Kaş'a Tayin Edilen Memurlardan İptal Dilekçeleri Geliyor! Antalya Kaş'a Neden Gitmek İstemiyorlar?

Kaş'a Tayin Edilen Memurlardan İptal Dilekçeleri Geliyor! Antalya Kaş'a Neden Gitmek İstemiyorlar?

Antalya Kaş'a tayini çıkan memurlar neden tayinlerini durdurmaya çalışıyor? Kaç neden memurlar tarafından tercih edilmiyor? Kaş'ta konut kiraları ne kadar? Kaş'ta konut kiraları neden arttı?

Antalya'nın kaş ilçesi tatil için tercih edilen turizm merkezleri arasında yer almaktadır. Vatandaş her yıl tatil yapmak için tercih ettiği tatil için önemli yerlerden biridir. Küresel ölçekte yaşanan pandemi ile beraber vatandaş tatil yapmak için Antalya'nın Kaş ilçesini tercih etmektedirler. Korona virüsten dolayıda vatandaşımızın tercihi ev ve apartlar olmaktadır.

Bu sebeple Kaş'ta kiralık ev fiyatları tavan yapmış durumda. Kaş'ta bir çok ev sahibi vatandaşta bu sebepten dolayı evlerini aparta çevirdiler ve ev sıkıntısı yaşanmaya başladı. Bu durumla beraber Antalya Kaş'a tayini çıkan memurlar ev kiralarının yükselmesinden dolayı tayinlerini durdurmaya çalışmaktalar.

ANTALYA KAŞ'TA EV KİRALARI İKİYE KATLANDI!

Antalya Kaş'ta korona virüs sebebi ile vatandaşların ev kiralamaya yönelmesinden dolayı ilçedeki ev fiyatları iki katına çıktı. Korona virüsten dolayı vatandaşın tercihi villa ve apartlar olunca, bu nedenle ilçede ev sahibi kişiler 200-300 civarında konut aparta çevrildi. Bu durumla beraber kiralık ev sıkıntısı yaşanmaya başlandı. Geriye kalan diğer konutların fiyatlarıda ikiye katlandı.

Antalya Kaş'taki bazı emlakçılar tarafından yapılan yoruma göre "Kaş merkezde 1+1 konut, eşyasız 1.750-2.000 lira arasında, eşyalı olarak en az 2.250 liradan kiraya veriliyor. 2+1 konut manzarasız 2.500 liraya, deniz manzaralı 2.750- 3.000 lira arasında kiraya veriliyor. 3+1 kiralık bir konut manzarasız 2.750- 3.000 lira arasında, deniz görüyorsa 3.500 liradan kiraya veriliyor. Kaş'ın üstündeki Çerçiler Mahallesi'nde 1+1 konutun kirası 1.500- 1.600 lira arasında. 2+1 konutun kirası 1.800 liradan, 3+1 konutun kirası ise 2.000 liradan başlıyor" ifadeleri kullanıldı.

KAŞ'A TAYİNİ ÇIKAN "BİRÇOK MEMUR ATAMASINI DURDURMAYA ÇALIŞIYOR"


Kaş'a yakın olan bölgelerde de fiyatar arttı. Kaç'a yakın olan Gökseki bölgesinde de oturulabilecek 2+1 bir evin kirasının 1.800- 2.500 lira civarında, ayrıca  Antalya, Ağullu ve Çukurbağ mahallelerinde ise kiralar, 1.000-1.500 lira arasında olduğunu aktarılmaktadır.

Emlakçılar yorumlarına şu şekilde devam etti, "Bu nedenle Kaş'a gelen memurlar hele tek maaşlı ise Kaş merkezde ve yakın olan Çerçiler ve Gökseki'de oturması neredeyse olanaksız. Birçok memur arkadaş Kaş'a 50 kilometre uzaklıktaki Demre ilçesinde, Kaş'a bağlı Yeşilköy, Ova ve Kınık mahallelerinde oturuyor. Buradan her gün gidiş geliş yapıyor. Birçok memur da atamasını durdurmaya çalışıyor. Başka bir noktada Kaş'ta yeni yapılan inşaatların hepsi 1+1 apart şeklinde yapılıyor. Yeni inşaatların hepsi de turizme yönelik yapılıyor" ifadeleri kullanıldı.

"YÜKSEK KİRA NEDENİYLE SÜRGÜN YERİ OLDU"

Kaş'ta 1975 yılından bu yana avukatlık yapan bir kişi tarafından yapılan yoruma göre, "Kaş 1970'li yıllarda memurlar için sürgün yeriydi. Ulaşım çok zordu. Konut bulmak neredeyse olanaksızdı. Bugün de Kaş yüksek konut kiraları nedeniyle özellikle son 2 yıldır sürgün yeri oldu. Bu konut kiraları ile bir memurun Kaş'ta yaşaması çok zor. 1985 yılından sonra Çerçiler ve Gökseki bölgelerindeki yapılaşma nedeniyle Kaş'ta konut sorunu yoktu. Ancak özellikle son 2 yılda yerli turistin villa ve apartlara yönelmesiyle konut sorunu had safhaya çıktı. Yeni yapılan her yapı, turizme yönelik yapılıyor. Bunun tek çözümü Kaş'a yakın olan Çukurbağ veya Kasaba mahallelerinde bir yakın kent kurmak. Bu görev de yerel yönetime düşüyor" açıklamalarında bulundu.

"BUNUN ÇÖZÜMÜ İSE TOKİ'NİN YAPACAĞI BİR KONUT YATIRIMIDIR"

Kaş Belediye Başkanı Ulutaş tarafından yapılan yorum ise şu şekildedir; "Maalesef Kaş'ta konut kiraları çok arttı. Bunun çözümü ise TOKİ'nin yapacağı bir konut yatırımıdır. Bu konuda TOKİ'ye geçen dönemde belediye tarafından bir müracaat yapıldı. Kaş'a bağlı Yeniköy Mahallesi'nde 32 dönüm arazinin tahsisi yapıldı. Arazinin tapusu TOKİ'ye devredildi. Biz de alanın imar planını ve 18 uygulamasını yaptık. İmar planı Kaş Belediye encümeninde kabul edildi. Plan onay için şu anda Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde bekliyor.

Onay çıktığı an TOKİ burada bir konut yatırımına başlayacak. Ancak burada yapılacak konutlar, çok katlı olmaz. Kaş'ın doğasına uygun bir yapılaşma olacak. Buradaki konutların inşaatı tamamlanırsa, Kaş'ın konut sorununun çözümüne bir nebze de olsa katkı sağlayacak. Planın bir an önce Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce onaylanmasını bekliyoruz" açıklamasında bulunmuştur.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER