Kamuda Kadroya Geçen Taşeron İşçilerin Maaşları Değişiyor! Fark da Alacaklar

Kamuda Kadroya Geçen Taşeron İşçilerin Maaşları Değişiyor! Fark da Alacaklar
YAYIN TARİHİ: 8.03.2020 02:25:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Yapılan son düzenlemelerle kamuda kadroya geçen binlerce taşeron işçinin maaşı artıyor! Yargı kararıyla, Kamuda kadroya geçen taşeron işçi maaşlarının yeniden belirlenmesi için karar verildi! Böylece Kamuda yeni kadroya geçen taşeron işçilerin maaşı değişecek.

Ankara 24. İş Mahkemesi, verdiği kararla binlerce taşeron işçinin maaşının yeniden belirlenmesine hükmetti! Kamu kurumlarında kadroya geçen binlerce taşeron işçinin maaşı artacak! Ayrıca söz konusu kararla birlikte 2019 Ocak ayından itibaren ödenen maaşlardaki eksik tutarlar işçiye ödenecek! Fark ödemesi de alacak işçilerin yeni maaşları ne kadar olacak? Kamuda kadroya geçen taşeron işçinin maaşına dair mahkeme kararı ve diğer detaylar haberimizde...

Kamuda taşeron işçilerle ilgili son yapılan düzenlemeler neticesinde binlerce kişi kadroya geçmişti. Ankara 24. İş Mahkemesi'nde Hizmet İş Sendikası tarafından Sağlık Bakanlığı'na karşı açılan davada ilk derece mahkemesi, kadroya geçen taşeronun 'maaşının' yeniden hesaplanmasına hükmetti! 

KAMUDA ÇALIŞAN BİNLERCE İŞÇİNİN MAAŞI DEĞİŞİYOR!

Kamuda kadroya geçen taşeron işçinin maaşı, Ankara 24. İş Mahkemesi'nin verdiği karar neticesinde değişecek ve artacak! Ayrıca kamuda çalışan ve yeni kadroya geçen binlerce taşeron işçisi, 2019 Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere eksik maaş tutarlarını da 'Fark ödemesi' olarak alacak! 


Kamuda kadroya geçen taşeron işçiye, bu söz konusu mahkeme kararı neticesinde, 85,28 TL ila 93,80 TL aralığında zam geliyor! Öte yandan davada Sağlık Bakanlığı, ilk derece mahkemesinin vermiş olduğu karara itiraz edip yürütmenin durdurulmasını talep eder ve bu talep kabul görürse, süreç biraz daha uzayacak. 

ASGARİ ÜCRETİN YÜZDELİK KATLARI UYGULANMADI

Kamuda kadroya geçen taşeron işçiye maaş hesaplamalarında asgari ücretin yüzdelik katları uygulanmadığı gerekçesiyle eksik maaş yatırıldığı iddiaları mahkemede karşılık buldu. Mahkeme Hizmet İŞ Sendikası'nı haklı buldu ve binlerce kadrolu taşeron işçisinin maaşının yeniden hesaplanmasına hükmetti.

Aynı türden emsal davalarda pek çok il ve kurum bazında halen sürüyor. Eğer ki bu hukuki sonuç kesinleşirse binlerce taşeron işçi zamlı maaş ve fark ödemesi alacak.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR