Kimlere 150 Bin TL Hibe Kredi Verilecek? 150 Bin TL Hibe Kredi Desteği Nasıl Alınacak?

Kimlere 150 Bin TL Hibe Kredi Verilecek? 150 Bin TL Hibe Kredi Desteği Nasıl Alınacak?
YAYINLANMA TARİHİ: 12.07.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Hibe bir kamu kuruluşları, işletmeler ya da vakıflar tarafından, girişimcilere eğitim kurumlarına şirket ya da özel teşebbüslere verilen "karşılıksız" destek parasıdır.

Hibe nedir, devlet teşviki nasıl alınır sorularını özetle şu şekilde açıklayabiliriz. Hibe bir kamu kuruluşları, işletmeler ya da vakıflar tarafından, girişimcilere eğitim kurumlarına şirket ya da özel teşebbüslere verilen "karşılıksız" destek parasıdır. Kelime anlamı da "karşılıksız verme" olarak sözlüklerde geçmektedir. Bu anlamda Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı (KOOP-DES) tanıtım toplantısına katılımda bulunarak, çeşitli illerden toplantıya video konferans yöntemiyle katılan kooperatifçilerle görüşme sağladı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Kadın kooperatiflerine 150 bin liraya kadar hibe desteği vereceğiz'' dedi.

Kadın kooperatiflerinin yaptıklarında makina ekipman alımlarını, nitelikli personel işe alımı, sergi ve fuar katılımını destekleyeceğiz" dedi. Devlet teşviki, bir ülkenin ekonomik olarak büyümesi, kalkınması ve istihdamın artması adına yatırımcı ve girişimcilere yapılan yatırımlar olarak adlandırılabilir. Bölgenin gelişmesinde büyük bir ivme yaratan yatırımların sonucunda, ham madde, eleman, malzeme gibi gereksinimler doğar. Bu nedenle yatırım nerede yapıldıysa o bölgeye artı değer katmaktadır. İstihdam oluştuğundan işsizlik yüzdesi azalır, ödenen vergilerle ekonomik kalkınma hız kazanır. Bu yüzden de devlet, yatırımcı ve girişimcilere "hibe" vererek yardım da bulunur. Kredi ise geri ödemeyi ister. Sıfır faiz ya da faizsiz, yatırımcı ya da girişimciye verilen, kredi miktarı uzun sürede geri ödenir. Ancak bu noktada sadece alınan ana miktarı geri ödersiniz.

RUHSAR PEKCAN’IN AÇIKLAMASI!


KOOP-DES tanıtım toplantısına video konferans yoluyla katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kadın kooperatifçilere söyleyerek, "Bilin burada sizin bir bakanlığınız var. Kadın kooperatiflerinin, kadın girişimcilerin her zaman yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Amacımız, kadınların ekonomik hayata entegrasyonu, el birliği, güç birliği. Burada kadınlarımızın bir araya gelerek nasıl bir dayanışma ruhu sergilediğini gördük. Üstelik; yerel, yerinde, doğal, ekolojik, çevreye duyarlı ve kadın girişimcilerin tek başlarına cesaret edemedikleri girişimleri bir araya gelerek daha güçlü bir yapıya kavuşturarak hem kendi ekonomik refahlarını hem de toplumsal refahı sağlayacak güçteler. Biz bu konuda kadınlarımızı daha fazla cesaretlendirmek için Ticaret İl Müdürlerimizi de talimatlandırdık. Bundan sonra kadın kooperatiflerimizle daha sık bir araya gelecekler. İnşallah biz de desteklerimizle daha fazla yanınızda olacağız. Zaten sadece kadınlarımızın üretime yönelmesi değil, aynı zamanda hem Türkiye geneline hem de dünya geneline ulaşmaları için çalışmalar yapılıyor. Bakanlık olarak biz hem e-ticaret hem dış ticaret hem de girişimcilik eğitimleri veriyoruz. Pandemi döneminde bu çalışmalarımızı sanal ortamlara taşıdık. Bunlardan da yararlanmanızı istiyorum. Buralarda sizlere hitap eden çok destek var" sözlerinin söyledi.
Pekcan, toplantının amacının kadın kooperatiflere verilecek yardımlarla ilgili olduğunu belirtti.

DEVLET TEŞVİKİ NASIL ALINIR?

Hibe ve kredi veren birçok kuruluş mevut. Bu kurumların başında TKDK gelmekte. TKDK tarım ve hayvancılık faaliyetleri gösterenlere hibe desteği veriyor. TKDK’ya başvuran ve başvurusu kabul edilen girişimci ve yahut işletmeler KDV istisnası ve kurumlar / gelir vergisi muafından yararlanabiliyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER