Kamuya Alınacak 12 Bin Personel İçin Tercih Tarihleri Belli Oldu!

Kamuya Alınacak 12 Bin Personel İçin Tercih Tarihleri Belli Oldu!

Son dönemlerde ülkemizde yaşanan işsizlik nedeniyle pek çok kişi maddi anlamda zor zamanlar geçiriyorlardı. Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını sonrasında işsizlik oranlarında da ciddi artışlar yaşandı.

Son dönemlerde ülkemizde yaşanan işsizlik nedeniyle pek çok kişi maddi anlamda zor zamanlar geçiriyorlardı. Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını sonrasında işsizlik oranlarında da ciddi artışlar yaşandı. Pandemi sürecinde işverenler iş yerlerini kapatırlarken hem işverenler hem de çalışanlar işsizlikle baş başa kalmışlardı. Sonrasında ise pek çok kişi yeni işlerin arayışı içine girse de işsizlik nedeniyle maddi zorluklar yaşanmaya devam etmişti.

Yapılan son açıklamalara göre personel alımlarında ciddi artışların yaşanacağı açıklandı. Bu açıklamanın ardından gençler ve işsizlikle mücadele eden her yaş grubundan vatandaş personel alımları hakkında devletten daha fazla açıklama bekliyordu. Sonunda beklenen açıklama geldi. Personel alım tarihleri belirlendi.

12 BİN PERSONEL ALIMI YAPILACAK!

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ÖSYM tarafından yapılan KPSS sınavından sonra 12 bin personelin alımının gerçekleştirileceği açıklandı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından yapılan yeni açıklamaya göre branşlara göre sıralamalar 30 Kasım Pazartesi günü açıklanacak. Sonuçların açıklanmasının ardından ise Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak olan 12 bin personel alımına tercih yapmak isteyen kişiler için tercih tarihleri de açıklandı. Yapılan son açıklamalara göre 1 Aralık ve 7 Aralık tarihleri arasında 12 bin personel alımı için tercihlerin yapılacağı açıklandı.


ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün twitter hesabından şu sözlerle duyurdu; "2020 KPSS Ön Lisans branş bazında sıralamaları 30 Kasım Pazartesi günü açıklayacağız. Sağlık Bakanlığının 12 bin sözleşmeli pozisyonuna tercihleri ise 1-7 Aralık tarihleri arasında alacağız. Yapacağınız tercihlerin şimdiden hayırlı olmasını dilerim." Şeklinde attığı tweet ile personel alımları hakkında açıklamada bulundu.

PERSONEL ALIMLARINDA MÜLAKAT OLACAK MI?

12 bin personel alımının yapılacak olduğu açıklamalarının ardından en çok merak edilen konulardan bir tanesi de personel alımı sırasında bir mülakatın olup olmayacağı hakkındaydı. Söylenenlere göre personel alımı sırasında herhangi bir mülakat olmayacak. Bu konuyla ilgili gerekli açıklama sağlık bakanı tarafından vatandaşlara şu sözlerle duyuruldu;

"Gerekli Hazırlıklar yapıldıktan sonra tercih kılavuzu ÖSYM'nin İnternet sitesi üzerinde yayınlanacak ve adaylar tercihlerini bu kılavuzda belirtilen tarihler arasında yapabilecekler. ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme ile yapılacak olan atamalarda Mülakat Olmayacak " şeklinde bir açıklama ile merak edilen konuya açıklık getirildi. 

PERSONEL ALIMLARI HANGİ BRANŞLAR İÇİN YAPILACAK?

12 bin personel alımının yapılacak olması pek çok vatandaşımız için yüz güldüren bir haber oldu. Ancak en çok merak edilen noktalardan biri de branşlara göre kaç kişinin alınacağı oldu. Bu konu hakkında da sağlık bakanından gerekli açıklama kısa süre içerisinde geldi. Yapılan son açıklamalara göre branşlara göre personel alımları hakkında şu şekilde bir açıklamaya yer verildi; "Bakanlığımız; 7.000'i hemşire, 1.700'ü ebe ve 2.864'ü sağlık teknikeri/teknisyeni, 14 branşta 12 bin sağlık personeli alacak. Tercih Kılavuzunun yayınlanmasını müteakip mülakatsız atama yapılacak. Pandemi mücadelemizin bu zor günlerinde, atamalar bize güç katacaktır."

Yapılan bu açıklamanın ardından 12 bin kişilik personel alımlarının branşlara göre dağılımları hakkında da merak edilen her şeye açıklık getirildi. Yapılacak olan atamaların vatandaşlarımız için çok önemli bir gelişme olacağını da sağlık bakanı şu sözlerle açıkladı; Covid-19 salgıyla mücadele ettiğimiz bu zor dönemde, bu atamaların bize güç katacağına ve vatandaşlarımıza daha nitelikli Sağlık hizmeti sunulmasında önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.’’ Şeklinde açıklama yaptı. Aynı zamanda 14 farklı branşta sağlık personeli alınacak olması da vatandaşlara çalışma alanı sağladı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR