Konut Kredisi Yapılandırma Var mı? Bakan Albayrak Bankalarla Sorun Yaşayanlar'a Telefon Numarası!

Konut Kredisi Yapılandırma Var mı? Bakan Albayrak Bankalarla Sorun Yaşayanlar'a Telefon Numarası!
YAYINLANMA TARİHİ: 27.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Yapılandırma olacak mı? Yüksek faiz oranı ile daha önce alınmış kredilerde düzenleme yapılacak mı? Neler yapmak gerekiyor? Bakan Albayrak neler açıkladı? Bankalarla ilgili şikayetleri olan vatandaşlara Albayrak'tan telefon numarası?

Salgın sürecidne bir çok destek hayata geçirilirken son yapılan açıklama ile hayata geçirilen tarihi kredi paketi kapsamında bir çok alanda avantajlı destek paketi hayata geçirildi. Bu paketle normalleşme süreci kapsamında bir çok sektörün yeniden ayağa kalkması amaçlandı.

Sektörde hareketliliği sağlamak adına çok düşük faiz oranları ile kredileri verilirken iç piyasanın hareketlenmesi ve para akışının sağlanması amaçlandı. Tabi bu kapsam doğrultusunda daha önceden yüksek faiz oranları ile kredi alan vatandaşlar yapılandırma için hareketlendi ve bankaların yolunu tutmaya başladı.

Bunun üzerine Bakan Albayrak'tan bankalara yapılandırma çağrısı geldi ve vatandaşa da bankalarla sorun yaşamaları durumu olursa şikayetlerini iletecekleri telefon numarası geldi...

YÜKSEK FAİZLE DAHA ÖNCE ALINMIŞ KREDİLERE YAPILANDIRMA VAR MI?

Vatandaş yüksek faizlerle yakın zaman da aldıkları krediler için ardından çıkan düşük faiz oranlı kredilerin ardından yapılandırma haberlerini yakından takip etmeye başladı.

Özellikler taşıt kredisi alımlarında çok yüksek faiz oranı ile kredi almak zorunda kalan vatandaşımız kredi yapılandırması yapabilmek için her yolu araştırıyor yapılandırma olacak mı haberlerini gündemi yakında takip ediyor. Sorunun cevabı henüz tam olarak netlik kazanmasa da Bakan Albayrak bu konuda çağrıda bulunmuştur.

BAKAN ALBAYRAK KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA AÇIKLAMASI!


Bakan Albayrak, bankaları kredi politikaları konusunda uyarmaktadır. Bakan Berat Albayrak tüm bankalara seslenirken milli şuur ile hareket etme uyarısında bulunmuştur. Ayrıca

"Kredi yeniden yapılandırmalarını hızlandırın. Bu yapılandırmaların müşterinin ödeme gücüne uygun yapılmasını istiyoruz.Ülkenin kaynaklarını toplayıp ekonomiye aktarmanızı istiyoruz. Krediler yerinde kullandırılsın. Etraftan dolaşma olmasın. Düzenlemelere samimiyetle uyun. Düzenlemenin ruhuna uygun davranın. Yerli üretimi teşvik edin. Sadece kredi vermeyin, kredinin yerinde kullanılıp kullanılmadığını da kontrol edin. Şirketler için yol gösterici olun" bu açıklamalar yapılırken bankalara yapılandırma konusunda kolaylık sağlanması çağrısında bulundu.

BAKAN ALBAYRAK "BİZZAT BEN TAKİP EDİYORUM"

Daha öncede vatandaş ve bankalar arasında buna benzer bir takım sorunlar 2019 yılında da ortaya çıkmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ta bu süreçte vatandaşa seslenerek bankalarla yaşayacakları sorunlar ve şikayette bulunmak istedikleri durumlar için telefon numarası paylaşmıştı.

Bakan Albayrak tarafından yapılan açıklamada  "Bankalarla ilgili sorun yaşayan vatandaşımızın 0850 222 23 35 numaraları çağrı hattımıza gelen şikayetleri bizzat bakanlığımız, bizzat ben takip ediyorum" diyerek aramaları gereken telefon numarasını ilan etmişti.

Vatandaşlar ayrıca şikayetlerini CİMER üzerinden de söz konusu şikayet ve taleplerini iletebilmektedirler. Yine yapılandırma ile ilgili olarak daha önce sorunlar yaşanmıştı. Sosyal medya hesapları üzerinden konu daha önce gündemde tutulmuş ve yapılandırma konusunda kamuoyu bu konuda baskılar yapılmıştı.

Bu kapsamda kamu bankaları kredi yapılandırma konusunda uzun süre olumsuz açıklamalar yapmış olsada yaoılan ancak yoğun baskı sonrası 2019 yılında %0.99 faiz oranı ile yapılandırma yapmışlardır. Zorla olsada yapılandırma uygulanmıştı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER