Kredi Borcu Olanlar! İmzalar Atıldı! Bankalar Harekete Geçti! 12 Ay Ödemesiz Dönemli ve...

Kredi Borcu Olanlar! İmzalar Atıldı! Bankalar Harekete Geçti! 12 Ay Ödemesiz Dönemli ve...

Yapılandırma ile ilgili alınan kararlar nelerdir? En uzun vade ne kadar olacak? Ödemesiz dönem ne kadar olacaktır?

Yüzbinlerce kişini beklediği müjdeli haber geldi. Kredi borcu olan vatandaşı sevindirecek haber geldi. İmzalar atıldı ve bununla beraber bankalar harekete geçti. Esnaflar için kredilerini ödemeleri adına kolaylıklar tanındı. 23 banka ile ve 30 finansal kuruluşla protokol imzaları atıldı.

Alınan bu karara göre yapılandırma dönemine ilişkin en uzun vade seçeneği 24 ay olabilecektir. Ayrıca en fazla 12 aya kadar anapara ve faiz ödemesiz dönem ile sağlanabilecektir. Ödemesiz döneme ilgili banka veya finans kuruluşu karar verecektir.

ALINAN KARARLAR VE YAPILANDIRMA KOŞULLARI!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’nun başvurusu üzerine Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile 23 banka ve 30 finansal kuruluş arasında protokol imzalandığını belirten TESK Genel Başkanı Palandöken konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Anlaşma ile esnaf ve sanatkarlarımıza 23 banka ve 30 finans kuruluş ile ticari borçlarını yeniden yapılandırılması imkanı sağlandı" dedi. Anlaşma ve alınan kararlar ile ilgili yazılı bir açıklama yapılması üzerine Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Palandöken, banka ve finans kuruluşlarına olan borçlarla ilgili olarak yeniden yapılandırılma koşullarını maddeler halinde aşağıdaki gibi açıklamıştır.

-  Yapılandırma dönemine ilişkin en uzun vade 24 ay olabilecek, vade sayısı, esnaf ve sanatkârımızın talebine ve ödeme imkanına göre ilgili banka veya finans kuruluşu tarafından belirlenecektir.

- En fazla 12 aya kadar anapara ve faiz ödemesiz dönem verilebilecek, ödemesiz döneme ilgili banka veya finans kuruluşu karar verebilecektir.

- Faiz oranı, esnaf ve sanatkârımızın talebine göre sabit veya değişken olabilecektir.


- Banka veya finansman kuruluşu, yapılandırılan tutarın yüzde 1’ine kadar komisyon alabilecek.

- Tüm yeniden yapılandırma işlemleri Türk Lirası olarak gerçekleştirilecek, döviz bazında yapılandırma yapılmayacaktır.

- Yapılandırılan tutarın en az yüzde 10’unun ödenmesi ve taksitlerin ödeme süresinin geciktirilmemesi koşuluyla kalan tutar için bir kez daha ödeme planı revize edilebilecek.

- Revize işlemi en fazla iki kez yapılabilecek, revize edilmiş vade, toplamda 72 ayı geçemeyecektir.

- Bankalara ve/veya finansman kuruluşlarına borcu olan esnaf ve sanatkârlarımız, yeniden yapılandırma için en fazla borcun olduğu banka veya finansman kuruluşuna başvuru yapacaklardır.

- Banka ve finans kuruluşlarına olan borçların yeniden yapılandırılması ile ilgili detaylı bilgiler, borçlu olunan banka veya finans kuruluşundan alınabilecek. En fazla borç bulunan banka veya finans kuruluşunun başvuruyu kabul etmemesi halinde borç tutarı açısından ikinci sıradaki banka veya finans kuruluşuna başvuru yapılabilecek, 3 banka veya finans kuruluşundan 2’sinin başvuruyu kabul etmemesi halinde yapılandırma yapılamayacaktır.

- Esnaf ve sanatkârımızın, yapılandırma başvurusundan önce herhangi bir banka ve/veya finans kuruluşu tarafından başlatılmış yasal takipler sonucu; Satış günü alınmış olması, İhalenin feshi davasının devam ediyor olması, Borcun icra taahhüdüne bağlanmış olması, Tasarrufun iptali davasının devam ediyor olması, şeklinde kararlar alınmış olması, yeniden yapılandırma başvurusu yapmaya engel değildir. Başvuru yapılan banka veya finans kuruluşu, söz konusu işlemlerden feragat edebilir veya başvuruyu kabul etmeyebilirler.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR