen Alabilirsiniz
YAYINLANMA TARİHİ: 01.04.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Kredi kartı aidatları için beklenen karar çıktı! Kredi kartı kullanan milyonlarca banka müşterisinden yapılan kredi kartı aidat kesintileri geri alınabilecek! Yıllık olarak kesilen kredi kartı aidat ve masrafları, yıllar boyunca büyük bir meblağa ulaşabiliyor. Bankalar tarafından herhangi bir hukuki

Kredi kartı aidatları için beklenen karar çıktı! Kredi kartı kullanan milyonlarca banka müşterisinden yapılan kredi kartı aidat kesintileri geri alınabilecek! Yıllık olarak kesilen kredi kartı aidat ve masrafları, yıllar boyunca büyük bir meblağa ulaşabiliyor. Bankalar tarafından herhangi bir hukuki gerekçe ve masraf sınıfına sokulamayan kredi kartı aidatları, kredi kartı kullanan vatandaşlar tarafından geri alınabiliyor! Birkaç işlem yaparak yıllar boyu ödediğiniz kredi kartı aidatlarını toplu olarak geri alabilirsiniz! Tüm detaylarıyla sizler için hazırladık...

Bankalar, kredi kartı aidatı adı altında, kredi kartı kullanan milyonlarca kişiden her yılda bir veya iki kez olmak üzere aidat kesintisi yapmaktadır. Otomatik olarak gerçekleştirilen bu kesintiler, yıllar yılı yapılarak büyük meblağlara ulaşmaktadır. 2020 yılı için de kredi kartı aidat kesintileri 70 TL ila 180 TL arasında değişebilmektedir. Kredi kartı kullanan tüketiciler, talep etmeleri halinde geçmişe dönük kesilen kredi kartı aidat ücretlerini topluca ve hemen geri alabiliyorlar! Birinci derece mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemeleri ile Yüksek Mahkeme (Yargıtay), kredi kartı aidatları konusunda tüketici lehine kararlar verdi! Birkaç basit işlemle kredi kartı aidatları geri alınabilecek!

Kredi Kartı Aidat Kesintileri Geri Alınabiliyor!

Bankaların önemli gelir kalemlerinden biri olan masraf ve kesintiler, kredi kartlarında da yer alıyor. Kredi kartı kullanan milyonlarca tüketici, esasında pek çok kez bilmeden ve görmeden bu kesinti nedeniyle bankaya ödeme yapıyor. Kimi bankalar kredi kartları için yılda 1, kimileri ise yılda 2 kez aidat alıyor. Kartın türüne göre aidatlar 2020 yılı içerisinde 70 TL ila 180 TL aralığında değişebiliyor. Hesap ekstresinde küçük puntolarla yazılı olan aidat kesintileri, pek çok kredi kartı sahibi tarafından görülmeden ve bilinmeden gerçekleşebiliyor. 

Tüketiciler, geçmişe dönük olarak kredi kartı aidat kesintilerini geri alabiliyor! Bunun için temelde 3 yöntem bulunuyor. Basit işlemlerle kredi kartı aidat kesintileri geçmişe dönük olarak iade ediliyor.

Tüketicilerin kredi kartı aidatlarını geri alabilmek için başvuracağı yollar:


1- Aidat alan Bankaya dilekçeyle başvuruda bulunarak kesintiye itiraz etmek,
2- Tüketici Hakem Heyetine, ilgili hesap özeti (ekstre) ile başvuruda bulunarak iade talep etmek,
3- E-Devlet üzerinden online olarak Mail sistemiyle iade talebinde bulunmak.

Bankaya Dilekçeyle Talepte Bulunarak İtiraz Etmek

Kredi kartınızdan aidat kesintisi yapan bankaya dilekçeyle itiraz ederek, kesilen tutarın tarafınıza iadesini isteyebilirsiniz. Bankaların %99'u bu tür dilekçelere ret yanıtı vermekte, bu nedenle bu süreç tüketiciler için zaman kaybı olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle bankaya dilekçe ile itiraz etmek yerine tüketici hakem heyetine yahut e-Devlet üzerinden Bireysel Müşteri Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunmak daha iyi bir yol olarak değerlendiriliyor.

E-Devlet Üzerinden Kredi Kartı Aidat Kesintilerini Geri Alabilirsiniz

Son yıllarda popüler şekilde kullanımı yaygınlaşan ve binlerce hizmeti, online ortamda kolaylıkla gerçekleştirme imkanı sunan e-Devlet platformu, Bankaların kredi kartı aidat kesintilerinin iadesi konusunda da büyük kolaylık sağlıyor. PTT Şubelerinden 3 TL ücretle E-Devlet üyelik bilgilerinizi kolaylıkla edinebilirsiniz. e-Devlet üyeliğinizi aldıktan sonra e-Devlet'e giriş yaparak banka kredi kartı aidat kesintileri için iade başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

e-Devlet üzerinden; https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti adresine giriş yapıyoruz. Ardından karşımıza çıkan ekranda (Öncelikle e-Devlet'e giriş yapıyoruz.) YENİ BAŞVURU butonuna tıklıyoruz. Bu kısımda hangi bankadan iade talep ettiğinizi seçiyorsunuz. Ardından formda yer alan bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde tamamlıyoruz, iade talebimizi de yazılı olarak ve ek belgeleri (hesap ekstresini vb.) sunarak iletiyoruz. E-Devlet üzerinden yaptığımız bu başvuru, 30 iş günü içerisinde sonuçlandırılarak tarafımıza mail, cep telefonu vb. yollarla sonucun bildirilmesini bekliyoruz.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER