Kamuda en rahat iş bulabilen 16 meslek belli oldu! Devlet işine kolay giren Meslekler

Kamuda en rahat iş bulabilen 16 meslek belli oldu! Devlet işine kolay giren Meslekler

İşsizliğin büyük bir sorun haline geldiği günümüzde, okul sıralarının ardından gençler ve iş arayanlar kamuda işe girmek istiyor. Peki kamuya en rahat giren meslek grupları hangileri? Bu haberimizde kamuda en kolay iş bulabilen 16 meslek grubunu sizler için hazırladık. Kamuda iş bulmayı hedefleyen k

Üniversite sınavında ter döküp, istediği üniversite ve bölüme girmenin hayalini yaşayan öğrenciler, okul bittikten sonra iş arama telaşına kapılıyor. Öğrenciler, özellikle de kamuda çalışma koşullarını ve Devlet kadrolarına nasıl giriş yapılacağını merak ediyor. Kapağı kamuya atmanın peşinde olan öğrenciler, doğru tercihle hangi bölümlerde daha rahat kamuda çalışabilineceğini araştırıyor. Kamuda en çok iş bulan meslekler için okunması gereken üniversite bölümleri de araştırılmaya başlandı. Bu haberimizde, Kamuda rahat iş bulabilen, kamuya en kolay girebilen 16 mesleği istatistiki verilerle ortaya koyduk.

Üniversite tercihi yapacak adaylar, hem idealleri hem de ülkemizin mevcut şartlarını göz önünde bulundurarak tercih listelerini hazırlıyor. Öğrencilerin büyük bölümü, tercih listesini hazırlarken "İleride iş bulabilir miyim? Bu bölümden mezun olduğumda kamuda işe girebilir miyim?" Sorularının yanıtını da araştırıyor. İşte, kamuda en çok işe giren ve çalışma fırsatı bulabilen meslek grupları şöyle:

KAMUDA EN KOLAY VE EN RAHAT İŞ BULABİLEN 16 MESLEK

Tıp Fakültesi mezunları %96 oranında kamuda iş bulabiliyor. Tıp öğrencilerini, %36 ile sağlık hizmetleri mensupları, %32 ile diş hekimleri takip ediyor. Psikolojik danışmanlık ve Rehberlik (PDR) öğrencileri ise kamuda %32 ile kendilerine yer buluyorlar.

Hukuk fakültesi mezunları %26 oranla hakim, savcı, kamu avukatı, noter vb. mesleklerde kamuda çalışıyorlar. İslami Bilimler fakültesi mezunları ise %22 oranında kamuda yer alıyor.

Öte yandan Tıp, Sağlık Hizmetleri, Diş Hekimliği, PDR, Hukuk ve İslami Bilgiler meslekleri dışında;

"Veterinerlik %21

Öğretmenlik %19


Otomotiv Mühendisliği %18

Sosyal Hizmetler %17

Sağlık Yönetimi %14

Maliye %13

Eczacılık %13

Uçak Mühendisliği %12

Petrol Mühendisliği %11

Hemşirelik %10"

oranlarıyla kamuda kendilerine yer buluyorlar. Üniversite adayları üniversite/bölüm tercihlerinde idealleri kadar, reel durumu, Türkiye'nin mevcut şartlarını da ön planda tutmak zorunda. Aileler ve öğrenciler, bu istatistiksel veriler ışığında tercih listelerini hazırlayabilirler.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR