Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir! Kıdem Tazminatı İçin Gereken Koşullar Ve Haklar Nelerdir!

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir! Kıdem Tazminatı İçin Gereken Koşullar Ve Haklar Nelerdir!

Birçok kişi uzun yıllar boyunca çalışarak emekli olma hayali kuruyor. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı emekli olmayan bu kişiler farklı yollara başvuruyor.

Birçok kişi uzun yıllar boyunca çalışarak emekli olma hayali kuruyor. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı emekli olmayan bu kişiler farklı yollara başvuruyor. Bazı durumlarda da işten ayrılmaları gereken bu kişilerin tazminat alabilmesi için çeşitli koşulları sağlamaları gerekiyor. Daha sonra ise gereken koşulları sağlayan kişiler istedikleri kıdem tazminatını almaya hak kazanıyor. Günümüzde de korona virüs salgını nedeniyle pek çok kişi mecburi olarak işlerinden ayrılmıştı. Bu kişilerin birçoğu da kendi istekleri dışından zorla istifa ettirilerek işlerinden çıkarılmıştı. İşte bu kişiler için olan kıdem tazminatı ise halen başvurular dahilinde veriliyor diyebiliriz.

KIDEM TAZMİNATI İÇİN GEREKEN ŞARTLAR

Kıdem tazminatı çeşitli koşulların sağlanması halinde alınabiliyor. Dolayısıyla her işinden istifa eden kişi kıdem tazminatı alamıyor. Öncelikle ise kıdem tazminatı alacak olan kişilerin çeşitli prim günlerini tamamlamış olması gerekiyor. 1999 yılı öncesi olan çalışanlar için 3 bin 600 gün prim ödemesinin tamamlanması gerektiği söyleyebilir. 15 yıl boyunca çalışmış ve kıdem tazminatı için başvuru yapmaya hak kazanmış kişiler kıdem tazminatı alabiliyor. Fakat gelen yeni düzenleme ile birlikte kıdem tazminatı için farklı koşullar eklendi.
Bu koşullar olarak da 8 Eylül 1999 tarihi ve 30 Nisan 2008 tarihi arasında olan sigortalı çalışan kadınlar 4 bin 500 günü ve 25 yıllık hizmet süresini tamamlamış olması gerekiyor. Bunun yanında 58 yaşında da olması şartlar arasında bulunuyor. Erkeklerde de bu durum 4 bin 500 prim günü ve 25 yıllık hizmet süresi olarak veriliyor. Yaş koşulu olarak da 60 yaşı belirtiliyor. Bu koşulları sağlayan ve haklı sebeplerle işten istifa eden kişiler kıdem tazminatı almaya hak kazanıyor. Tamamen kendi keyfi istekleri doğrultusunda istifa eden kişiler hiçbir şekilde kıdem tazminatı alamıyor. Kıdem tazminatı için resmi olarak geçerli bir sebebin bulunması gerekiyor. Keyfi istekler kıdem tazminatı için geçerli olmuyor.


KIDEM TAZMİNATI İÇİN HAKLI NEDENLER

Kıdem tazminatı için haklı sebepler olarak öncelikle sağlık sorunları söylenebilir. Çalışma koşullarına uymayan ve sorun yaratan sağlık sıkıntıları işten istifa için ve kıdem tazminatı için geçerli olabilecek bir sebeptir. Böyle sağlık sorunları olan kişiler işlerinden istifa ettikten sonra kıdem tazminatı alabiliyor. Bunun yanında çeşitli mobbing faaliyetlerine yani ahlak kurallarına ve iyi niyete sığmayan zorlama ve baskılar nedeniyle işten ayrılan kişiler de kıdem tazminatı alabiliyor. Çalışanlarına sürekli olarak baskı yapan ve gözdağı veren işverenlerden dolayı istifa eden kişilerin hakları olarak kıdem tazminatı ödeniyor. Böyle durumlarla karşılaşan kişilerin ise şikayetlerde bulunarak işyerinin ceza alması hatta kapanması bile mümkün olabiliyor. Devlet mobbing uygulamalarına karşı çalışanlara çeşitli haklar vererek işyerlerine cezalar uyguluyor.

Kıdem tazminatı için haklı nedenlerden bir diğeri de zorlayıcı koşullar oluyor. Örnek verilecek olursak erkekler için askerlik ve kadınlar için de evlilikten dolayı işten ayrılmalar söz konusu oluyorsa kıdem tazminatı doğabiliyor. Böyle durumlarda işten ayrılmalar zorunlu olduğu için kişilerin hakkı olarak kıdem tazminatı ödenmek durumunda oluyor. Son olarak da işverenlerin çalışanlarına yıllık izin kullandırtmaması ya da izin vermemesi durumlarından dolayı işlerinden istifa eden kişiler de kıdem tazminatı alabiliyor. Hukuken de dayanağı olan yıllık izinlerin her işçi ve çalışan için belirli süreleri bulunuyor. Bu süreler ve koşullar dahilinde her çalışan ve işçi yıllık izin kullanabiliyor. Fakat bu izinlerin kullanması engellendiği takdirde ve işten ayrılma durumun gerçekleştiğinde kıdem tazminatı alınabiliyor.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER