Kredi Ertelemede Son Durum Ne? Hangi Borçlar Erteleniyor? Erteleme Nasıl Yapılacak?

Kredi Ertelemede Son Durum Ne? Hangi Borçlar Erteleniyor? Erteleme Nasıl Yapılacak?

Kredi borcu olanlar için son durum ne? Hangi borçlarda erteleme olacağı vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Kredi ertelemede son durum ne? Hangi borçlar erteleniyor? Erteleme nasıl yapılacak?

Kredi borcu olanlar için son durum ne? Hangi borçlarda erteleme olacağı vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını sebebiyle, vatandaşların özellikle salgın sürecinde finansman koşullarını rahatlatmak amacı ile yeni kararlar devreye alınmıştır. Alınan kararlar kapsamında kredi sahiplerini ilgilendiren önemli bilgiler de bulunmaktadır.

KREDİLER ERTELENİYOR MU? SON DURUM NE?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını sebebiyle vatandaşın bu dönemde doğacak olan sıkıntılarını ve reel sektörün finansman koşullarını rahatlatmak amacı ile uygulanan tedbirlere devam edilmesine karar verilmiştir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK, alınan kurul kararlarını internet sitesi üzerinden yayımlanmıştır.

Alınan Kurul kararlarına göre, korona virüs salgını sebebiyle küresel piyasalarda oluşan belirsizliklerin ve risk unsurlarının yüksek olduğu bir dönemde, reel kesimi, bankaların müşterilerini ve bu süreçte bankaları desteklemek amacı ile bankalar tarafından yerine getirilmesi gereken bazı yükümlülüklerde geçici ve nitelikli olarak bazı düzenlemeler yapan geçmişte alınmış bazı kararlar ve talimatlarda tekrar değerlendirmeden geçildi.

Kurul bu kapsamda, yapılan değerlendirmeler sonucunda, korona virüs salgının olası etkilerinin devam ettiği içinde bulunulan bu süreçte, sözü edilen düzenlemelerin aynı amaçlarla uzatılmasının üzerinde olacağına ve bu kapsamda uygulamaların geçerlilik tarihini 31 Aralık 2020'den 30 Haziran 2021'e uzatıldığı açıklaması yapıldı.


Alınan bu karara göre, 30 Haziran 2021 tarihine kadar kredi ödemelerinde oluşan gecikmelere esneklik tanıyarak gecikmeye girecek olan krediler takip hesaplarına aktarılmadan önce 90 gün yerine 180 gün beklenilmeye devam edilecektir açıklaması yapılmıştır.

KREDİ KARTI ÖDEMELERİ NASIL ERTELENİR?

Kredi kartı borçlarını ödeyemekte sınıntı çeken kişiler için bu durumda olan vatandaş için borç erteleme yapabilme imkanı sunulmaktadır. Bu kapsamda yapılacak olan kredi kartı borç erteleme işlemleri kartınızda olan mevcut borcun ödemesini daha ileri bir tarihe erteleme imkanı sağlamaktadır. Bu işlem için aranacak şartlar da her bankaya göre değişiklikler gösterebilmektedir. Bankalarla ilgili olan işlemde kredi notu etkisi olmaktadır.

Bireyin kredi notu bir sonraki bankacılık işlemini de etkileyecektir. Kredi kartı borç tutarı ve erteleme süresi kredilerden daha düşük olmaktadır. Ancak kişi kartı geç ödüyorsa nakit çekimi ve aktif kullanım kapalıysa borç erteleme talebi reddedilebilmektedir.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR