Konut Kredisi İçin Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır? Güncel Konut Kredisi İçin Faiz Oranları!

Konut Kredisi İçin Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır? Güncel Konut Kredisi İçin Faiz Oranları!

Günümüzde yaşanılan ekonomik sıkıntılar dolayısıyla bankalar tarafından kredilerin faizleri düşük sağlanabiliyordu. Fakat bu kampanyalar bir süre sonra sone erdi. Güncel faiz oranları da vatandaşlar tarafından merak söz konusu oldu.

Günümüzde yaşanılan ekonomik sıkıntılar dolayısıyla bankalar tarafından kredilerin faizleri düşük sağlanabiliyordu. Fakat bu kampanyalar bir süre sonra sone erdi. Güncel faiz oranları da vatandaşlar tarafından merak söz konusu oldu.  Güncel konut kredisi faiz oranları için bankalar hesaplamalar yapmaya devam etmekte. Yeni faiz oranlarının ne kadar olacağı hakkında belirli bankalar bilgi vereceğini belirtti. Ziraat Bankası, İş Bankası, ING, Garanti Bankası, TEB, Halk Bankası, Ak Bankası, QNB Finans Bank konut kredisi hesaplama işlemlerinin detaylarını veriyor!

Yaşanan korona virüs salgını sebebiyle insanların büyük bir ekonomik sıkıntı süreci gündem olmuştur. Bu nedenlerden dolayı vatandaşların çoğu iş yeri sahibi olanlar ve iş kurmak isteyenlerin yardımcısı düşük faizli krediler olmuştur. Bu zamanlarda konut kredilerinin faiz oranları da düşük olunca insanlar konut kredileri için yoğun talepte bulunuyordu.  Fakat pandemi sürecinde uygulanan düşük faizli kredi fırsatları sona erince yeni faiz oranları ve faiz hesaplama işlemleri araştırılmaya başlandı. Konut kredisi çekmek isteyen vatandaşlar yalnızca merkez bankaların faiz oranlarını değil de özel bankaların da kredi faiz oranlarının yeni oranlarını merak etmekte. Özel bankalar ve kamu bankalarının 120 ay vade ile 100 bin TL’ye kadar konut kredisi için faiz hesaplama işlemleri bulunmaktadır.

KONUT KREDİSİNİN GÜNCEL FAİZ ORANLARI


Her bankanın farklı faiz oranları ile kredi hesaplama işlemlerinde büyük farklılık göstermektedir. Vatandaşların da kredi faiz oranı hesaplama meraklarını bir nebze giderecek olursak örneğin 120 ay vadeli 100 bin TL tutarında Finans Bank konut kredisi faiz oranı 1.30 olurken aylık ödenecek tutar bin 690 TL ve toplam geri ödenecek tutar 200 bin 380 TL oluyor. Başka bir hesaplamayla yine 120 ay vadeli ING Banktan alınan 100 bin TL konut kredisinin faiz oranı 1.40 olurken aylık ödenecek tutar bin 780 TL ve toplam geri ödenecek tutar 230 bin 115 TL oluyor. TEB 120 ay vadeli 100 bin TL tutarındaki konut kredisinin faiz oranı 1.56 ve aylık ödenecek taksit miktarı bin 980 TL’dir. Toplam geri ödenecek tutar ise 230 bin 567 TL olarak hesaplanmaktadır.

Konut kredisinin yeni faiz oranları için merak bankalarının da faiz oranları merak edilmekte. Ziraat Bankası 120 ay vadeli 100 bin TL tutarındaki konut kredisi için 1.19 faiz oranı belirlenmiştir. Aylık ödenecek taksit miktarı bin 970 TL’dir.  Toplam ödenecek taksit miktarı da 198 bin 300 TL’dir. Halk Bankasının 120 ay vadeli 100 bin TL için belirlediği konut kredisinin faiz oranı 1.20 olarak belirlenmiştir. Aylık ödenecek taksit miktarı 188 TL belirlenmiş olup toplam ödenecek taksit miktarı 196 bin 700 TL olarak tabloya eklenmiştir. Vakıf Bank 120 ay vadeli 100 bin TL konut kredisi için faiz oranını 1.25 şeklinde belirlemiştir. Aylık ödenecek taksit tutarını da 1760 TL şeklinde hesaplamıştır. Toplam ödenecek tutar da 200 bin 670 TL’dir.

EV FİYATLARI NE OLACAK!

Pandemi sürecinden dolayı birçok konuda kolaylık sağlanmıştır. İnsanların böyle bir dönemde de yatırım yapmaya yönelik olduğu sık görülmeye başlanmıştır. Bu nedenle de çoğu konut kredilerine başvurularına bulunmaya devam ediyor. Yatırım yapmak isteyen vatandaşların da çok merak ettiği bir durum olan ev fiyatları tekrar gündemde bulunmakta. Korona virüsü salgını sebebiyle yaşanan ekonomik sıkıntıları da göz önünde bulundurursak ev fiyatlarının düşeceği tahmin ediliyor. Zaman içerisinde ev fiyatlarının daha uygun olacağı ön görülüyor.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR