Kısa Çalışma Ödeneği Alanlara Emeklilik Şoku!

Kısa Çalışma Ödeneği Alanlara Emeklilik Şoku!
YAYIN TARİHİ: 24.06.2020 12:36:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Korona virüs ile mücadele dönemi içerisinde devlet tarafından sağlanan destekler arasında kısa çalışma ödeneği bulunuyor. Bu zorlu süreç içerisinde verilen destek sayesinde çalışanların mağduriyetini minimum seviyeye indirmek amaçlanıyor.

Korona virüs ile mücadele dönemi içerisinde devlet tarafından sağlanan destekler arasında kısa çalışma ödeneği bulunuyor. Bu zorlu süreç içerisinde verilen destek sayesinde çalışanların mağduriyetini minimum seviyeye indirmek amaçlanıyor. Böylelikle vatandaşların ekonomik sıkıntı yaşamalarını azda olsa giderme olanağı sunulmakta. SGK uzmanı Oğuz Aslın tarafından yapılan açıklamada vatandaşlarımız için üzücü haber geldi. Aslım, 3 ay kısa çalışma ödeneği alan vatandaşların 2 ay daha geç emekli olabileceklerini dile getirdi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALAN VATANDAŞLAR İÇİN SİGORTA PRİM KAYBI OLACAK MI?

SGK uzmanı Oğuz Aslım tarafından yapılan açıklama doğrultusunda şu ifadeler kullanıldı:
 “İŞKUR şirketlerden kısa çalışma ödeneği başvurusunu aldığında çalışma süresinin ne kadar olacağı hakkında bilgi alır. Başvuruda bulunan şirketlerde çalışma durumu gerçekleşmeyecekse şirket çalışanlarına ücretsiz izin desteği verilir. 45 saat olarak kabul edilen haftalık çalışma süresinin üçte 1 veya üçte 2 çalışma saati olup olmayacağı belirlenir. Örneğin, diyelim şirkette 3 te 1 saat çalışma yapıldığında 30 gün olan bir ayda işçinin maaşının 10 gününü şirket, kalan 20 gününü de İŞKUR tarafından ödenir. İşçinin sigorta primi ise bu dönemde, işveren tarafından 10 gün olarak maaş aldığı günler baz alınarak için ödenir. Bu durumda üç ay süresince kısa çalışma ödeneğine hak kazanan çalışanın, emekli olması 2 ay daha geç olur. Üç aylık süreçte işçinin sigorta prim kaybı 40 günlük süreye tekabül etmektedir. Ayrıca bu 40 günlük sürecin ileriye dönük borçlanma durumu da olmaz.” diyerek sözlerini tamamladı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?


Kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak için öncelikle çalışan olmanız önemli unsurlar arasında bulunuyor. Ayrıca işveren tarafından yapılan kısa çalışma talebi üzerinde iş müfettişleri tarafından yapılan araştırmalar doğrultusunda şartların ödenek için uygun olup olmadığı araştırılmaktadır. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için çalışma sürelerinin ve prim ödemelerin şartlarının yerine getirilmesi önemli unsurlar arasında bulunuyor. Yani bu durumda salgın süreç içerisinde yapılan kısa çalışma ödenek başvuruları için son iki aylık hizmet akdine tabii olmak ile birlikte son 3 yıl içerisinde 450 gün prim ödemesi olması gerekmektedir.

İş müfettişleri tarafından yapılan incelemeler doğrultusunda kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyen vatandaşları için listede isimlerinin bulunması önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Prim ödeme şartlarının sağlanması ile birlikte kısa çalışma ödeneğine hak kazanmayanların daha öncesinde çeşitli sebeplerden ötürü kesilen işsizlik ödeneği hak sahipliği bulunuyor ise bu durum kısa çalışma süresini geçmemek üzere kısa çalışma ödeneği ödenme fırsatını bulabilmektedir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN ÖDENECEK? ÖDEMELER NE KADAR?

Korona virüs ile mücadele dönemi içerisinde alınan tedbirler doğrultusunda vatandaşlarımızın mağdur olmaması amacıyla ücretsiz izine ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan vatandaşlarımız için yapılan açıklama doğrultusunda nakdi ücret desteğinin verileceği bildirildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda aylık bin 177 TL olarak ödeme yapılacağı bildirildi. İŞKUR tarafınca bildirilen IBAN numaraları üzerine her ayın 8’i itibari ile ödemeler yapılacağı açıklandı. Böylelikle Haziran ayı içerisinde ayın 8’inden itibaren kısa çalışma ödenekleri hesaplara yatırıldı.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR