KOSGEB Hibe Kredileri İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar! Başvuru Yapacaklar Bu Yanlışlara Dikkat!

KOSGEB Hibe Kredileri İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar! Başvuru Yapacaklar Bu Yanlışlara Dikkat!
YAYINLANMA TARİHİ: 27.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

KOSGEB tüm girişimci vatandaşlarımızın başvuruları nezdinde gerekli olan maddi yardımları ve kredileri vermeye hazır olan bir aracı kurum olarak görev almaktadır.

KOSGEB tüm girişimci vatandaşlarımızın başvuruları nezdinde gerekli olan maddi yardımları ve kredileri vermeye hazır olan bir aracı kurum olarak görev almaktadır. KOSGEB’e her başvuru yapan mutlak surette KOSGEB hibe kredisi ya da geri ödemeli kredi alabileceği düşünülür. Ancak bu oldukça yanlış bir düşüncedir, KOSGEB’e her başvuru yapan mutlaka hibe kredi ya da geri ödemeli kredi alabilecek diye bir durum yoktur. KOSGEB sadece gerekli görülen ve genç girişimci vasfı ile başvuru yapmış olan adaylara öncelik vermektedir. Projeleri incelenen kişilerin projelerinin dikkat çekmesi halinde örneğin 50 bin TL hibe krediye başvuru yapmış ise yeterli görülmeyerek daha fazla hibe kredi verilebilmektedir. Ancak bazı başvurular okunur, değerlendirilir ve kuruldan geçemez ise elenir. İşte KOSGEB süreçleri bu şekilde ilerlemektir. Önemli olan KOSGEB’e gerçek manada etkili ve değerli projelerle başvuru yapmak gerekmektedir.

KOSGEB ülkemizin en değerli girişimci programlarının kayıt olduğu, esnafın yeniden esnaf olmasını sağlayan ve genç girişimcilerin önünü açmak için hazırlıklı olan aracı bir kurumdur. KOSGEB’den her başvuru yapan mutlaka kredi alamaz ancak değerli görülen ve gerçek manada para yardımı yapılması düşünülen projelere hibe kredi ya da geri ödemeli kredi çıkartılır. Ülkemizde insanların en büyük yanlışlarından bir tanesi olan KOSGEB hibe kredileri ile alakalı çok fazla yanlış soru ve cevap barınmaktadır. Özellikle yanıltıcı haberler ile vatandaşımızın aklını karıştıran kişilere kesinlikle itibar edilmelidir. Bu nedenle eğer sağlıklı, tarafsız ve gerçek KOSGEB haberleri için web sitemizi takip etmeniz önerilir.

İŞTE KOSGEB İÇİN DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
YANLIŞ BİLİNEN

İşletme kuruluşunda girişimcinin %50'nin altında hisse sahibi olması veya destek programı süresinde mevcut hisselerinin bir kısmını devrederek %50'nin altına düşmesi

DOĞRU BİLİNEN

Girişimcinin destek programı başvurusunda bulunduğu işletmedeki kurucu ortak payı (işletme kuruluşunun ilan edildiği sicil gazetesinde yer alan ortaklık yüzdesi) en az %50 olmalıdır. Destek programı süresinde (başvurunun uygulama birimi tarafından uygun bulunarak onaylandığı tarihten itibaren iki yıl) girişimcinin ortaklık payı %50’nin altına düşemez.

YANLIŞ BİLİNEN

Destek programı süresi içinde işletmenin kapanması

DOĞRU BİLİNEN


Desteklenen işletmenin kuruluş tarihinden itibaren bir yılını tamamlamadan kapanması durumunda, geri ödemesiz destekler ödeme tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte tahsil edilir. İşletmenin, kuruluş tarihinden itibaren bir yılını tamamlamasını müteakip tasfiyesinin başlaması veya kapanması halinde; yapılan destek ödemeleri geri alınmaz.

YANLIŞ BİLİNEN

İşletme kurma tarihinin zamanlaması

DOĞRU BİLİNEN

İşletme kuruluş tarihinin Geleneksel Girişimci Eğitiminin tamamlandığı tarihten sonra (en az 1 gün sonra) olması gerekmektedir. Eğitimin tamamlandığı tarih ile işletme kuruluş tarihi aynı gün olmamalıdır. Bu nedenle eğitimin tamamlandığı tarihe dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğitim tamamlandıktan sonra Vergi Dairesine açılış işlemleri için başvuru yapılmalıdır.

YANLIŞ BİLİNEN

Gerçekten kurulan işi yapacak girişimcinin yerine başka başka birinin girişimci olarak başvuru yapması veya başka bir işin genişletilmesine yönelik iş kurularak başvuru yapılması

DOĞRU BİLİNEN

Girişimcinin kurulan işletmenin faaliyeti ile ilgili bilgi, birikim ve geçmiş deneyiminin olması beklenmektedir. Bununla birlikte desteklerden yararlanarak fon sağlamak amacıyla; mevcut başka bir işletmenin kapatılarak değişik bir ad, unvan ya da bir iş birimi olarak açılması, yönetim ve kontrolü elinde bulunduracak şekilde doğrudan veya dolaylı yollarla ortaklık/çıkar ilişkisi bulunan işletme olması, şahıs işletmelerinde işletme sahipliğinin değiştirilmesi gibi yollarla muvazaalı olarak başka bir işin devamı veya genişletilmesine yönelik bir işletme kurulmuş ise bu durumda başvuru reddedi

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER