Konut Fiyatları Ne Olacak? Konut Fiyatlarının Normalleşme Süreci Sonrasında Düşmesi Mümkün Mü?

Konut Fiyatları Ne Olacak? Konut Fiyatlarının Normalleşme Süreci Sonrasında Düşmesi Mümkün Mü?

Birçok kişi evlilik döneminde ya da sonrasında konut almak için çeşitli emlak binalarına başvurmaktadır. Fakat bu yıl diğer yıllardan daha farklı olarak korona virüs salgını çıkmasıyla bütün sektör alt üst olmuştur.

Birçok kişi evlilik döneminde ya da sonrasında konut almak için çeşitli emlak binalarına başvurmaktadır. Fakat bu yıl diğer yıllardan daha farklı olarak korona virüs salgını çıkmasıyla bütün sektör alt üst olmuştur. Dolayısıyla da konut almak isteyen vatandaşların bütün hayalleri yerle bir olmuştur. Fakat yine de konut sahibi olmak isteyen kişiler için belirli bir fiyat aralığı verilebilmektedir. Bu fiyat aralığı ise önceki aralıklardan daha geniş olduğu için ödenecek olan konut fiyatı da haliyle artacaktır. Ancak bu konu ile ilgili birçok uzman kendi görüşünü dile getirerek normalleşme sürecinde ev sahibi olmak isteyen kişilere yol göstermektedir.
Öncelikle yaşanılan bu korona virüs salgını sonrasında ev sahibi olmak isteyen kişilere ev almak için daha fazla beklememesi gerektiği önerilmektedir. Bunun nedeni ise bankaların verdiği avantajlı konut kredisi fırsatları olmaktadır. Ancak bu noktada kredi fırsatlarının gün geçtikçe daha da düşürüldüğü söylenebilmektedir. Bankaların korona virüs salgını döneminde birçok müşteriye ulaşması ve bunun gün geçtikçe artması kredi paketlerinin sonlandırılmasını sağlayabilecektir. Dolayısıyla da konut sahibi olmak isteyen kişilerin daha fazla zaman kaybetmeden istedikleri kredi paketine yönelmeleri gerekmektedir. Genel olarak bankaların bu yaz döneminde sundukları ödemesiz kredi dönemlerinin kaldırılması ve diğer paketlere nazaran daha yüksek faiz oranları sunulması nedeniyle konut almak isteyen kişilere derhal harekete geçmeleri önerilmektedir.

KONUT FİYATLARI YAZ SONUNA KADAR DÜŞER Mİ?

Konut fiyatlarının genel olarak düşmesi düşünülüyordu. Ancak hiç beklenmedik bir şekilde korona virüs salgınının ortaya çıkması bütün piyasayı etkileyerek insanların maddi açıdan alım gücünü zorlaştırmayı başarmıştır. Birçok insan ise bu noktada yatırım yapmak amaçlı altın ve dolar alımına yönelmesi sektör içinde fiyat artışlarına neden olmuştur. Yani dolar ve altının hızla arttığı bu dönemde ev almak isteyen kişilerin çok daha yüksek ödemeler gerçekleştireceği düşünülmektedir. Bu noktada ise ev almak isteyenlerin daha fazla beklemeyerek konut kredisi çekmesi ve istedikleri evi satın alması önerilmektedir.


KONUT FİYATLARI EYLÜL AYINDA NE OLACAK?

Birçok kişi bu yaz aylarında ev almayı düşünüyordu. Fakat korona virüs salgını ve normalleşme süreci yüzünden birçok ev sahibi fiyat artışı yaparak insanların alım gücünü daha da zorlamıştır. Ancak yine de bu ev fiyatlarının olumlu yönde etkileneceği düşünülmektedir. Yani ev almak isteyen kişilerin daha fazla beklemeden ev alması gerekmektedir. Eylül ayında ise bu ev fiyatlarının en olacağı soruluyor ise de ev fiyatlarının daha da artacağını söyleyebilmekteyiz. Kış aylarının yaklaşması ve yeni bir döneme geçiş yapılması ile birlikte ev sahipleri bu ev fiyatlarını daha da arttıracaktır.

EV ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI?

Genel olarak insanların aklında ev almak için doğru zaman olup olmadığı düşünülmektedir. Fakat bu noktada şöyle bir açıklama yapılabilir ki ev almak için hem doğru zaman hem de yanlış zamandır. Bunun nedeni ise ev fiyatlarının korona virüs salgınından dolayı normalden daha çok yüksek tutarda yükselmesidir. Bankalar ise bu fiyat artışlarına göre faiz oranları uygulayarak ev sahibi olmak isteyen kişileri daha da zorlayabilmektedir. Ancak ev almak için bir miktar birikimi ve aklında belirli bir evi olan kişiler varsa bu kişilerin daha da bekleyerek vakit kaybetmesi önerilmemektedir. Gelecekte daha ne kadar fiyat artışı olacağı bilinmediğinden derhal ev alımı gerçekleştirilmelidir.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER