Kredi Borcu Olanlar Talimat Geldi! Düğmeye Basıldı! İşte Bu Borçlar...

Kredi Borcu Olanlar Talimat Geldi! Düğmeye Basıldı! İşte Bu Borçlar...

Kredi borçları ertelenecek mi? Çiftci borçları ne olacak? Yapılandırma tarihi ne zaman ve ne zaman son gün?

Milyonlarca vatandaşın beklediği borçlar için düğmeye basıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan talimat geldi. Milyonlarca vatandaşın beklediği karar çıktı ve düğmeye basıldı. Alınan karar ve talimatlar doğrultusunda kredi borçlarında erteleme olacak ve vatandaş böylelikle rahat bir nefes alacak. Böylece kredi borçlarının yeniden yapılandırma taksitleri dahil edilerek ödemelerin ertelenmesi üzerinde durulmaktadır. Bununla beraber çiftcilerin borçları da masaya yatırıldı. 

KREDİ BORÇLARI ERTELEME DE GÜNDEMDE!

Bu kapsam doğrultusunda bu süreçte özellikler, iş dünyası, esnaf ve küçük işletmelerin sıkıntılarını sorunlarını hafifletmek en aza indirmek için SGK prim borçları, vergi borçları gibi konulardaki  borların (yeniden yapılandırma taksitleri dahil) ödemelerin ertelenmesi üzerinde durulmaktadır. Masaya yatırılan konular arasında kredi borçları ödemesinin ertelenmesi üzerinde durulurken, işletmeleri rahatlatacak hamleler ve bazı formüller üzerinde çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir.

ÇİFTCİ BORÇLARI NE OLACAK?


Bunlarla beraber yapılandırma kapsamına girmeyen, 5 milyar liralık çifti borçları da masaya yatırıldı. Bu konuda da çalışmalar devam ediyor. Ayrıca hukuk reformu çerçevesinde ise özellikle mahkemelerin işleyişi, hakim kararları, ticaret hukukundan kaynaklanmakta olan sıkıntıların aşılmasına dönük düzenlemelerin de yer alması beklenmektedir.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamaya göre ekonomi ve yargıda reform müjdesi haberini duyurarak şu sözlerle belirtti ve "Ekonomide istikrar, büyüme ve istihdam odaklı yeni bir seferberlik başlatıyoruz" açıklamalarında bulundu.

YAPILANDIRMA KARARI DA DEVAM EDİYOR!

Ayrıca önemli konulardan biride yapılandırma kararı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, SGK prim borçları ile ilgili alınan karara göre yeniden yapılandırılması durumunda son başvuru tarihlerinin Aralık ayının son günü olduğunu belirterek ve ilk taksit son ödeme sürelerinin ise Mart başı olacağı hatırlatmasında bulundu. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren konu ile ilgili olarak 'Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında' yazılı bir basın açıklamalarında bulundu.

YAPILANDIRMA TARİHİNİ KAÇIRMAYIN!

Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklama ve uyarılarında sigorta primlerinin, genel sağlık sigortası primlerinin, işsizlik sigortası primlerinin, idari para cezalarında, iş kazası sonrasında veya meslek hastalıkları sonucunda doğan rücu alacaklarının, yersiz ödenmekte olan gelir ve aylıklardan doğan alacaklarının ve Bağ-Kur sigortalılarının daha önce dondurulmuş olan hizmet sürelerinin ihyası durumunda doğacak alacaklarından dolayı yapılandırma kapsamında olduğu anımsatılmıştır. Bakan Selçuk tarafından, yeniden yapılandırma kapsamı doğrultusunda SGK'ya ilişkin olan prim borçları için son başvuru tarihinin 31 Aralık 2020 olduğu, ilk taksit son ödeme sürelerinin ise 1 Mart 2021 olacağı açıklaması yapılmıştır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR