Katılım Bankalarının Faizsiz Kredi Paketlerini Kaçırmayın!

Katılım Bankalarının Faizsiz Kredi Paketlerini Kaçırmayın!

Ülkemizde faizsiz kredi veren bakalar nerdeyse yoktur. Peki, şimdi ev almak isteyen vatandaşlarımız ne yapacaklar?

Müslüman bir ülkede yaşıyoruz. Ev sahibi olmak bütün vatandaşlarımız hayali ancak faiz kesin olarak haram kılınmıştır. Faiz ile ev almak konusunda vatandaşlarımız net gelecek bir açıklama bekliyorlar. Geçtiğimiz günlerde TOKİ uygulamasına yönelik Diyanet İşleri Başkanlığı açıklama yapmıştı. Faizin kesinlikle haram olduğu söylendi. Ev alacak olmamız faizin haram olduğunu değiştirmiyor. Peki, korona virüsle gelen bu sıkıntılı günlerde ev almak isteyen vatandaşlarımız ne yapacaklar?

Müslüman bir ülkede yaşamamıza rağmen bankaların hemen hemen hepsini gözden geçirdiğimizde faizsiz kredi veren banka bulmak neredeyse imkânsızdır. Bununla birlikte bu soru akıllarda hep soru işaretleri bırakmaktadır. Geçtiğimiz günlerde TOKİ uygulaması gündeme geldiği zaman vatandaşlarımız Diyanet tarafından gelecek açıklamaları araştırmışlar ve oradan gelecek açıklamaları beklemişlerdir. Açıklamanın netleşmesini bekleyen vatandaşlar kendilerine ona göre konut almak için çeşitli imkânlar bulmaya çalışacaktı.

BANKALAR İSLAM DİNİNE UYGUN FAİZSİZ KREDİ Mİ VERİYOR?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gelen açıklama ile de birlikte vatandaşlarımız faizle kredi alınamayacağını anlamışlar ve kafalarındaki bu konudaki soru işaretlerini silmişlerdir. Bununla birlikte vatandaşlarımız şimdi ne yapacaklarını düşünmeye başladı. Ülkemizde faizsiz kredi veren bakalar nerdeyse yoktur.


Peki, şimdi ev almak isteyen vatandaşlarımız ne yapacaklar? Bankalar faizle ev alma ile ilgili açıklama geldikten sonra ev almak isteyen vatandaşlara faizsiz kredi imkânları sağlayacaklar mı? Bununla birlikte bankalarda yaşanacak olan hareketlilik oldukça merak konusu olmuştur. Vatandaşlarımız bankalarda yaşanacak olan haraketliliği bekliyorlar.

Diyanet İşleri Bakanlığı Kurulu tarafından açıklama gecikmemişti. Yapılan açıklamada: "Kurulumuz, halkımızla paylaştığı görüşünde, öncelikle faizin kesin olarak haram kılındığını, konut veya araç satın almak için faizli kredi kullanmanın caiz olmadığını çok açık ve kesin bir dille belirtmiştir. Bahse konu projenin, kira ödediği takdirde asgari geçimini zorlukla sağlayan ve ev sahibi olabilmek için faizsiz ödünç borç bulamayan alt veya orta gelirli vatandaşlara yönelik üretilen bir sosyal proje olduğu kanaatine ulaşmış ve bu projeden yararlanarak ev sahibi olmanın, dinen haram kılınan faizli işlem kapsamında değerlendirilmeyeceği sonucuna varmıştır." Denilmiştir. Bununla birlikte ev alırken faiz kullanılmaması gerektiği anlaşılmıştır.

FAİZSİZ 40.000 TL KREDİ BAŞVURUSU İÇİN VATANDAŞLARIMIZ NE YAPACAK?

Ziraat Katılım Bankası ülkemizdeki en bilinen kamu katılım banklarından bir tanesidir Faizsiz kredi işlemi yapılabileceğini açıklayan Ziraat Katılım Bankası faizsiz herhangi bir işlem için en yakın şubelerine başvurulması gerektiğini söylemiştir.

18 yaşını dolduran ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan vatandaşlardan en az 6 ay sigorta sahip olmaları karşılığında istedikleri herhangi bir işlem için 40.000 TL’ye varan 60 ay vadede ödeme imkânı sunulan krediler ihtiyaç sahiplerini beklemektedir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR