Kapalı Çarşı Kapatıldı Serbest Piyasada Döviz Altın İşlemleri Yapılamıyor. Peki Ne Zaman Açılacak? Döviz ve Altın Yükselir Mı? Düşer Mi?

Kapalı Çarşı Kapatıldı Serbest Piyasada Döviz Altın İşlemleri Yapılamıyor. Peki Ne Zaman Açılacak? Döviz ve Altın Yükselir Mı? Düşer Mi?
23.03.2020

Serbest piyasanın kalbi tarihi Kapalıçarşı korona virüsü önlemleri kapsamında geçici olarak kapatıldı. Serbest piyasada döviz, altın işlemleri yapılamıyor. Peki Kapalıçarşı ne zaman açılacak? Kapalıçarşı'nın kapalı olması döviz ve altını yükseltir mi? Yoksa düşürür mü?

Türkiye korona virüsü kapsamında topyekün mücadeleye başladı. Bu kapsamda çok önemli adımlar atılıyor, çok önemli kararlar veriliyor. Bundanlar en önemlisi de az önce geldi. 

Tarihi Kapalı Çarşı Korona Virüsü Önlemleri Kapsamında Kapatıldı

Tarihi kapalı çarşı korona virüsü önlemleri kapsamında kapatıldı. Döviz ve altın piyasasının kalbi olan bu tarihi mekan böylece ilk kez kapatılmış oldu. Türkiye'nin ilk alışveriş merkezi ünvanına sahip çok tarihi ve özel bir yapı olan Kapalıçarşı'nın kapatılması bazı vatandaşları tedirgin etti. 

Ancak bu konuda tedirgin olacak bir şey yok. Kapalıçarşı sıradan bir sebeple, yani korona virüsü güvenlik önlemi sebebiyle kapatıldı. Çok olağandışı bir durum yok. Spekülatif söylentilere asla kulan verilmemesini belirten uzmanlar, dünyada da buna benzer çok önlem alındığını belirttiler. 

Dünyanın en zenginlerinin cirit attığı, ceket ve takım elbiseleriyle kol gezdiği Amerikan borsasında bile bugün çok büyük önlemler alındı.

Az Önce Yeni Bir Günceleme Geldi

Haberi ilk yazdığımızda Kapalıçarşı'nın kapandığı bilgisi gelmişti. Ancak şuan yeni gelen bilgiye göre Kapalıçarşı'ya kapı ve zaman sınırlaması getirildi. Giriş ve çıkışların iki kapıdan kontrollü olarak yapılacağı duyurulurken, Çarşının saat 10.00 ile 16.00 arasında açık olacağı öğrenildi.

Şuan Bilgilendirme Notları Asılıyor

Bugün saat 16.00'da kapatılan Kapalıçarşı'nın girişlerine, "Giriş çıkışlar sadece Mercan ve kılıçlar kapılarından kontrollü şekilde yapılmaktadır." duyurusu asıldı.

Öte yandan Kapalıçarşı esnafına, çarşının bugünden itibaren saat 10.00 ile 16.00 arasında açık olacağının tebliğ edildiği öğrenildi.

Peki Kapalıçarşı Günü Nasıl Kapadı? 23 Mart 2020 Güncel Rakamlar

Kapalıçarşı'da çeyrek altın 525 TL'den Cumhuriyet altını 2.148 TL'den satıldı. Külçe altın ise 323 TL'den satıldı. 

Kapalıçarşı 23 Mart 2020 Tüm Liste

24 Ayar Külçe Altın(Gr.)
323,00

Cumhuriyet Ata Lira    
2.148,00

22 Ayar Bilezik(Gr.)    
298,50


Tam Altın
2.099,00

Yarım Altın
1.049,00

Çeyrek Altın
525,00

Bundan Sonra Altın Yükselir Mi? Düşer mi?

Şuan için uzmanlar bu konuyla ilgili bir öngörü sahibi değiller. Ama teknik olarak düşünüldüğünde bir şeye erişim azalıyorsa ve kısıtlanıyorsa değeri yükselir. Yine de bu konuda uzmanlardan gelecek tavsiye ve kararları yakından takip edelim. Şuan için abartılı ve bizi zarara sokacak yüklü altım alımlarından ve yüklü altın satımlarındna kaçılanım. 

Uzmanlar spekülasyonlardan uzak kalınması gerektiğini, şuan alınan önlemlerin sadece korana mücadelesi kapsamında alındığını, olağan dışı bir durum olmadığını ve bundan sonraki sürecin sorunsuz devam etmesi adına gerekli tüm önlemlerin atılacağını belirttiler.

Korona Virüsü Sebebiyle Kapanan Tarihi Kapalıçarşı'nın Hikayesi...

Fatih Sultan Mehmet döneminde yapımına başlanmış ve bugünkü görkemli haline Kanuni Sultan Süleyman döneminde kavuşmuştur. Kanuni Sultan Süleyman Kapalıçarşı'nın bugünkü görünümünde olması için ahşap yapılması talimatını vermiş ve ortaya bugünkü şaheser çıkmıştır. 

Eskiden zengin insanların değerli eşyalarını muhafaze ettikleri bir yer olarak kullanılan Kapalıçarşı devletin de hazinesi olarak görülürdü. Devletin de mülkü burada kasalarda muhafaze edilirdi.

Dünyanın en eski bankası, en eski alışveriş merkezi, en büyük alışveriş merkezi, en görkemli alışveriş merkezi gibi ünvanları büyük bir gururla taşıyan kapalı çarşı 1894 yılında restorasyonla yenilenmiştir.

Zamanla bankaların ve bankerlerin galata - karaköy bölgesinde olması sebebiyle ekonomik gücünü kısmen kaydıran Kapalıçarşı bugün içindeki esnaflarıyla Türkiye'nin ve İstanbul'un en değerli ve en önemli lokasyonları arasındadır.

Korona Virüsü Sebebiyle Kapanan Tarihi Kapalıçarşı'nın Mimari Özellikleri

Kapalı Çarşı 64 cadde ve sokağı, 2 bedesteni, 16 hanı, 22 kapısı, yaklaşık olarak 3600 dükkanı olan dünyanın en büyük ve en eski alışveriş merkezidir. 4500 metrekare alanı kaplayan yapı, içinde yaklaşık 20000 kişi çalıştırmakta.

Mevsimine göre günde 300000 yada 500000 ziyaretçi uğramaktadır.Kapalı Çarşı’nın çekirdeğini oluşturan bedestenlerden Cevahir Bedesteni kesin olmamakla birlikte Bizans döneminden kaldığı düşünülmektedir. Bu bedesten 48 metreye 36 metre ölçülerindedir. Yeni bedesten ise 1461 yılında geçirdiği onarım sonucunda eklenmiştir.

Kapalı çarşının 2. önemli yapısıdır. Bu yapı halk arasında Sandal Bedesteni olarak anılır.

Kapalı Çarşı’nın cadde ve sokakları  o zaman aynı işi yapan insanların toplandığı yerler olduğu için kalpakçlar, uyumcular, aynacılar, fesciler gibi iş kollarına ayrılmıştır. Tarihsel süreci boyunca Kapalı Çarşı pekçok yazar ve ressama ilham kaynağı olmuştur. Hatta şair Orhan Veli Kanık bir şiirinde “Kapalı Çarşı deyipte geçme, Kapalı Çarşı kapalı kutu” sözleriyle Kapalı Çarşı’nın gizlediği hazineyi anlatmıştır.Evliya Çelebi Seyehatnamesi’nde belirttiğine göre, 17. Yüzyılda 4399 dükkan, 2195 oda, 497 küçük dükkan, 2 lokanta, 12 hazine dairesi, 1 cami, 10 mescid, 1 hamam, 19 çeşme, 8 tulumbalı kuyu, 24 han, 1 mektep ve 1 türbenin olduğunu yazar.  

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER