Kredi Kartı Aidatını Geri Almak İsteyenlere Müjde! Kredi Kartı Aidatları Nasıl Geri Alınır?

Kredi Kartı Aidatını Geri Almak İsteyenlere Müjde! Kredi Kartı Aidatları Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartları günümüzde oldukça sık kullanılan bir alışveriş opsiyonu olmuştur. Genel olarak nakit para ihtiyacı olmadan taksitli bir şekilde harcama yapma olanağı sunan bu kartlar sonraki ayın kesintisiyle ödenmektedir.

Kredi kartları günümüzde oldukça sık kullanılan bir alışveriş opsiyonu olmuştur. Genel olarak nakit para ihtiyacı olmadan taksitli bir şekilde harcama yapma olanağı sunan bu kartlar sonraki ayın kesintisiyle ödenmektedir. Çok fazla kart kullanımı her ne kadar riskli olsa da kredi kartları büyük ölçekte çağın en avantajlı ödeme yöntemi olmaktadır.

Kredi kartlarının ise zaman zaman aidatları ortaya çıkmaktadır. Yıl içerisinde kesilen bu aidatlar bazen haksiz yere fazla ya da tekrardan kesilebilmektedir. Böyle durumlarda ise kredi kartı sahipleri çeşitli itirazlarla birlikte bu aidat ödemelerini geri alabilmektedirler. Günümüz koşullarında oldukça kolay olan bu itiraz işlemi ise çeşitli adımlar doğrultusunda ilerlemektedir.

KREDİ KARTI AİDATLARINI GERİ ALMAK


Öncelikle belirtilmelidir ki kredi kartı aidatları 2020 yılı içerisinde tekrar düzenlenerek yılda 1 ay alınmasına karar verilmiştir. Böylelikle kredi kartı sahiplerine yüklenen yük daha da azalmıştır. Bu aidat tutarlarını geri almak için ise kullanılacak olan sistem e-Devlet olmaktadır. e-Devlet kapısı üzerinden yapılan kredi kartı aidat iadesi talepleri çok hızlı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Böylelikle çeşitli kurum ve kuruluşlarla uğraşmadan tamamen İnternet üzerinden istenen iade tutarlarına ulaşılabilmektedir. Bu işlemler ise çok kolay şekilde yapılabilmektedir.
Kredi kartı aidatlarının iadesi için ilk önce 3 yolun varlığından söz etmek gerekiyor. Bu yollar sırasıyla bankaya başvurarak aidat iadesi alma, tüketici hakem heyeti üzerinden aidat iadesi alma ve e-Devlet üzerinden aidat iadesi alma şeklinde belirtilmektedir. Fakat aralarından en kolayı ve zahmetsizi olan e-Devlet üzerinden kart aidatı iade talebi oluşturmak en mantıklısı olmaktadır. e-Devlet üzerinden bu işlemi gerçekleştirmek için sadece e-Devlet şifresi ve kredi kartı aidatının dekontuna sahip olmak gerekmektedir.
Kart aidatı iadesi için yapılması gerekenler olarak öncelikle bankaya ilgili iade talebinin olduğu bir mail atmak gerekmektedir. Bu mail yüksek ihtimalle olumsuz sonuçlanacağından daha sonrasında gelen bu olumsuz mailden sonra bireysel müşteri hakem heyeti İnternet adresinden T.C. kimlik kartı ve T.C. numarasını doldurarak işe koyulmak gerekiyor. Daha sonra ise açılan ekrandan ilgili bankanın seçilmesi ve başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Yapılan İnternet başvurusu ile birlikte en fazla 30 günlük bir bekleyiş süreci başlayacaktır. Dönüş yapıldığı takdirde gelen mailin bankaya tekrar gönderilmesiyle kart aidatı iadesi gerçekleşmiş olacaktır. Aidat iadesi için alınması gereken tutar banka tarafından ilgili banka hesabına yatırılacaktır.

KREDİ KARTI AİDATLARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Kredi kartı aidatları uzun bir süredir kart sahiplerinin en çok şikâyet ettiği konulardan biri olmuştur. Genel olarak ücretin neden alındığı ve ne kadar alındığı bilinmediğinden kart sahipleri ücretin alınması konusundan rahatsız olmaktaydılar. Fakat yakın bir zamanda gelen kredi kartı aidatları düzenlemesiyle bütün bu sıkıntılar düzelmeye başladı. Ancak yine de kredi kartı aidatları ile ilgili bilinmesi gereken pek çok madde bulunmaktadır.
Bilinmesi gereken ilk madde ise kredi kartı hizmeti sunan kuruluşların herhangi bir yıllık üyelik ücreti olmayan kart sunmaları zorunlu olduğudur. Fakat şöyle ki bu ücreti almayan bankaların kartlar üzerinden taksit yapma gibi imkânları iptal edebilme gibi durumu da söz konusudur. Bu konuda kart sahibinin şikayet etme gibi hakkı bulunmamaktadır. Bunun yanında bankaların banka kartları ya da sanal kartları üzerinden yıllık aidat alma gibi hakkı da bulunmamaktadır. Ancak asıl karta bağlı olan bir kartın üzerinden kart aidatı alınabilmektedir. Bu aidat ise asıl kartın aidat tutarından yüzde 50 oranını geçmemelidir. Böyle bir durum söz konusu ise derhal ilgili kurumlara şikâyette bulunulmalıdır.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER