Konut Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Konut Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Son dönemlerde artış gösteren konut alımları sonrasında ev alım satım ve satım öncesi, sonrası için yapılacak işlemler ve gerekli evraklar, ödenmesi gereken masraflar gibi pek çok önemli olan konular dikkat çekiyor.

Son dönemlerde artış gösteren konut alımları sonrasında ev alım satım ve satım öncesi, sonrası için yapılacak işlemler ve gerekli evraklar, ödenmesi gereken masraflar gibi pek çok önemli olan konular dikkat çekiyor. Ev alım ve satım işlemleri için birbirinden farklı işlemler bulunması ile beraber pek çok teslim edilmesi gereken evraklar bulunmaktadır. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız için tapu işlemlerinde dikkat gezmeniz gereken önemli unsurlar açıklanması ile dikkatleri üzerine çekmektedir. İşte tapu işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm ayrıntılar…

Ev, işyeri ya da başka bir gayrimenkul alım satım işlemlerinde pek çok vatandaşımız mağdur olmaktadır. Tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gereken önemli aşamalar arasında teslim işlemlerinin bulunmasıyla beraber öncelikle tapu harcı, emlak vergisi ödemeleri, emlakçı komisyon ücreti ödemesi, tapu, dosya masrafı ödemelerinin nasıl ve ne şekilde olacağı belirlenmesi gerekmektedir. Bu kapsam doğrultusunda ev alım ve satım işlemlerinizi gerçekleştirirken ödeme işlemlerinizin nasıl ve ne zaman gerçekleşeceğini kararlaştırabilir ve herhangi bir aksi durum ile karşı karşıya kalmazsınız.

TAPU DEVRİ YAPACAKLARA UYARI!


Tapu devir işlemleri için vatandaşlarımız için uyarılar gelmesinin ardından pek çok vatandaşımız bu uyarıları araştırarak gündemimizde ki yerini almaktadır. Yapılan işlemleri daha dikkatli bir şekilde ilerletmek amacıyla uymanız gereken önemli unsurlar açıklanması ile beraber sizlere dikkat etmeniz gereken aşamaları aktarmak isteriz. Tapu devir işlemlerini gerçekleştirecek vatandaşlarımız için sunulan fırsatlar karşısında milyonlarca vatandaşımızın iyiliği ve aksilikle karşılaşmaması amacıyla uyarılar yapılmıştır.
Tapu devri yapmak isteyen bireyler öncelikle Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü için randevu alarak başvuru işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde randevusuz işlemleriniz gerçekleşmeyecektir. Böylelikle başvuru gününden önce başvuru evraklarınızı hazırlamanız ve eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Evraklar arasında en önemli alıcı ve satıcının kimliklerinin hazır olması önemli ve zorunlu evraklar arasında bulunmaktadır. Kimlik olmadan herhangi bir işleme tabii tutulmanız mümkün olmayacaktır. Ayrıca okuma yazma bilmeyen bireyler için de bu süreç içerisinde akrabalık bağı olmayan iki şahit getirme zorunluluğu bulunmaktadır. Akit odasında satış evrakları, tüm alıcılar ve satıcılar tarafından imzalanmalı Kredi kullanıldı ise bankada kredi açılış evrakları imzalanmalı. Bu işlemler  sonucunda devir işlemi gerçekleşecek. 

TAPU DEVRİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
  • Alıcı ve satıcıların tamamının nüfus cüzdanı,
  • Vekaletname ile işlem yapıyorsa belgenin aslı,  
  • Konutun bağlı bulunduğu belediyeden alınan rayiç bedeli belgesi,  
  • Kredi ile ev alımlarında banka ipotek evrakları,
  • Evin tapusu.
TAPU DEVRİNDE HARÇ ÖDEMELERİ NE KADAR?

Tapu Harcı; 492 sayılı Harçlar Kanunun 4 sayılı tarifesinin 20-a pozisyonuna göre emlak beyan değerinden az olmamak üzere satış için beyan edilen değer üzerinden alıcı ve satıcı ayrı ayrı olmak üzere binde 20 oranında tahsil edilmektedir. Böylelikle tapu devri için hem alıcı hem satıcı yüzde 2 oranında tapu harcını ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak satış sözleşmesinde yapılacak ödemenin sadece alıcı veya satıcı olarak belirtilmesi durumunda sözleşmede yer alan beyana göre ödeme yapılır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR