Kıdem Tazminatı Fonu Nedir? Kıdem Tazminatı Fonunda Devlet Güvencesi Olacak mı?

Kıdem Tazminatı Fonu Nedir? Kıdem Tazminatı Fonunda Devlet Güvencesi Olacak mı?

İşçi ve memurların yakından takip ettiği yeni kıdem tazminatı düzenlemesi ne getiriyor? Kıdem Tazminatı Fonu nedir, işlevi ne olacak? İşçiler, memurlar kıdem tazminatlarını ne zaman alabilecek? Kıdem Tazminatı fonunun getirdiği yenilikler neler?

Kısa bir süre önce, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı ve sinyalini verdiği "Kıdem Tazminatı Fonu" daha yürürlüğe girmeden tartışmaların odağı haline geldi. İşçi ve memurların yakından izlediği ve merak ettiği Kıdem Tazminatı Fonu ne getiriyor, ne anlama geliyor? Kıdem Tazminatı fonu araştırılmaya başlandı.

Bakan Berat Albayrak, yaptığı açıklamalarda "güçlü emeklilik modeli" vurgulaması yaparak, kısa süre içinde Kıdem Tazminatı Fonunun da oluşturulacağını duyurmuştu. Bu fon için, işçi ve işverenlerin de fikirlerinin alınacağını söyleyen Albayrak, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile organize şekilde, kıdem tazminatı fonunun da kesintileri toplayacak bir fon olacağını aktarmıştı.

KIDEM TAZMİNATI FONU NEDİR?

İşçi hakları çerçevesinde, Türkiye'de her çalışan, çalıştığı 12 aylık hizmet döneminde, 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı hak ediyor. Bu da işçinin aylığının yüzde 8,3'üne denk geliyor. İşte bu noktada Kıdem Tazminatı fonu, her ay kesinti yaparak bir havuz oluşturacak.

Ancak adı duyulan ancak kendisi ortada olmayan Kıdem Tazminatı Fonu ile ilgili tartışmalar şimdiden başladı. İşçiler, kesintinin yüzde 8,3'ün altına düşmesinin, kıdem tazminatının 12 aya karşılık 30 günlük brüt ücret esasından ayrılacağını savunuyor. İşveren ise, Kıdem Tazminatı Fonuna yapılacak kesintinin oranının düşük tutulmasını, zaten hali hazırda fonda birikecek paranın yıllar boyunca primleneceğini dile getiriyor.


Kıdem Tazminatı Fonu için görüşmelerin süreceği ve işçi-işveren-Devlet üçgeninde orta yollu bir çözümün bulunacağı savunuluyor. Ancak pazarlıkların kıran kırana geçmesi bekleniyor.

KIDEM TAZMİNATI FONU NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Kıdem Tazminatı fonunun 2020 yılında devreye girmesi bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, açıklamasında 2020 yılında bu fonu harekete geçirmek istediklerini ifade etmişti. Daha önce aynı deneme 2017 yılında da yapılmış ancak kıdem tazminatı fonu, 2017 yılında rafa kaldırılmıştı.

İŞÇİ - MEMUR KIDEM TAZMİNATINI FONDAN NE ZAMAN ÇEKEBİLECEK?

Kıdem Tazminatı Fonundaki para ne zaman çekilebilecek, alınabilecek? Şuan hali hazırda, işten çıkarılan işçi, kıdem tazminatını hemen alıyor. Ancak yeni sistemde Kıdem Tazminatı fonunda biriken para ancak emeklilikle ve Bireysel Emeklilik Sistemindeki gibi 56 yaşında ve daha sonra çekilebilecek! İşçiler bu sebeple, kıdem tazminatı fonuna temkinli yaklaşıyor.

Kıdem tazminatı fonuyla ilgili taslak halen daha değiştiriliyor. Bu nedenle şuan için fonla ilgili detaylar kesinlik kazanmadı. Kıdem tazminatı fonuna dair en yeni gelişmeleri bu sayfadan sizlere aktaracağız.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR