Karantinada Vatandaşa Destek! Ekonomik Destek Müjdesi Geldi!

Karantinada Vatandaşa Destek! Ekonomik Destek Müjdesi Geldi!

Son dönemlerde ülkemizde ve tüm dünyada yaygın olan ve büyük sorunlara neden olan korona virüs salgını sonrasında ekonomik anlamda da vatandaşlar büyük problemlerle baş etmek zorunda kaldı.

Son dönemlerde ülkemizde ve tüm dünyada yaygın olan ve büyük sorunlara neden olan korona virüs salgını sonrasında ekonomik anlamda da vatandaşlar büyük problemlerle baş etmek zorunda kaldı. Uzun bir süredir korona virüs salgını nedeniyle iş yerleri, dükkânlar, marketler ve daha pek çok yer kapatılma kararı ile kapatıldı. Bu durumda işveren ve çalışanlar işsiz kalarak ekonomik anlamda zor günler geçirmeye başladı. Sürecin uzamasıyla birlikte de zor günler yaşayan kişilerin sayısı gitgide artışa geçti. Bu nedenle devletten bu konu hakkında yardımlar ve destekler bekleniyordu. En sonunda vatandaşlara beklenen müjdeli haber verildi. Karantina nedeniyle işsiz kalan, ekonomik olarak zor durumda kalan kişiler için devletten ekonomik destek müjdesi verildi.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİNDEN FAYDALANMA FIRSATI!

Korona virüs salgını nedeniyle işe gidemeyen kişilerin işe gitmedikleri günler için maaş kesintilerinin yapılmaması için ve bu durumun maddi anlamda çalışanlara zorluk yaşatmaması için iş göremezlik ödeneği verileceği açıklandı. Filyasyon ekipleri tarafından yüksek derecede bulaşıcılık riski taşıyan kişilerin bu durumda işe gidemeyecekleri için iş göremezlik ödeneğinden faydalanma imkânlarının bulunduğu açıklandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan yeni açıklamada hastanelerde çalışan kişilerde bulaş ihtimalini azaltacak düzenlemelerin yapılacağı açıklandı. Aynı zamanda karantinada olduğu için işinin başında bulunamayan vatandaşlarımız için de ekonomik destek sağlanması için çalışmaların yapılacağı açıklandı. İş göremezlik ödeneğinden faydalanan kişilerin ödemeleri yalnızca karantinada kaldığı ve iş göremedikleri durumlarda ödenecek

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ ALABİLMEK İÇİN GEREKLİ OLAN KOŞULLAR NELERDİR?


Karantinada kaldığı süre boyunca maaşında yaşanacak olan kesintiler nedeniyle mağdur olacak olan vatandaşın mağdur olmaması için devlet tarafından karantinada kalan ve işe gidemeyecek durumda olan vatandaşlara iş göremezlik ödeneği ödenecek. Ancak bu ödenekten faydalanmak isteyen kişilerin sağlaması gereken önemli bazı şartlar ve koşullar bulunuyor.

Bu şartları sağlayan kişilerin başvuruları değerlendirilmeye alınırken yalnızca bir şartı sağlamayan kişilerin bile başvuruları değerlendirilmeye alınmayacak. Bu nedenle başvuruda bulunmadan önce mutlaka gerekli olan koşulları dikkatli şekilde okumanız gerekir. Haberimizin devamında gerekli koşullarla ilgili detaylı bilgilendirmeyi paylaşacağız.

İş kazası, meslek hastalığı, hastalık veya annelik durumlarında  geçici iş göremezliğe neden olur. Aynı zamanda sosyal güvenlik kurumu tarafından yetkili olan sağlık kuruluşları ve doktorlar tarafından sağlık raporu alınmış olması en önemli şartlardan biridir. Aynı zamanda iş göremezliğin başladığı tarihten önce en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bir yıl önceden ödenmiş olması gerekir.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ NASIL HESAPLANIR?

İş göremezlik ödeneğinin hesaplanması konusu en çok merak edilen konulardan birisi haline geldi. İş göremezlik ödeneği şu şekilde hesaplanır; üç aylık brüt geliriniz ve son 3 aylık prim gününüz ayrı olarak toplanır ve 3 aylık brüt gelir, son 3 aylık prim gününe bölünür. Bu işlemlerden elde edilen sonuç raporlu olunan gün sayısı ile çarpılır.

Ancak burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta raporunuzun 2 gününün çıkarılmasıdır. Aynı zamanda iş kazalarında da iş göremezlik ödeneğinde Sosyal Güvenlik Kurumu raporlu olunan her gün için ödeme yapar. Bu durum iş göremezlik ödeneğinde istisna olan bir durumdur. Sağlıksal bir durum olduğu için iş kazalarında iş göremezlik ödeneği alacak olan kişinin 30 gün prim yatırma şartı gerekmez. Bu nedenle iş kazalarında uygulanan iş göremezlik ödeneği diğer iş göremezlik ödeneğine göre daha farklı şekilde uygulanabilir.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR