Kredi Geri Ödemelerinde Kolaylık Sağlanacak! Geçmiş Dönem Konut Ve Taşıt Kredileri İçin Yapılandırma

Kredi Geri Ödemelerinde Kolaylık Sağlanacak! Geçmiş Dönem Konut Ve Taşıt Kredileri İçin Yapılandırma
YAYIN TARİHİ: 27.06.2020 18:24:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçmiş dönemlerde kullanılan konut kredileri ve taşıt kredileri ile alakalı açıklamalar yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçmiş dönemlerde kullanılan konut kredileri ve taşıt kredileri ile alakalı açıklamalar yaptı. Albayrak, hem bankacılık sektörü ile alakalı önemli açıklamalar yaptı hem de geçmiş dönemde konut kredisi ve taşıt kredisi gibi yüklü miktarda kredi kullanmış olan vatandaşlarımızın kredilerinin yapılandırılabileceğinden bahsetti. Bu açıklama ile beraber daha ilk saatlerden ilgili kamu bankalarına başvuru yapan kişi sayısı toplam olarak 200 bin kişiyi geçti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kamu bankalarının yapılandırma başlatacağı konusunda net bir söylem yapmadı ancak buna rağmen vatandaşlarımız ilgili kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank ile alakalı başvurularını yapmaya çalıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, hem bankacılık sektörü, hem bankacılık sektörüne karşı yapılan şikâyetler hem de kamu bankalarınca başlatılmış olan süper 4’lü kredi fırsatından geçmiş dönemde konut ve taşıt kredisi gibi önemli ve yüksek tutarlı kredi kullanmış kişilerin kredilerini yapılandırabileceği ifade edildi. Bu bağlamda vatandaşlarımızın sadece sabırlı olarak ilk aşamada tüm vatandaşlarımızın kredilerinden faydalanabilmeleri sağlanacak. Sonraki aşamada ise geçmiş dönemde kredi başvurusu yapmış olan kişiler için başvuru yapanların kredilerinin yapılandırmaya alınabileceği ifade edildi.

İŞTE BERAT ALBAYRAK AÇIKLAMALARI

Aldığımız önlemler sonucunda normalleşmeye en hazır giren ülkelerden olduk. Haziran'a ilişkin öncü rakamlar toparlanmaya ilişkin pozitif işaretler verdi." diyen Albayrak, iktisadi faaliyetteki toparlanmanın güçlü bir şekilde görüldüğünün altını çizdi.
Yurt içi talepte ve beklentilerde iyileşmenin net bir şekilde gözlemlendiğini belirten Albayrak, "Çalıştığımız istihdam paketi toparlanmaya destek verecek. Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi 280 milyar TL'yi aştı." diye konuştu.

İhracatta toparlanmanın başladığını ifade eden Albayrak, Türkiye'nin bu süreçten V şeklinde bir toparlanmayla çıkacağını sözlerine ekledi.


"BANKACILIK SEKTÖRÜNDE KUR RİSKİ SÖZ KONUSU DEĞİL"

Bankacılık sektöründe görünümün sağlıklı olduğunu ve kur riskinin söz konusu olmadığını vurgulayan Bakan Albayrak, "Türkiye ekonomik bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçiyor. Bu süreçte ilk hedefimiz finansal altyapıyı güçlendirmek. Bu süreçte ikinci hedefimiz cari dengeyi güçlendirmek." dedi.

Albayrak, söz konusu değişim sürecinde bankaların eski alışkanlıklarından kurtulmaları gerektiğini ve "kalkınma hedefleriyle uyumlu bankacılık beklediklerini" söyledi. Bankalardan milli bir şuur ile hareket etmelerini bekliyoruz." diyen Albayrak, "Kaynaklarımızı en verimli alanlara yönlendirelim. Bankalar krediyi sağladıktan sonra yatırımcıyı kendi haline bırakmamalı." dedi.

"BANKALAR YERLİ ÜRETİMİ DESTEKLEMELİ"

Bankaların yerli üretimi desteklemesi gerektiğinin altını çizen Hazine ve Maliye Bakanı, "Türkiye'de üretim kapasitesi olan ürünlerin tamamı Türkiye'de üretilmeli. Yerli üreticilerle tüketici finansmanı paketleri yapmamız lazım." diye görüş bildirdi.
Kredilerin spekülatif işlemlerde kullanılmaması konusunda hassas olunması gerektiğini dile getiren Albayrak, "Aktif rasyosunu tutturmak için ihtiyacı olmayanlara kredi verilmemeli. Bankalar düzenlemelerin ruhuna uygun hareket etmeli. Bankaların değerleme şirketlerini baskı altına aldığını duyuyoruz." dedi.

"Ticari krediler vadesinden önce geri çağrılmamalı." diyen Bakan Albayrak, müşteri şikayetlerinin titizlikle takip edilip çözülmesi gerektiğini belirtti. Bakan, yeniden yapılandırmaların hızlandırılması gerektiğini söyleyerek, "Bankaların varlık yönetim şirketi çalışmasını takip ediyoruz. Şeffaflık olursa varlık yönetim şirketi çalışmasına devlet destek verir." diye ekledi.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR