Kızılay Gıda Yardımı Dağıtılmaya Başladı! Peki Kimler, Nasıl Başvurabilir? SMS ile Başvuru olur mu?

Kızılay Gıda Yardımı Dağıtılmaya Başladı! Peki Kimler, Nasıl Başvurabilir? SMS ile Başvuru olur mu?
YAYIN TARİHİ: 21.05.2020 13:00:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Kızılay "Dertler Paylaştıkça Bitecek Yeter Ki İnan Buna" sloganıyla vatandaşın yanında olmaya devam ediyor. Kızılay'ın başlattığı gıda yardımı kampanyasından nasıl yararlanılır? Kimler bu yardımı alabilecek? SMS'le gıda yardımı nasıl alınır?

"Kızılay'ın amacı, her nerede görülür ise , hiçbir ayrım yapmaksızın insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmak, insanın hayatını ve sağlığını korumak, onun kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı getirmeye uğraşmaktır."

Kızılay bu amaçla oluşmuş bi kurumdur ve bu amaçlar doğrultusunda yardımlarını  yapmaya ihtiyaç sahibi kişi ve ailelerin yanında olmaya günümüzde de devam etmektedir. Her koşulda vatandaşın yanında olan kızılay salgın sürecinde de vatandaşın yanında olmaya devam etmektedir.

Ramazan ayının gelmesiylede başlattığı gıda yardımı kampanyasını sürdürerek dar gelirli yardıma muhtaç ailelerin yanında olmaya devam ediyor. Kızılay'ın başlattığı bu gıda yardımına başvuru sistemi yoktur SMS yolu ile yapılacaktır ayrıca gıda yardımını vatandaş belirlenmiş marketlerden kendi ihtiyaçları doğrultusunda yapabileceklerdir. Peki bu yardım nasıl alınır?

KIZILAY GIDA YARDIMI ALMAK İÇİN

Kızılay tarafından dar gelirli ailelere "Dertler Paylaştıkça Bitecek Yeter Ki İnan Buna" sloganıyla yardım kampanyası başlatıldı. Kızılay bu yardımla 10 milyon ihtiyaç sahibi aileye ulaşarak gıda ihtiyaçlarına katkıda bulunmak istiyor. Bu yardım kampanyasına büyük miktarda bütçe ayrılmıştır. 207 milyon liralık bütçe ile 10 milyon ihtiyaç sahibi aileye ulaşarak gıda yardımı yapmayı planlıyorlar.

HEDEF 1,6 MİLYON KİŞİYE ULAŞMAK

Kızılay gıda yardımı "Dertler Paylaştıkça Bitecek Yeter Ki İnan Buna" sloganıyla 350 bin aileye destek olmayı planlıyor. Diğer iş birlikleriyle beraber de 60 bin aileye erişilecek ve 4 kişilik bir aile için planlanan çalışmayla yaklaşık 1,6 milyon kişiye ulaşılması hedeflenmektedir.

SMS İLE GIDA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kızılay tarafından gerçekleşecek bu gıda yardımı için bir başvuru kanalı, sistemi bulunmamaktadır. Gıda yardımı paketleri için kızılay tarafından belirlenen ailelere ulaşacak. Bu ailelere telefonlarına kısa mesaj SMS yolu ile gıda yardımı kodu gönderilecektir.

Gıda yardımı için ihtiyaç sahibi kişilere SMS gönderilecektir. Bu SMS'lerdeki kod ile beraber belirlenmiş zincir marketlerden ihtiyaçlarını alabileceklerdir.

KİMLER BU YARDIMDAN YARARLANABİLECEK?

Kızılay'ın bu gıda yardımı ile "Dertler Paylaştıkça Bitecek Yeter Ki İnan Buna" sloganıyla başlattığı kampanya ile Ramazanda da yardımlarını esirgemeyerek açıklayan ve yaklaşık 207 Milyon TL'lik bir bütçe planlaması sonrasında 10 milyon ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefleyen Kızılay, bu Ramazan'da da ihtilaç sahipleri vatandaşın yüzünü güldürmeyi başarıyor.

Kızılay tarafından yapılan ihtiyaç sahibi ailelere destek olan bu gıda yardımlarıyla 350.000 aileye yardımda bulunacak. Kızılay diğer işbirlikleri sayesinde de 60 bin aileye ulaşmayı planlıyor.

Gıda yardımı desteği 4 kişilik bir aile için planlanarak bu çalışma ile toplamda yaklaşık 1.6 milyon kişiye ulaşılmış olacaktır. Kızılayın bu yardımları ihtiyaç sahibi ailelerin bu zorlu süreçte ve Ramazanında gelmesiyle yüz güldüren ve rahatlatan bir kampanya olmuştur.


KIZILAY YARDIMLARI NEDİR?

10 milyon ihtiyaç sahibine 207 milyon lira yardım ulaştırmayı hedefleyen kızılay başlattıkları bu yardımla beraber "Dertler Paylaştıkça Bitecek Yeter Ki İnan Buna" sloganıyla yardıma muhtaç kişilerin yanında olmaya devam ederken Ramazan boyuncada vatandaşın yanında olmayı başarmıştır. Ramazan ayı bereket ayıdır bu günlerde destek olarak vatandaşların evine bereket getirmiştir.

Ayrıca Ülkemizde ramazan ayında yaklaşık 1 milyon 400 bin ihtiyaç sahibine gıda yardımı yapamayı planlayarak kampanya başlatan Kızılay, hazırlanan 200 bin hijyen paketi ve 350 bin el dezenfektanıyla da 1 milyon 150 bin kişiye ulaşmış olacaktır. Salgın sürecinde zaruri ihtiyaç durumna gelen bu paket ihtiyaçlarıda Kızılay tarafından karşılanmış olacaktır.

Kızılay, Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) ve AHBAP Derneği ile beraber gerçekleştirilen  bağışlanan 60 bin gıda yardımını da 240 bin kişiye ulaştıracaktır.

Kızılay tarafından Ramazan ayı ile beraber, hayırseverlerin zekat ve fitrelerini de 215 bin ihtiyaç sahibine 400'er lira nakit desteği ile gerçekleştirmiş olacaktır.

KIZILAY TARİHÇE

"KIZILAY, SAVAŞ ALANINDA YARALANAN YA DA HASTALANAN ASKERLERE HİÇBİR AYRIM GÖZETMEKSİZİN YARDIM ETMEK ARZUSUNDAN DOĞMUŞTUR".


11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulan Kızılay,

"Kızılay'ın alameti, beyaz zemin üzerinde karşıdan bakarken sola doğru açık kırmızı "ay" dır. Yalnız Kızılay bayrağında "ay"ın açık yüzü bayrak direğinin tersine doğrudur.

Kızılay alameti, Devletler Hukuku'nun ilgi hükümleri gereğince, savaş zamanında silahlı kuvvetlerin sağlık servisleri ile o hükümlerin belirlediği kişi ve kuruluşlar için "koruyucu ve belirtici işaret" olarak kabul edilmiştir. Bunlar dışında kalan hiçbir kişi, kurul ve kurum, savaşta tarafsızlık ve dokunulmazlık timsali olan bu işareti başka kimse kullanamaz.

Kızılay, 1876 Osmanlı- Rus Savaşı'ndan 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'na kadar geçen süre içinde, Türkiye'nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephe gerisinde kurduğu seyyar ve sabit hastaneler,hasta taşıma servisleri,donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ya da hastalanan on binlerce Mehmetçik'in dost ve düşman askerinin bakım ve tedavisine yardımcı olmuş, Türk olsun düşman olsun savaş esirlerine gereken insancıl yardımları yapmış; savaştan etkilenen sivil halkın bakımı ve korunması için çaba göstermiş; I Meşrutiyetin ilanından sonra İstanbul'da görülen büyük kolera salgınından bu yana yurdumuzda ortaya çıkan doğal afetlerde felaketzedelerin bakımını, barınağı ve beslenmelerini sağlamış, uluslararası yardım faaliyetlerine katılmış; hemşirelik eğitimi, ilkyardım ve kanla ilgili hizmetler alanında öncülük yapmış, korunmaya gereksinen pek çok vatandaşımıza gereken sosyal yardım ve hizmetleri sunmuştur.

Kızılay'ın amacı, her nerede görülür ise , hiçbir ayrım yapmaksızın insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmak, insanın hayatını ve sağlığını korumak, onun kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı getirmeye uğraşmaktır. Kızılay ihtiyaç anında dayanışmanın,ıstırap anında eşitliğin, savaşın en kızgın anında insancıllığın, tarafsızlığın ve barışın simgesidir Kızılay.

Kızılay, Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Topluluğu'nun temel ilkelerini paylaşır. Bunlar; insanlık,ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık,hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik ilkeleri yer almaktadır.

Kızılay, tüzel kişiliğe sahip, özel hukuk hükümlerine tâbi, kâr amacı gütmeyen, yardım ve hizmetleri karşılıksız olan ve kamu yararına çalışan bir gönüllü sosyal hizmet kuruluşu olarak devam etmektedir.

Kızılay'ın teşkilatı, Genel merkez ve şubelerden oluşur. Kızılay'ın Genel Müdürlük teşkilatı dışında kalan bütün kademelerindeki görevler fahridir."

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR